Biyografi

Abdullah Çatlı 

Türkiye’nin önemli isimlerinden olan Abdullah Çatlı merak edilmektedir. Abdullah Çatlı 1970 yılında yer altı dünyasına giriş yapan ve zaman geçtikçe güçlenen mafya babalarından biridir. 1 Haziran 1956 yılında Nevşehir’de dünyaya gelen Çatlı’nın derin devlet ajanı olduğu da söylenmektedir. Abdullah Çatlı’nın suç dosyası oldukça kabarıktır.

Abdullah Çatlı’nın babası Ahmet Çatlıdır. Annesi ise Remziye Çatlıdır. Bir evlilik yapan Abdullah Çatlı’nın Gökçen ve Selcen adında çocukları vardır. Kızı Doç. Dr. Gökçen Çatlıdır. Çatlı’nın kızı sosyolog ve antropolog olmasının yanı sıra yazardır. Diğer kızı Selcen Çatlı ise öğretim görevlisidir. Çatlı’nın suç teşkil eden faaliyetleri 80’li yıllarda daha yoğunluk göstermektedir.

Abdullah Çatlı  ölümünden sonra bile konuşulmaktadır.  Abdullah Çatlı ayrıca ülkücü olması ile dikkat çekmektedir. 21 yaşında Ülkücü gençlik kolları genel başkanı olarak görev almıştır. Bununla birlikte Abdullah Çatlı birçok cinayetten hüküm yemiştir. Ancak bir şekilde firar etmeyi başarmıştır. Çatlı 12 Eylül Darbesinde de yurtdışına kaçması ile bilinmektedir.

Abdullah Çatlı Kimdir?

Abdullah Çatlı’nın ilk suçları polise karşı ateş etmek ve kanunsuz silah saklamak olarak dikkat çekmektedir. Daha sonraki yıllarda işlemiş olduğu cinayetlerle gündeme oturacaktır.  Abdullah Çatlı Kimdir diye sorulduğunda akla ilk gelen ülkücü mafya babasıdır. Ünlü Doç. Dr. Bedrettin Cömert’in öldürülmesinde adı çeken isimlerdendir. Bu cinayet doğrultusunda gözaltına alınmıştır.

Suç dosyası oldukça kabarık olan Çatlı birçok isimle ön plana çıkar. Sahte isimlerde düzenlemiştir. Bunlar Mehmet Özbay, Hasan Kurtoğlu, Mehmet Saral, Şahin Ekli ve Hasan Dağaslan olarak dikkat çekicidir. Eşi Meral Çatlıdır. Bu evlilikten iki çocuğu vardır. Ayrıca Gonca Us ile aşk yaşamıştır. 1977 yılından 1996 yılına kadar Türkiye’deki sayılı yeraltı mafyalarının içindedir.

Abdullah Çatlı’nın Karıştığı Suçlar

Abdullah Çatlı kimdir merak edilmektedir. 1980 sonrasında Çatlı hakkında birçok suç görülmektedir. Bunlar arasında Nurman Yalımyan, Behçet Cantürk ve ünlü kumarhane kralı olan Ömer Lütfü Topal cinayetleri bulunmaktadır. İranlı kaçakçıların öldürülmesinde de Çatlının adı geçmektedir. Ayrıca Çatlı Ermeni Ara Toranian’ı öldürmeye teşebbüs etmiştir. Çatlının suç dosyaları bunlarla sınırlı değildir. 3 Mayıs 1984 yılında Ermeni Anıtının bombalanması Abdullah Çatlı ile ilişkilendirilir.

Çatlı’nın uyuşturucu tacirliği yaptığı da ortaya atılan iddialar arasındadır. Abdullah Çatlı 3 Kasım 1996’da Balıkesir’in ilçesi olan Susurluk’ta geçirdiği trafik kazası sonucunda yaşamını yitirmiştir. Bu kaza Susurluk kazası olarak gündemi epeyce meşgul etmiştir. 40 yaşında hayata veda eden ünlü mafya babası Abdullah Çatlı ile beraber sevgilisi Gonca Us ve Eski Emniyet müdürü yardımcısı da ölmüştür. Araçtan sağ çıkan tek kişi dönemin DYP milletvekili olan Sedat Edip Bucaktır.

Kaza bir suikast olduğu düşünülmektedir. Ancak bu kesin olarak kanıtlanamamıştır. Kazaya sebep olan aracın frenleri ile ilgili sıkıntı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte kazada dikkat çeken durumlardan biri kaza sonrasında boynunun kırılması yönünde ilginç tespitler olmasıdır. 1996 yılında yaşanan kaza sonucunda Abdullah Çatlı dönemi tamamen kapanmıştır. Ancak Susurluk ilçesinde olan bu kaza gündemi meşgul etmeye devam etmiştir. Kurtlar vadisi dizisinin karakterlerinden Polat Alemdar’ın Çatlıyı simgelediği düşünülmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.