Film&Dizi

Mutlaka İzlemeniz Gereken 7 Belgesel

Belgeseller içinde olduğumuz dünyayla ilgili bilgi verirken aslında hiç bilmediğimiz gerçekleri de gözlerimizin önüne serer. Belgesel denildiği zaman aklımıza aç aslanların antilopları avlayıp yediği doğa belgeselleri gelse de aslında belgesel skalası bundan çok daha geniştir. Evren, dünya, insan hatta çay hakkında bile çekilmiş ve insanı şaşırtan belgeseller bulunmaktadır. Sizin için mutlaka izlemeniz gereken 7 belgesel filmi listeledik! Keyifli seyirler!

Kedi

IMDb: 7.6

İstanbul kedilerinin gün içinde ne yaptığı, kimlerle nasıl bir ilişki kurduğu ve kendi kişiliklerini diğer hayvanlar ve insanlar arasında nasıl yaşattığını gösteren her kedi severin izlemesi gereken bir belgesel, Kedi. Ceyda Torun tarafından yönetmenliğinin yapıldığı bu Kedi belgeselinde Cihangir, Galata, Kuzguncuk gibi semtlerin arasında kedilerle birlikte dolaşarak onların ve insanlarının yaşamlarına ortak oluyoruz. Her birinin kendine ait özellikleri, sevdikleri sevmedikleri olan kedilerle koskoca bir günü onlarla birlikte geçiriyoruz. Bengü, Deniz, Duman, Gamsız gibi kimisi sokak kimisi ev kedisi olan kedilerle beraber sokakları arşınlıyor, ekmek derdine düşüyor, kafa okşatıyor ve bölge savaşlarına da katılıyoruz.

Earthlings ( Dünyalılar )

IMDb: 8.7

Joker filminden tanıdığımız Joaquin Phoenix tarafından seslendirilen Earthlings (Dünyalılar) hayvanların etinden, derisinden ve sevgisinden acımasızca faydalanmaya çalışırken onları nasıl tükettiğimiz ve nasıl eziyet ettiğimizi anlatan bir belgesel. Dünyayıların ‘ötekiler’le olan ilişkilerini beş ana konu üzerinden ele alıyor bu belgesel: Evcil hayvan sektörü, gıda sektörü, giyim sektörü ve son olarak da bilimsel araştırmalarda kullanılan hayvanlar.

İzleyen herkeste ciddi etkiler bırakan bu belgeseli seyretmek için de sağlam bir mideye sahip olmak gerekiyor. Bizim izlemeye dayanamadığımız şeyleri hayvanların yaşamasıysa uykuları kaçıracak cinsten.

The Social Dilemma ( Sosyal İkilem )

IMDb: 7.8

Sosyal medya bağımlılığını ve bundan daha fazlası olan seçimlerimiz üzerinde nasıl bir etkisinin olduğunu onu yaratanların, Silikon Vadisi çalışanlarının, anlattığı bu belgesel yapay zekadan korkarken algoritmalar tarafından nasıl yönlendirildiğimizi ve yönetildiğimizi gözler önüne seriyor. Bilimkurgu bir distopyanın içinde olduğumuzu hissettiren Sosyal İkilem bu algoritmaların siyaseti bile nasıl etkilediğini anlatıyor bize. Bütün sosyal medya beynimizin dopamin salgılaması ve bağımlılık yaratması için özellikle kurulmuşken seçimlerimizde ve alışverişlerimizde nasıl bir etkisi olduğunu oturup düşündürecek bir belgesel, Sosyal İkilem.

Period. End of Sentence

IMDb: 7.4

Regl konusunda erkeklerin ve kadınların kafasındaki ilginç algılar ve utancın, hijyenik ped yapmaya başlamış Hintli kadınların gözünden anlatıldığı kısa bir belgesel Period. End of Sentence. Hijyenik pede ulaşma güçlüğünden onun ne olduğunu bile bilmeyen kadınların varlığından ve erkeklerin regl ile ilgili trajikomik düşüncelerinden bahseden Period. End of Sentence herkesin izlemesi gereken bir belgesel.

Abducted in Plain Sight

IMDb: 6.8

Pedofili mağduru bir genç kızın belgeseli Abducted in Plain Sight. Pedofili konusunda çok cahil olan bir anne baba, komşuları olan adam tarafından duygusal açıdan ciddi bir manipülasyona maruz kalıyorlar. Çocukları da bu manipülasyondan nasibini alıyor ve senelerce, gerçekten ne olduğunu öğrenene kadar bu adamın oluşturduğu ağa saplanıp kalıyor.

Bir insanın aileyi ve çocuğu kendi ağına düşürmek için manipüle ederek çocuğu istismar ettiği bu belgeseli her anne babanın mutlaka izlemesi ve kendisine ders çıkarması gerek.

An Inconvenient Truth ( Uygunsuz Gerçek )

IMDb: 7.4

ABD’nin eski başkan yardımcısı Al Gore’un Küresel Isınma konusunda yaptığı çalışmalar ve bilgilendirmelerinden yola çıkılarak hazırlanmış bu belgesel Küresel Isınma’nın bütün dünyayı ilgilendiren bir gerçeklik olduğunu ve müdahale edilmediğinde bizi nasıl korkunç senaryoların beklediğini gözler önüne seriyor. Uygunsuz Gerçek çekildiği zamandan beri belli bir yol kat etmiş olsak da bu yolun uzunluğunu ölçmek için geri dönüp bakmamızı sağlıyor.

Küresel Isınma’nın gerçekleri hakkında çarpıcı ve korkutucu bir yapım.

Dancing with the Birds ( Kuşlarla Dans )

IMDb: 8.3

Netflix yapımı kuş türleri, renkleri, alışkanlıkları ve sosyal yaşamları hakkında son derece bilgilendirici ve capcanlı bir belgesel Kuşların Dansı. Kuş türlerini doğal yaşamında gözlemlerken erkek kuşların dişilerini çekmek için yaptıkları danslara ve türlü türlü oyunlara şahit oluyoruz. Hepsinin kendine özgü bir şarkısı ve dansı olan bu kuşları izlemek hem bilgilendirici hem de eğlenceli.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Karantina zamanlarında izlenecek içerikler ama beni sarmadı, belgesel seven bir insan değilim zaten ama netflix ve diğer platformlarda malesef ki içerik bulamıyorum, karantina zamanında hepsini izledim galiba…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.