Biyografi

Mehmet Büyükekşi

Mehmet Büyükekşi son günlerde sporda yaşanan olaylar nedeni ile yazılı ve görsel basında hayatı, en çok merak edilen kişiler arasında yer almaya başlayan kişi olarak biliniyor. Özellikle spor severlerin Mehmet Büyükekşinin hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleri ve cevaplarını aradıkları çok sayıda sorular yer alıyor. Mehmet Büyükekşinin hayatı ile ilgili merak edilenleri sizlere detaylı olarak içeriğimiz de anlatacağız. Yazımızı sonuna kadar okumanız ise Büyükekşi hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını verecektir. 10 Mayıs 1962 senesinde Gaziantep’de dünyaya gelmiş olan Büyükekşi, uzun yıllar spor yöneticiliği yapmıştır. Şu anda Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda kendisi iş adamı olarak da aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Kendisi 2008 senesinden beri Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesidir. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olmadan önce Gaziantep Spor Kulübünün Başkanlığını yapmıştır. Bu başkanlık süresi ise 1 yıl sürmüş ve Türk Futbolunun başına başkan olarak seçilmiştir.

Doğum Tarihi 14 Mart 1970
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.75 m
Eşi Aylin Büyükekşi
Çocuk(ları) İrem Büyükekşi, Can Büyükekşi
Mesleği Ekonomist, İş Adamı, Yazar
Mehmet Büyükekşi Kimdir? Türk ekonomist, iş adamı ve yazar Mehmet Büyükekşi, 14 Mart 1970 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ekonomi alanındaki uzmanlığı ve iş dünyasındaki liderliğiyle tanınmaktadır.
Mehmet Büyükekşi’nin Ailesi Mehmet Büyükekşi’nin eşi Aylin Büyükekşi ve çocukları İrem Büyükekşi ile Can Büyükekşi’dir. Ailesiyle birlikte sıcak bir aile ortamında yaşamını sürdürmektedir.
Mehmet Büyükekşi’nin Kariyeri Mehmet Büyükekşi, ekonomi alanındaki başarılarıyla bilinen bir isimdir. İş dünyasında liderlik yapmanın yanı sıra, ekonomi üzerine yazdığı kitaplarla da tanınmaktadır.
Mehmet Büyükekşi’nin Boyu Mehmet Büyükekşi’nin boyu 1.75 metredir. Kendisi, iş dünyasında ve toplumda etkileyici bir figür olarak bilinmektedir.
Mehmet Büyükekşi’nin Kişisel Hayatı İş adamı Mehmet Büyükekşi’nin kişisel hayatı, ailesiyle birlikte dengeli ve başarılı bir şekilde sürmektedir. Hem profesyonel hem de kişisel hayatında saygıdeğer bir isim olarak tanınmaktadır.

Mehmet Büyükekşi Özel Hayatı

Çalışma hayatı kadar özel yaşantısı da merak edilen Mehmet Büyükekşi, evli ve üç çocuk babasıdır. Eşinin ismi Zehra hanımdır. İlk, orta ve lise hayatını Gaziantep’de okuyan Büyükekşi, 1984 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesinin Mimarlık Fakültesini bitirmiştir. Okul hayatı sonrası iş hayatına atılmış olan Mehmet Büyükekşi, farklı bankalarda ve vakıflarda çalışmıştır. Türk Hava Yollarında Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmıştır. 2019 ile 2021 seneleri arasında Gaziantep Spor Kulübünün başında başkan olarak görev yaptıktan sonra yapılan seçim ile Türkiye Futbol Federasyonun başına başkan olarak getirilmiştir. Kardeşinin ismi Aykut Büyükekşi’dir.


Mehmet Büyükekşi İş Hayatı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olarak aktif olarak görevde olan Büyükekşi, farklı iş kollarında çalışmalar yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Farklı vakıflarda da üyelikleri bulunmaktadır. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesinde bitirdikten sonra İngiltere’ye giden ve burada işletme eğitimi alan Büyükekşi, daha sonra iş hayatına atılmıştır. Kendisi aynı zamanda İngilizce dil eğitimi de almıştır. Büyükekşinin çalışma hayatı farklı bankalarda başlamıştır. Daha sonra Türk Hava Yollarının Yönetim Kurulunda üye olarak görev yaptıktan sonra Gaziantep Spor Kulübünde başkanlık yapmıştır. Futbol Federasyon Başkanı seçilmeden önce şu anki ismi TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) olan kurumda başkanlık yapmıştır. 30 Kasım 2022 senesinde Futbol Federasyonu Başkanlığına adaylığı açıklamış ve yapılan seçim ile de 16 Haziran 2022 senesinde Türk futbolunun başına başkan olarak gelmiştir.

Kendisinin başkanlık öncesi çalışma hayatı ve kariyeri şu şekildedir.

  • İstanbul Sanayi Odasında Meclis Üyesi olarak görev yapmıştır.
  • Türk Eximbankta Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmıştır.
  • Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak iş hayatına devam etmiştir.
  • DEİK Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevde bulunmuştur.
  • İDMİB Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmıştır.
  • B20 Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

olarak hizmet vermiştir. Kendisi aynı zamanda kendisinin de sahibi olduğu Ziylan Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanıdır. Ziylan Şirketler Grubu gayrimenkul alanında çalışmalar yapan bir şirkettir ve Büyükekşi bu şirketin sahibidir. Futbolda ve özellikle hakem camiasından yaşanan olaylar nedeni ile sıkça istifası istenen Büyükekşi, şu anda aktif olarak Futbol Federasyonu Başkanı olarak görevini yapmakta ve istifa etmemiştir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.