Genel

Met Kullananlar Yorumları

Met kişiyi psikolojik olarak pozitif şekilde uyaran ciddi bir maddedir. Aslına bakılırsa sigara ve uyuşturucudan çok daha fazla zarar verir. Bu yüzden met kullananlar yorumları pek iç açıcı değildir. Met kristalleşmiş buz görününüm de olduğu için kullanıcılar arasında buz diye de anılmaktadır. Metamfetamin olarak bilinen uyuşturucu madde ilk alındığı anlarda kişiye haz verir.  Öyle ki diğer bağlılık veren maddelere bakıldığında met iki katı kadar etki sağlayabilir. Buda kişiyi büyük tehlikeye düşürür.

kullanıcıları etki geçtiğinde melankolik ve depresif hareketler içerisine girebilmektedir. Met kullananlar genel olarak haz ve psikolojik merkezlerinde uyarı sağlar. Ancak bunun geçici ve zararlı olduğu bilinmelidir. Met insan vücudunu öyle bir ele geçirir ki kişi farkında olmadan çöküşe adım adım yaklaşır. Bu sebeple bağımlılıklar arasında ciddi bir tedavi gerektirmektedir. Met kullanan kişilerin yorumlarına bakıldığında acı ve kayıptan başka bir şey görmemiz mümkün değildir.

Met yani ateş buz içen kişiler zaman içinde sağlıklarını yitirdiğini söylemektedir. Genellikle bu konuda yakınlarının büyük acısı bulunmaktadır. Kişiler zaman içinde inanılmaz derecede yaşlanmaya başlarlar. Bunun yanı sıra bu uyuşturucu madde kişilerde halüsinasyonu tetikleyerek ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir. Kişiler bu maddeye bağımlılık geliştirdikten sonra maddi ve manevi birçok zarara girmektedir.

Met Kullanıldığında Nasıl Etki Eder?

Ateş buz kullananlar ilk kullanımlarında kendilerini oldukça iyi hissetmektedir. Elbette ki genel olarak uyuşturucu maddelerin birçoğu kişiyi bulutların üzerinde hissettirir. Metamfetamin kişiye yoğun bir enerji verir. Bununla birlikte kişi yapamayacağı şeyleri cesaret sağlayarak yapma eylemine girişir. Ateş buz kişilere tatminkâr bir mutluluk sağlar.  Elbette ki maddeyi aldıktan sonra kan basıncının artması ile birlikte heyecan dalgaları da yükselecektir. Kan dolaşımına giren madde aynı zamanda cinsel bir uyarıcı olarak etki sağlar. Kullanıcılarda aşırı cinsel istek gözlemlenebilir.

Kişilerde ani duygu durum değişikliği görülür. Kişi kendini psikolojik anlamda çok daha iyi hissetse de aslında halüsinasyon görmeye açık hale gelir. Aslında kullanıcılar kendilerindeki bu psikolojik değişimleri farkına varmaları ve tedaviye yönelmeleri çok önemlidir. Ancak kişi maddenin etkisi altındayken dünyayı çok daha kusursuz görecektir. Bu yüzden kişide umursamazlık oluşmaktadır. Kişilerdeki cesaret ve özgüven met kullanımında aşırı olduğundan sosyal çevrenin genişlemesi ve faaliyetlerde bulunmak söz konusu olacaktır. Ancak maddenin vücut sisteminden azalması ile birlikte bu durum tamamen tersine dönecektir.

Metamfetamin Zararları

Met kullananlar ilk anlarda vücudun nasıl bir zarara gireceğini kestirememektedir. Çünkü maddenin ilk verdiği zevk her zaman sürecekmiş gibi düşünürler. Bağımlılığın oluşması için kişinin bir kereliğine dahi olsa met kullanması yeterli olmaktadır. Kişi artık bağımlı olacağı için kurtuluşu oldukça zordur. Kişinin bu konuda tam teşekküllü bir tedavi alması şarttır. Aksi takdirde büyük sıkıntılar oluşmaktadır. Kullanıcılar bağımlı olduklarında vücutlarında psikolojik ve fiziki hasarlar meydana gelir. Bağımlılık tedavilerinden en zoru metamfetamin maddesi olarak görülmektedir.

  • Ateş buz içen insanların büyük çoğunluğunda depresyon, anksiyete gözlemlenmektedir. Kişi bağımlılık nedeni ile her zaman bitkindir.
  • Genellikle madde bağımlılıklarında sinir had safhadadır. Ancak met kullanımında psikolojiyi doğrudan etkileyen uyarıcılar hasar görmektedir. Buda kişide huzursuzluk ve sinir yapar.
  • Kalp ve damar hastalıkları met kullanan kişilerde oldukça sık gözlemlenen sorunlardandır.
  • Hayati organlarda iflas gözlemlenebilir. Özellikle böbreklerin işlevini yapmaması nedeni ile organ yetmezliği baş gösterebilir.
  • Halüsinasyon durumları oldukça fazladır. Buda kişinin durup dururken saldırganlaşmasına ve sürekli endişelenmesine yol açar.
  • Ateş buz kullananlar alerjik reaksiyonlara açıktır. Kaşıntı, göz kızarıklığı ve deride tahriş yaygındır. Kişilerde cilt sorunları gözlemlenir.
  • Kişiler psikolojik olarak sağlıklı durumda olmadığında obsesif kompulsif baş gösterebilmektedir.
  • Uyuşturucu maddelerin pek çoğundan kişilerde kilo kaybı görülür. Met kullanan kişilerde de zayıflama durumu mevcuttur.

Met Kullananlar ve Tedavi

Met kullananlar yorumları isyan boyutundandır. Kişiler bu kristal maddenin kullanımı ile birlikte hayatlarını ciddi anlamda mahvetmektedir. Özellikle görülen halüsinasyonlar kişiyi psikolojik olarak çökertmektedir. Bunun yanı sıra ateş buz içen kişiler agresif davranışlar içerisine girerek çevrelerindeki insanlara cehennem hayatı yaşatmaktadır. Duygu durumundaki değişikler Bipolar hastalığını tetiklemektedir. Kişi madde kullanımının etkisi ile birlikte ani olarak coşku duyarken bir anda sinirli bir ruh haline bürünebilir.

Metamfetamin tedavi gerektiren bağımlılık yapan bir maddedir. Görünümü ve yaptığı etki dolayısı ile ateş buz olarak bilinen uyuşturucu tedavi edildikten sonra bile insanları olumsuz olarak etkilemektedir. Madde vücuttan temizlense bile verdiği tahribatı gidermek oldukça zordur. Met kullanımında kişi organlarının uğradığı hasardan dolayı ölümle burun buruna gelebilir. Uyuşturucu madde kullanan kişiler tedaviye sıcak bakmadıkça, tedavi olmadıkça ne yazık ki ölüm kaçınılmaz bir son olacaktır.

Bu sebeple met kullananlar ibretlik bir öykü olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok kişi yoksunluk halinde psikolojik olarak yıpranır. Tedavi olurken veya tedavi sonrasında kişi hala met kullanma isteği içerisinde olabilir. Tedaviye yanıt verse bile bağımlılık seviyesi o kadar gelişmiştir ki sistemin temizlenmesi zaman alır. Kişinin iradesi bu tedavide oldukça önem taşıyacaktır. Uyuşturucu maddeler arasında ne yazık ki met en zor tedavi edilen maddedir.

Metamfetamin Tedavi Yolları

Ateş buz kullananlar kişiler kendi özgür iradeleri ile tedavi olmayı kabul etmelidir. Ancak bu kişilerin tedaviyi hemen kabul etmeleri beklenemez. Madde etkisi altında olan kişi duygu durum değişiklikleri altında olduğu için tedavi olmaları kolay olmayacaktır. Uyuşturucu maddenin insan vücudundan arındırılması açısından yoksunluğu giderici ilaçlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte kişinin aile ve çevresinin vereceği destek çok önemli olacaktır. Met kullananlar maddeden arınırken depresyon içerisine girebilir. Bu sebeple tedavide motivasyon kıymetli olacaktır. Madde arınırken de kişiye ciddi sorunlar çıkarabilir. Bunların giderilmesinde ek ilaçlar doktor tarafından sağlanmalıdır. Kişiler psikolojik olarak destek alarak yoksunluk dönemini atlatmalıdır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.