Bilgisayar Genel

MacOS Sürüm Geçmişi Nasıl Bulunur?

Snow Leopard


Mavericks’in piyasaya sürülmesinden bu yana, macOS her yıl yeni bir sürüme sahip oldu O zamandan beri, sürüm numaraları büyük sayılarla artırıldı. Ayrıca, yeni sürümün adı değişti. Şimdi High Sierra olarak adlandırılıyor. MacOS sürüm numarasını nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Snow Leopard

Snow Leopard, Apple’ın en yeni işletim sistemlerinden biridir ve popüler işletim sisteminin en son güncellemesidir. Yeni işletim sistemi, önceki tüm Mac OS X sürümlerinden daha hızlıdır ve 300’den fazla yeni özelliğe sahiptir. Bunlardan bazıları Yığınlar, yeni menü çubuğu ve Time Machine’dir. Bir başka yeni özellik de Mac’inizdeki pencereleri daha sezgisel bir şekilde yönetmenize olanak tanıyan Bölünmüş Görünüm’dür. Bu işletim sistemi ayrıca size ayrıntılı bir depolama genel bakışı sunan ve disk alanını boşaltmak için önerilerde bulunan Depolama Optimizasyonu gibi iOS benzeri avantajlar da getiriyor.

Snow Leopard güncellemesi, geliştirilmiş performans ve azaltılmış bellek ayak izi dahil olmak üzere birçok iyileştirmeye sahipti. Buna rağmen, yeni özellikler eklemek yerine mevcut özelliklerin iyileştirilmesine odaklanıldı. Mac OS X’teki yazılım da modern Mac donanımından yararlanmak için önemli ölçüde yeniden yazılmıştır. Grafik kartlarını uygulamalara entegre etmek için bir standart olan OpenCL de yeni sürüme dahil edildi.

Panther

Mac OS X’in bir sonraki ana sürümü “Panther” olarak adlandırılıyor ve Haziran 2003’te Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda duyurulmuştu. Halkın yeni işletim sistemini ne zaman alacağı henüz belli olmasa da, Apple buna sahip olmayı umduğunu söyledi. yıl sonundan önce satışa sunulmuştur. Şu ana kadar resmi bir gecikme olmadı. Panther’de bulunacak özelliklerin listesi aşağıdadır.

Panther’deki en dikkate değer değişikliklerden biri, tamamen yeniden tasarlanmış bir Finder. Finder’ın önceki sürüm Jaguar’dan altı kata kadar daha hızlı olduğu söyleniyor. Ayrıca, pencereleri bulmayı kolaylaştıran Expose özelliğini de içerir. Kullanıcılar ayrıca klasörleri ve dosyaları çevrimiçi depolamaya otomatik olarak eşitleyebilir. Panther, yeni görünüme ek olarak, sistem yazı tiplerini yönetmek için yeni bir yöntem sunar.

Panther, daha iyi bir sistemin yanı sıra, kullanıcıların kullanımını kolaylaştıran birkaç yeni uygulama içeriyor. İlk olarak, TinkerTool, yeniden açarken karışıklığı önlemek için pencerenin sol üst köşe konumunu kaydeder. Ayrıca, artık en son hangi bölmenin kullanıldığını hatırlıyor. Ayrıca, artık araç çubuğunda seçilen bölme simgesini görselleştiriyor. Dağıtım paketinde ayrıca yeni bir SSS listesi vardır. Son olarak, Safari daha iyi Windows uyumluluğuna sahiptir, böylece kullanıcılar Windows bilgisayarlarda çalışmak için Mac’lerini kullanabilirler.

El Capitan

El Capitan güncellemesi, geliştirilmiş performans ve pil ömrü dahil olmak üzere Mac’in kullanıcı arayüzüne yeni özellikler ve iyileştirmeler getirdi. Ayrıca Notlar ve Haritalar uygulamalarında iyileştirmeler içeriyordu. Ayrıca, yeni San Francisco sistem yazı tipini tanıttı. Diğer öne çıkan özellikleri arasında, geliştirilmiş Spotlight araması, bir sessiz düğmesi ve uygulamalar arasında daha hızlı geçiş yapmanıza yardımcı olan Görev Kontrolü bulunur.

El Capitan’daki Apple Haritalar, iOS 9’a benzer toplu taşıma bilgilerini içerir. Ancak, başlangıçta yalnızca birkaç büyük şehirde kullanılabilir: Baltimore, Chicago, Los Angeles, Mexico City, Philadelphia, San Francisco, Şanghay ve Washington DC. Kullanıcılar, yeni sistemin gelecekte daha fazla şehri destekleyeceğini beklemelidir.

Yeni sürüm ayrıca Apple Watch kullanılarak otomatik kilit açma özelliğine sahiptir. Birçok kişi Sierra’da bir dokunmatik kimlik seçeneği ummuş olsa da, son sürüme ulaşmadı. Ancak Apple bu durumda bir istisna yaptı ve şimdi Mac bilgisayarlarda kullanılabilir. Ancak, bir Apple Watch’a sahip olmayan kullanıcılar, bunu Apple’ın yeni giyilebilir cihazını tanıtma girişimi olarak görebilir.

High Sierra

High Sierra, önceki OS X sürümüne yapılan büyük bir yükseltmedir ve Mac’e birçok değişiklik ve iyileştirme getirir. Yeni işletim sistemi, uygulamaları öncekilerden %40 daha hızlı açabilen bir performans artışına sahip. Bir başka yeni özellik de, masaüstündeki pencereleri iPhone’da yönettiğiniz şekilde yönetmenize olanak tanıyan Bölünmüş Görünüm’dür. Diğer önemli iyileştirmeler arasında, Mac’inizin tükettiği disk alanına ayrıntılı bir genel bakış sağlayan ve disk alanını boşaltmanın yollarını öneren bir Depolama Optimizasyonu özelliği bulunur.

High Sierra, HEIC adlı yeni bir video standardı ve HFS+’ya geliştirilmiş bir alternatif olan Apple Dosya Sistemi adlı yeni bir dosya sistemi ekler. Diğer dikkate değer değişiklikler arasında Mail, Safari ve Fotoğraf gibi uygulamalarda yapılan birkaç geliştirme yer alıyor. Ayrıca High Sierra, Karanlık Modu ve Dinamik Masaüstü adlı yeni bir özelliği destekler. Ayrıca daha önce yalnızca iOS’ta kullanılabilen birçok uygulama artık macOS’ta da çalışacak.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.