Webmaster

Localhost Nedir? Nasıl Kurulur?

Localhost Nedir? Ne İşe Yarar?


Bilgisayarınızı bir sunucu gibi kullanmanızı sağlayan localhost nedir, ne işe yarar? Sizlerle paylaşmak istiyoruz. Localhost kurulumu ve daha fazlası yazımızda olacak.

Bir site açmak için hosting paketi almamız şart. CMS sistemleriyle hazır siteler açabiliyoruz. Ancak, bazı kişiler sıfırdan site tasarlamak isteyebiliyorlar. İşte bu durumda hazırladıkları siteyi yayınlamadan önce bazı testler yapmaları gerekli. Aksi takdirde, hiç test edilmemiş bir siteyi yayınlamak oldukça riskli bir hamle.

Localhost, aslında hazırladığınız siteleri test etmek için kullanabileceğiniz bir araç. Localhost kurulumu yaparak bilgisayarınızı bir sunucu gibi kullanabiliyorsunuz. Varsayılan IP adresiyle bağlantı yapabiliyor ve yüklediğiniz dosyaların internet ortamında nasıl göründüğünü test edebiliyorsunuz. Bu konuyu daha fazla merak ettiğinizi biliyoruz, bu yüzden lafı burada uzatmayalım ve detaylarını birlikte öğrenelim.

Localhost Nedir? Ne İşe Yarar?

Bazı noktalarda bir sunucuya bağlanarak testler yapmamız gerekebiliyor. İşte bu tür durumlarda localhost bizlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Localhost nedir diye soracak olursanız, kendi bilgisayarınıza bağlanmanızı sağlayan bir sunucudur. Yani bu sunucu aslında temel olarak kendi bilgisayarınızdır.

Localhost bağlantısı yaptığınızda, tarayıcıdan kendi bilgisayarınıza bir sunucu gibi bağlanmış olursunuz. Dosyaları buraya yükleyebilir ve sadece kendi tarayıcınızda görebilecek şekilde testler yapabilirsiniz. Örneğin, bir site tasarladığınızı varsayalım. Localhost bağlantısı yaparak hazırladığınız dosyaları kendi bilgisayarınızın sunucusunda test edebilirsiniz.

Bu kısımdaki dosyaları sizden başka kimse göremez. Böylece, sitenin ne kadar sorunsuz çalıştığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Localhosta bağlanmak için bir IP adresi kullanmanız gerekir. Localhost IP adresi, varsayılan olarak 127.0.0.1 olarak belirlenmiştir. Yani localhost kurulumu yapan kişiler, 127.0.0.1 IP adresini kullanarak kendi bilgisayarlarına bir sunucu gibi bağlanabilirler.

Localhost Ne için Kullanılır?

Aslında localhost nedir kısmında, bu aracın hangi amaçla kullanılabileceğini az çok anlamışsınızdır. Ancak yine de bu konuya az çok açıklık getirmek istiyoruz. Localhost, genellikle geliştiriciler tarafından test amaçlı kullanılır. Bu araç sayesinde bilgisayarınızı bir sanal sunucu gibi kullanabilirsiniz. Bu sunucuda çalıştırdığınız dosyalar sadece size gözükecektir.

İşte bu yüzden, geliştiriciler localhost kurulumu yaparak geliştirdikleri siteyi test etmek isteyebilirler. Sitenin temalarını ve diğer detaylarını kendi bilgisayarlarında inceleyebilirler. Böylece, sitede herhangi bir hata varsa, yayınlamadan önce hataları giderebilirler. Uzun lafın kısası, localhost genel olarak web sitelerini test etmek için kullanılır.

Hazırladığınız siteyi kendi bilgisayarınızın sunucusuna yükleyebilir ve tarayıcıdan nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Bu sayede hataları tespit edebilir ve neleri geliştirmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Localhost Nasıl Kurulur?

Localhost bağlantısı yapmadan önce bazı kurulumlar yapmanız gerekli. Oldukça basit olan bu kurulumlar, kendi bilgisayarınızı bir sanal sunucu gibi kullanmanızı sağlayacak. Kurulumun ardından localhost’a bağlanarak sunucuya yüklediğiniz dosyaların nasıl çalıştığını görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, bir sitenin dosyalarını yükleyebilir ve tarayıcıdan bağlantı yaparak nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Localhost nedir gibi soruların ardından bir de kurulumun nasıl yapıldığını sizlere açıklamak istiyoruz.

XAMPP ile Localhost Kurulumu

 • XAMPP indir bağlantısına tıklayın ve Windows için XAMPP sürümünü seçerek indirin.
 • İndirilen XAMPP yükleyicisini çift tıklayarak çalıştırın ve kurulum sihirbazını başlatın.
 • Kurulum sırasında, hangi bileşenlerin yükleneceğine karar verin. Varsayılan olarak, Apache, MySQL, PHP ve phpMyAdmin yüklenir.
 • Daha sonra, XAMPP kurulum klasörünü seçin. Genellikle, varsayılan olarak “C:\xampp” olarak belirtilir.
 • Ardından karşınıza çıkan pencerede kurulum dilini seçin.
 • Kurulum işlemini tamamlamak için birkaç kez “Next” seçeneğine tıklayın.
 • Kurulumdan sonra, XAMPP kontrol panelini başlatmak için masaüstü kısayoluna veya programın klasöründe bulunan “xampp-control.exe” dosyasına çift tıklayın.
 • XAMPP kontrol paneli açıldığında, Apache ve MySQL’i başlatmak için “Start” düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra, web tarayıcınızı açın ve “http://localhost/” adresini ziyaret edin. XAMPP kurulumunun başarılı olduğunu gösteren bir sayfa görmelisiniz.
 • XAMPP ile çalışmaya başlamak için, web sayfa dosyalarını “C:\xampp\htdocs” klasörünün içerisine atmanız gerekiyor. Buraya attığınız dosyaları tarayıcıdan localhost’a bağlanarak test edebilirsiniz.

Localhost’a Nasıl Bağlanılır?

Localhost kurulumundan sonra bağlantı için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Localhost Bağlanma

 • Tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna “http://localhost/” yazın.
 • Sunucunuzun varsayılan portuna bağlanmak istiyorsanız, “http://localhost:80/” yazabilirsiniz. Varsayılan HTTP bağlantı noktası 80’dir.
 • Eğer web sunucunuz farklı bir bağlantı noktası üzerinde çalışıyorsa, o bağlantı noktasını belirtebilirsiniz. Örneğin, eğer web sunucunuz 8080 bağlantı noktasında çalışıyorsa, “http://localhost:8080/” yazabilirsiniz.
 • “http://localhost/” adresini ziyaret ettiğinizde, web sunucunuzun varsayılan sayfasını görüntülemelisiniz. Bu sayfa genellikle “index.php” veya “index.html” olarak adlandırılır.
 • Web sayfalarınızı localhost’a yüklemek için, web sunucusunun kurulu olduğu klasörde bulunan “htdocs” klasörüne dosyalarınızı taşıyın veya kopyalayın.
 • Dosyalarınızı “htdocs” klasörüne taşıdıktan sonra, tarayıcınızda “http://localhost/dosya-adı” yazarak web sayfanızı görüntüleyebilirsiniz. Dosya adı, dosyanın adını ve uzantısını içerir (örneğin, “http://localhost/index.php” veya “http://localhost/hello.html”).

Bu adımları takip ederek localhost bağlantısı yapabilir ve web sayfalarınızı yerel bilgisayarınızda görüntüleyebilirsiniz. Localhost nedir ne işe yarar gibi soruların cevapları bu şekilde oluşuyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.