Seo YöntemleriWebmaster

Longtail Keywords Nedir? Nasıl Bulunur?

Longtail Keywords Nedir?


Son zamanlarda sanal dünyada artan rekabetten dolayı arama sonuçlarının üst sıralarında yer almak oldukça zor hale gelmeye başladı. Ama eğer bazı ufak stratejilerde bulunursanız bu yarışı kazanmak sizin için de kolaylaşabilir. Bir strateji olarak Long Tail Keywords anlamını türkçe karşılamak isterseniz de uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Bu sayede site trafiğinizi arttırarak rakiplerini geride bırakmak oldukça olası bir haldir.

Longtail Keywords Nedir?

Longtail anahtar kelimeler az arama oranına ve düşük rekabet sağladığıyla bilinir bu yüzden de sıklıkla kullanılmazlar. Fakat bu çok büyük bir yanılgıdır. Sebebi ise uzun kuyruklu anahtar kelimelerin satın alma aşamasında kullandığı kelimeler olmasıdır. Ziyaretçiler satın alma öncesi daha özel kelime gruplarını kullandıkları için bu yüzden de bu kelimeleri kullanmak sitenizi ziyaret oranını arttıracaktır.

Bu da site trafiğini arttırmış olacak.  Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak aranma hacmi yüksek kelimelerden saha az site trafiği de oluşturabilirsiniz. Bu tamamen ne kadar bilinçli kelime seçtiğinize bağlı. Kullanıcı tarafından özelleşmiş kelimelerin başarı oranları daha yüksek olacaktır. Keywordlardan alacağınız dönüt daha da yüksek olabilir.

Long Tail Keywords Nasıl Bulunur?

Eğer anahtar kelimelerinizi doğrudan arama çubuğunuza yazarsanız, oluşturulan bu algoritma size otomatik tamamlama özelliği sayesinde daha uzun kuyruklu aramaları gösterecektir, bunlardan faydalanabilirsiniz.

Anahtar kelime araçları yani SEO aracı ismiyle bilinen ve daha fazla anahtar kelime bulmaya fayda sağlayan araçlar da uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için çok işinize yarayabilir.  (Kelime bulmanıza yarayan araçları kullanmadan önce, arama yaptığınız zaman long tail keywordsların arama sıklığının düşük olduğunu düşünmeyin.

Eğer amacınıza uygun anahtar kelimeler varsa mutlaka almalısınız.)  Google`a ait anahtar kelime ve SEO araçlarını da kullanabilirsiniz.   Bu eklenti ile Google`da arama yaptığınız anahtar kelimede organik sonuçlarda ilk beşte yer alan içeriklerde iki ya da kelimeden oluşan ve en çok kullanılan anahtar kelime öbeklerini görebilirsiniz.

Burada bulunan kelime öbekleri seçtiğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleriniz olabilir. Forumlar, haber siteleri ve alışveriş siteleri sektörünüzde bulunan insanların düşünce tarzlarını ve birbirleriyle neler tartıştığını merak ediyorsanız en doğru şekilde kullanabileceğiniz yerler bu sitelerdir.

Long Tail Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

Eğer uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanıp sitedeki yoğunluğunuzu arttırmak isterseniz bunun için birkaç yol izleyebilirsiniz. İlk olarak long tail keyword’ a göre içerik oluşturmalısınız. Bunun için de Hedef long tail keywordü Google`da aratıp ilk sırada yer alan içeriklere göz atabilirsiniz. Mesela; “İçerik Üreticisi Nasıl Olunur?” aratılmasında karşınıza en önce çıkan sitelerin bahsettiğimiz konulara değindiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Eğer ki aradığınız terimi başlıkta görmezseniz o içeriklerin neyi anlattığına bakarak bu sayede de o konularda içerik üretip hedef long tail keyword ara başlık olarak kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak birbiriyle desteklemelisiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri birbiriyle desteklemek ve İçeriğinizi oluştururken ya da var olan içeriği düzenlediğiniz zaman bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin birbirleri arasındaki ilişkidir.

Örneğin; içerik bulutu SEO assistant eklentisi sayesinde yaptığınız arama sonucunda bulduğunuz en çok kullanılan ve üç sözcükten oluşturduğunuz anahtar kelimeleri, içeriğinize anlamlı bir şekilde dahil ederseniz bu sayede de içeriğiniz o kadar zengin olacaktır.

Sonuç olarak da hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, eğer elde ettiğiniz birbiriyle ilişkili anahtar kelimeleri hazırladığınız içeriğe eklemeniz iyi olacaktır. Son seçeneğiniz ise sesli aramadır. Hedef kitlenizin söylediği kelimeler de long tail keywordlarınızı oluşturabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.