Genel

PPİ Nedir?

PPİ Değeri Nasıl Hesaplanır?


Cep telefonu, tablet ve televizyon alırken hepimizin tercih ettiği en önemli unsurlardan biri kesinlikle ekranın görüntü kalitesidir. Bu görüntü kalitesini etkileyen unsurlardan birisi de  ppi değeridir. Peki PPİ nedir ilk önce ppi ın tanımından bahsedelim.

İngilizce “Pixel-per-inch (İnç başına düşen piksel)“in kısaltmasıdır. Bir inç başına( kare başına) düşen piksel sayısı demektir. Pixel ise ekranda oluşan görüntünün bizim gözümüzün ayırt edebileceği en küçük birim olarak tanımlanır.

PPİ çözünürlük ve cep telefonlarındaki inç değerinden etkilenir. Sizin ekran çözünürlülük ne kadar yüksek ise PPİ değeri o kadar artar ve daha iyi bir görüntü elde edersiniz. Çözünürlüğü 1280×720 (HD) olan bir telefonun PPİ değeri ile Çözünürlüğü 3840 x 2160 (4K) olan bir telefonun PPİ değeri arasında fark vardır. 4K olan telefonu PPİ değeri daha yüksektir.

PPİ Değeri Nasıl Hesaplanır?

PPİ değerini hesaplamak için Ekranın en,boy ve kaç inç olduğunu bilmek gerekir. Hesaplama şu şekilde yapılır. Ekranın eninin ve boyunun ayrı ayrı karesi alınıp toplanır ve bunların karekökü alınır daha sonra ekran kaç inç ise ona bölünür ve PPİ değeri ortaya çıkar. Bir örnekle açıklayalım.

Mesela 1440X2560 çözünürlüklü bir telefonumuz var bu telefonunun 5.7 inç ekranı var. Hesaplama şu şekilde yapılır ;

Demem o ki bir telefon tablet yada televizyon alacaksanız PPİ değeri yüksek olan ürün alın. Çünkü PPİ değeri ne kadar yüksekse ekranın görüntü kalitesi o kadar güzel olur.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Görüntü kalitesi çok önemli özellikle fotoğraf sevenler için bu çok yararlı bi bilgi oldu teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.