Diğer Yazılarımız

Noter Çalışma Saatleri ve Nöbetçi Noter Uygulaması: Bilmeniz Gerekenler


Noter çalışma saatleri hafta içi, hafta sonu, resmi ve dini tatillere göre farklılıklar gösteriyor. Özellikle resmi tatiller içerisinde notere gitmek ve bazı yasal işlemler yapmak isteyenler, nöbetçi noterleri tercih etmektedirler. Nöbetçi olmayan noterler ise devletin koymuş olduğu çalışma saatlerine uymakta ve bu şekilde çalışmalarına devam ederler.

Noterin çalışma saatleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde ise bazı farklılıklar gösterebilir. Bu çalışma saatlerinin farklılık göstermesi ise noterden veya bazı hususi özel durumlardan kaynaklanabilir. Türkiye genelinde noterlerin çalışma saatleri ise hafta içi sabah 09:00 itibari ile başlar.

Akşam ise noterlerin mesailerinin bitiş saati 17:00’dır. Hafta içi çalışma saatleri içerisinde hizmet veren noterlerin öğlen yemek molası ise resmi olarak saat 12:30’dur. Yemek molasının süresi ise toplam bir saattir ve 13:30 itibari ile noterlerin akşam 17:00’a kadar mesaisi devam eder. Normal ve nöbetçi olmayan noterler ise hafta sonu mesai yapmazlar. Noterlerin hafta sonu Cumartesi ve Pazar çalışmamalarının nedeni ise, devlet kurumu olmalarıdır ve devlet tarafından uygulanan çalışma saatleri bu şekildedir.

En çok merak edilen konu ise, yeni başlayan nöbetçi noter uygulaması ile hizmet veren noterlerin çalışma saatleridir. Bu konunu merak edilme nedeni ise, hafta içi işlerinden dolayı vakit bulamayıp normal noterler vasıtası ile resmi işlemlerini insanların yapamamalıdır. Bu nedenle insanların mağduriyetini önlemek için hizmet veren nöbetçi noterler, hem iş yükünün azalmasını hem de vatandaşların her türlü noter işlemlerini mağdur olmadan gerçekleşmelerini sağlamaktadırlar.

Bu yazımızda ise sizlere İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde hizmet veren normal ve nöbetçi noterlerin çalışma saatleri hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okursanız, bu kurumların çalışma saatleri hakkında detaylı bilgi sahibi olacak ve bu saatler içerisinde giderek, istediğiniz resmi işlemi kolaylıkla yapabileceksiniz.

Nöbetçi Noter Çalışma Saatleri

Noterler bilindiği gibi birbirinden farklı resmi işlemlerin yapıldığı ve insanların sıklıkla ziyaret ettiği devlet kurumlarıdır. Normal ve nöbetçi noter olarak ikiye ayrılan bu kurumların çalışma saatleri de birbirinden farklıdır. Nöbetçi noter çalışma saatleri, normal nöbetçi olmayan notere göre bazı günlerde farklıdır. Normal noterler hafta içi sabah saat 09:00 ile akşam 17:00 arasında hizmet verirken, nöbetçi noterler sadece hafta sonu açıktır ve insanlara hizmet vermektedirler.

Bu noterler Cumartesi ve Pazar günleri sabah 09:00 yerine bir saat geç açılır ve 10:00 itibari ile mesaiye başlarlar. Akşam mesai saatleri ise normal çalışma saati olan 17:00 değildir. 16:00 itibari ile de hafta sonu mesaileri biten nöbetçi noterler, bu bağlamda hafta sonu noter ihtiyacı olan kişilerin ise noter hizmetinden faydalanmalarını sağlarlar. Nöbetçi noterlerin öğlen yemek molası ise, nöbetçi olmayan noterler ile aynıdır ve toplam bir saat sürmektedir.

Nöbetçi noterler aynı normal noterler gibi Ramazan ve Kurban gibi yıl içerisinde iki tane olan dini bayramlarda çalışma yapmazlar. Yılın başı olan 01 Ocak, İşçi Bayramı olan 01 Mayıs, Gençlik ve Spor Bayramı olarak bilinen 19 Mayıs, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olan 23 Nisan, Cumhuriyet Bayramı olarak bilinen 29 Ekim ve 30 Ağustos Zafer Bayramı da, normal ve nöbetçi olan devlet kurumlarının çalışmadığı ve insanlara hizmet vermediği resmi tatiller içerisinde yer alır. Bu tatillerin içerisinde aynı zamanda daha sonra resmi tatil olarak ilan edilen 15 Temmuzu da koyabiliriz.

İstanbul Nöbetçi Noter Çalışma Saatleri

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan ve aynı zamanda noter gibi resmi kurumların en çok hizmet verdiği ili İstanbul’dur. İstanbul’da hizmet veren normal noterler dışında, çalışma saatleri farklı olan nöbetçi noterler vardır. Bu devlet kurumlarında tapu başta olmak üzere çok sayıda resmi işlemler yapılmaktadır.

Özellikle İstanbul’da yaşayıp notere ihtiyaç duyan kişiler, normal noterler kapandıktan sonra işlem yapabilmek için hafta sonunu beklemek zorunda kalmaktadırlar. Bu gibi durumlarda ise devreye İstanbul nöbetçi noter girmekte ve insanlar bu nöbetçi noterler sayesinde tüm resmi işlerini kolaylıkla halletmektedirler.

Fakat İstanbul’da yaşayıp da nöbetçi notere ihtiyaç duyan kişilerin, bu kurumların çalışma saatlerini iyi bilmeleri ve bu saatlere uymaları gereklidir. Aksi halde bu noterlerin çalışma saatleri dışında gelirlerse, hiç bir işlem yapamaz ve hafta içi noterlerin açılmasını beklemek zorunda kalırlar. İstanbul nöbetçi noter hafta sonu saat 10:00 ile 16:00 arasında hizmet sunuyor. Bu noterlerin öğlen yemek molası ise 12:30’da başlayarak 1 saat sürüyor ve 13:30 itibari ile mesaileri devam ediyor.

Ankara Nöbetçi Noter Çalışma Saatleri

Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en kalabalık ikinci şehri olan Ankara ise, nöbetçi noter uygulaması ile vatandaşlara hizmet vermektedir. Ankara nöbetçi noterler hafta içi vatandaşlara hizmet sunmamaktadırlar. Bu noterlerin çalışma günleri Cumartesi ve Pazar günleri olmaktadır.

Cumartesi olduğu gibi Pazar günü de Ankara nöbetçi noter mesaisine sabah 10:00’da başlamakta ve akşam 16:00’da vermiş olduğu hizmet sona ermektedir. İstanbul gibi Ankara’nın bazı ilçelerinde ise, iller gibi nöbetçi noter uygulamaları da mevcuttur. Bu ilçelerde oturan kişiler de nöbetçi noterin çalışma saatleri içerisinde bu kurumlara gelebilir ve resmi işlemlerini rahatlıkla yapabilirler.

Ankara’da nöbetçi noter olarak hizmet veren kurumların hafta sonu yemek molaları da 1 saattir ve bu saat dilimi, 12:30 ile 13:30 arasındadır. İstanbul gibi Ankara nöbetçi noterler de, resmi ve dini bayramlarda vatandaşlara hizmet vermezler.

İzmir Nöbetçi Noter Çalışma Saatleri

06 Nisan 2019 itibari ile hayata geçen ve insanların hizmetine sunulan nöbetçi noter uygulaması, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliğince olmuştur. Bu yasa itibari ile de artık vatandaşlar hafta içi müsait olmadıklarında, hafta sonu nöbetçi noter uygulamasından faydalanabilecekler.

İzmir nöbetçi noter ise aynı Ankara ve İstanbul gibi bu uygulama içerisinde yer alan büyük ilimizdir. İzmir’de nöbetçi noter olarak hizmet veren kurumlar sabah çalışmalarına, Cumartesi ve Pazar olarak devam ederler. Bu kurumların hafta içi çalışmaları yoktur. Hafta sonu iki gün olarak sabah 10:00’da mesaiye başlayan nöbetçi noterler, 12:30 itibari ile öğlen yemek molasına çıkarlar. Yemek molası bittikten sonra akşam 16:00’a kadar vatandaşlara hizmet verir ve bu saat itibari ile de mesaileri biter.

Bu noterlerin hafta içi çalışma saatleri olmadığı gibi, dini ve 01 Ocak gibi resmi bayramlarda da çalışmalar yoktur. İzmir nöbetçi noter çalışma saatleri içerisinde herhangi bir fazla mesai yoktur ve son zaman olan 16:00’da resmi olarak hizmet vermek biter. Yani normal noterlerin akşam çalışma saatleri olan 17:00’a kadar mesai sürmez ve hafta sonu her iki günde de 16:00’da İzmir nöbetçi noter çalışmalarını sonlandırır.

Antalya Nöbetçi Noter Çalışma Saatleri

Vatandaşın mağdur olmasını önlemek ve tüm resmi işlemlerini kolay şekilde yapabilmesini sağlamak için devreye giren nöbetçi noter uygulaması, insanlar tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Antalya’da diğer büyük şehirlerimiz gibi nöbetçi noter uygulaması ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bu noterlerin ise çalışma saatleri, Adalet Bakanlığı tarafından belli zaman dilimleri içerisinde belirlenmiştir. Bu zamanlarda Antalya gibi nöbetçi noterlere gelen kişiler, hiç bir mağduriyet yaşamadan tüm resmi işlemlerini halledebilirler.

Antalya nöbetçi noterler de İzmir, İstanbul ve Ankara’da hizmet veren nöbetçi noterler gibi hafta sonu hizmet sunuyor. Bu noterlerin hafta içi çalışmaları olmadığı gibi, resmi bayramlarda çalışmaları yoktur. Bu çalışma olmayan günlere 19 Mayıs ve 30 Ağustos gibi resmi bayramlarda eklenmiştir. Antalya nöbetçi noterin hizmetlerinden faydalanmak isterseniz, bu noterlere ister Cumartesi isterseniz de Pazar günü gidebilirsiniz. Sabah ise Antalya’da hizmet veren nöbetçi noterlere en erken sabah 10:00 itibari ile gidebilirsiniz.

Antalya’da vatandaşlara hafta sonu hizmet veren bu noterler, normal noter çalışma saatlerinden farklı olarak hizmet sunuyorlar. Normal Antalya noterleri hafta içi sabah 09:00 ile 17:00 arasında hizmet verirken, nöbetçi Antalya noterleri ise 10:00 ile akşam 16:00 arası hizmet verirler. Bu noterlerin normal noterler gibi öğlen arası 1 saat yemek molası vardır. Mesai arası ise 12:30 ile 13:30 saatleridir ve bu saatten sonra akşam 16:00’a kadar hizmet kesintisiz olarak devam eder.

Son resmi işlem ise 16:00 itibari ile biter ve bu bağlamda da Antalya nöbetçi noterin de görevi sona ermiş olur. Antalya’da nöbetçi noter olarak hizmet veren devlet kurumları, resmi bayramlardan olduğu gibi diğer dini bayramlardan da yararlanır ve bu günlerde çalışma yapmazlar. Antalya nöbetçi noter gibi diğer büyük dört ilimizde de nöbetçi noter uygulamasından faydalanmak isterseniz, bulunduğunuz şehirden hangi noterin hizmet verdiğini sorgulama olarak yapabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Noter Masrafları Nedir?

Noter masrafları, noterlerin yaptığı hukuki işlemler için aldığı ücretlerdir. Bir noter, belgelerin doğruluğunu onaylar, yasal anlaşmaları tasdik eder ve benzeri işlemleri gerçekleştirir. Bu işlemler sırasında noterler, belgelerin ve anlaşmaların yasal standartlara uygun olduğunu doğrularlar.

Noter Masrafları Nasıl Hesaplanır?

Noter masrafları, yürütülen işlemin türüne, belgenin karmaşıklığına ve bölgenin coğrafi konumuna göre değişebilir. Genellikle noterler, işlem başına sabit bir ücret alırken, bazı özel durumlar için ek masraflar talep edebilirler. Noter masrafları, yerel düzenlemelere ve yasal gerekliliklere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Noter Masrafları Hangi İşlemlerde Gerekir?

Noter masrafları, birçok hukuki işlem için gereklidir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunur:

  1. Gayrimenkul Satışı ve Kiralama İşlemleri
  2. Vasiyetnameler ve Miras İşlemleri
  3. İş Anlaşmaları ve Sözleşmeler
  4. Evrak Tasdiki
  5. İkinci El Araç Satışları
  6. Yetki Belgesi Verme
  7. Vekaletname Düzenleme
Noter Masrafları Neleri Kapsar?

Noter masrafları, noterin sunduğu hizmetleri içerir. Bunlar arasında belge onaylama, belgelerin kopyalarını verme, işlemi kayıt altına alma ve yasal tavsiye verme gibi işlemler bulunur. Masraflar, noterin sağladığı hizmetin niteliğine ve işlemin karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir.

Noter Masraflarını Nasıl Ödeyebilirim?

Noter masrafları, işlem yapıldığı sırada veya işlem sona erdiğinde ödenmelidir. Ödeme yöntemleri noter ofisinin politikalarına göre değişebilir. Genellikle nakit, kredi kartı veya banka havalesi gibi yöntemlerle ödeme yapabilirsiniz.

Noter masrafları ne kadar olabilir?

Noter masrafları, işlemin türüne ve karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Basit bir belge onaylamadan daha karmaşık bir işlem daha yüksek bir ücret gerektirebilir.

Noter masrafları vergiye tabi midir?

Noter masrafları, vergiye tabi olabilir. Vergi oranları ve muafiyetler, bölgeye ve ülkeye göre değişebilir. Vergi konusunda noterinizden bilgi almalısınız.

Noter masrafları neden gereklidir?

Noter masrafları, hukuki işlemlerin güvenilirliğini sağlamak için gereklidir. Noterler, belgelerin ve anlaşmaların yasal standartlara uygun olduğunu doğrularlar.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.