Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Proxy Nedir? Ne İşe Yarar?

Proxy İsleyişi Nasıldır? 


Proxy Nedir? Proxy Ayarları, Proxy Türleri, Proxy Google Chrome Ayarları, Saydam Proxy, Proxy Avantajları Nedir? 

Proxy hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda sizler için derledik. İşte detaylar…

Vekil sunucusu veya diğer adıyla “ara sunucu” olarak da tanınan Proxy, bağlanılmak  istenilen sitelere  başka bir kanal aracılığıyla geçilmesine yardımcı olan bir araç olarak tanımlanabilir. Çevrimiçi olunduğu anda , ziyarette  bulunulan web sitesinin  ya da ISS tarafından web sitelerinin geçmişleri izlenmektedir. Bundan mütelefit davranışların çevrimiçi olarak IP adresleri üzerinden saptanmasına yardımcı olmuş olunur.

Online ortamda kişisel verilerin varlığı çok değerlidir. Bundan dolayı da Proxy sayesinde çevrimiçi takibe maruz kalmadan kendinizi kurtarabilirsiniz.

Bunun içinde  İnternet arasında aracı görevi gören sunucu, öncelikle sunucusunda yer alan IP adresinin değiştirilmeye çalışılmalıdır.

Daha sonra ki aşamada giriş yapılmak istenilen web adresine bağlantı sağlanır.  Web adresleri üzerinden yanıt geldiğinde kullanıcıların  gerçek IP adresleri kesinlikle açığa çıkmayacaktır. Sistem tarafından ortaya çıkan gelişmişlik gizlilik düzeyiyle  kullanıcılara aktarım sağlanır. Bu durumda da erişim sağlanan web sitesi sunucu olacaktır. Proxy, tarayıcı  olarak adlandırılan bu sistemle, sunucu arasında bağlantı sağlanarak tarayıcı üzerinden gelen isteklerin onaylanması sağlanır. Sunucular üzerinden talep edilen internet sitesi üzerinden bağlantı sağlanarak istek iletimi sağlanır.

Proxy ücretsiz kullanma

Proxy ücretsiz kullanma imkânı bulunmaktadır. Bunun yanında, özel şifreleme sistemleri özellikleri sayesinde güvenliğin en üst düzeyde tutulduğu görülmektedir.

İnternet kullanıcıları tarafından ticari işletmeler veya bireysel kullanıcılar tarafından farkedilmeksizin kullanım imkanı tanımaktadır. Proxy’i kullanarak , kullanıcı üzerinden internet sağlayıcısı kullanılmasına gerek duyulmaz.

Proxy, online ortamda ki verilerin sızıntı yapmasının önüne de geçecektir.

Özellikle IP adresleri üzerinden kimlik sahtekarlıkları, reklam dolandırıcılıkları bunun gibi birçok farklı yasadışı faktörlerden uzak kalmak amacıyla  uzun süre boyunca güvenle kullanılabilir.  Proxy konusunda ülkemizde 2008 yılından sonra faaliyetler görülmektedir. 2008 yılından itibaren Proxy sistemi , girişi engellenmiş olan internet sitelerine IP adreslerine giriş yapılması ile oldukça tercih edilmektedir.

Proxy kullanan bireyler ya da  işletmeler  bulunmaktadır .

Proxy İsleyişi Nasıldır?

Kullanıcılar çevrim içi olduklarında , web sitelerinin geçmişi ziyaret edilen  web siteleri  tarafından izlenecektir. Bu durumda IP adresi yoluyla internet sitesi üzerinden konum, hatta ev adreslerinin belirlenmesi sağlanır. Bu şekilde kişisel veriler riske girecektir.

Proxy sunucu yoluyla web sunucuları yanıt toplamaya çalışırken , gerçek IP adresinin  açığa çıkması gibi durumlar için geliştirilmiş olan bu gizlilik düzeylerinin  aktarımı sağlanarak kullanıcılara aktarılır. Erişim sağlanmak istenilen web sitesinin, sunucuları üzerinden göreve üstlenmesi sağlanır. Böylelikle de Proxy sunucuları üzerinden , arada konumlanmış olan tarayıcı üzerinden gelen tüm  taleplerin onaylanması sağlanarak  internet sitesiyle bağlantı sağlanması için talebin uzaktaki sunucuya iletilmesi sağlanacaktır.

Proxy Neden Kullanılmalıdır?

Proxy en sık kullanılma sebepleri arasında  yasaklı olan IP adreslere giriş sağlamasıydı. Fakat şu da bilinmelidir ki Proxy sadece yasaklı sitelere olan erişimin sağlanması maksadıyla kullanılan bir araç değildir. Proxy  yönteminin en önemli  kullanım amacı güvenli ve bir o kadar da hızlı bağlantıların sağlanmasıdır.

Ana internet sunucusu işleyişi yetersiz olduğu durumlarda daha güvenirli  ve de  hızlı bir bağlantıya sahip olunması maksadıyla özellikle şirketlerin kullanmış olduğu  yaygın bir  kullanımdır.

Web sitesi üzerinden anonim olarak gezinti yapılmak isteniyorsa , Proxy kullanımı sayesinde kullanıcıların evlerinde bulunan IP adreslerinin dünyanın geri kalan kesiminden gizleyebilmek için aracı olan bir yoldur . Proxy siteleri üzerinden  internet ortamına bağlandığı durumlarda , cihazın  IP adresi göstermesi engellenir. Bunun yanında ayrıca  Proxy sunucusunun IP’si gösterilecektir. Bu, durumda da  internete bağlantı yapıldığında daha çok  gizlilik sağlayacaktır.

Saydam Proxy

Saydam Proxy site sunucuları, sizlere sık kullanılmakta olan ve ücretsiz olarak hizmet veren sunucuları bu tür içerisinde bulunarak ortaya çıkar. IP adreslerinin gizlenmesi genelde dezavantaj olarak görülmektedir.  Tıklanılan web sitelerinin birçoğu hem kullanıcıların IP adresini hem de Proxy sunucusu adresini görebilir.

Anonim Proxy

Anonim Proxy sunucuları da bulunmaktadır. Ancak burada saydam Proxy’lerden farklı olarak IP adreslerini gizleme avantajının bulunmasıdır. Bu Proxy türünün

• Ücretli

• Ücretsiz

• Kotalı

seçenekleri bulunmaktadır.

Elit Proxy

Elit Proxy ise , tüm türevleri arasında en avantajlı ve özellikli Proxy olma özelliğini taşımaktadır. Elit Proxy sayesinde hiç bir şekilde Proxy ile giriş yapıldığının tespiti yapılamaz.

Http Proxy

Http Proxy sunucuları, avantajları bakımından  oldukça hızlı internet hizmeti verdiği görülmektedir. Ayrıca IP adresi gizleme aracı olarak yarar sağlar.  Bu Proxy türünün kullanılma sebebi ; özellikle erişimin yasaklı  olduğu sitelerin  girişinin yapılmasında   çoğunlukla tercih edilmekte olan Proxy sunucusu olarak karşımıza çıkmaktadır .

Socks Proxy

Socks Proxy türü ise , online olarak dosya yüklenmesi ve de  indirilmesinde başvurulan bir türdür.  İçerik akışının sağlanması , video indirilmesi gibi işlemlerde  çoğunlukla kullanılmaktadır.bu türevi genelde aşırı çalışan ve sürekli ağ alışverişi gerektiren ağ görevleri için büyük işletmeler tarafından da tercih edilmektedir . Ancak yukarıda yer alan diğer http sunucularına  baktığımızda bu sunucunun daha yavaş işlediğini görüyoruz.

Chorme Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Proxy Chrome kullananlar kullanıcılar için   bu ayarlama oldukça kolay yapılmaktadır. Proxy ayarlaması yapabilmek için gerekenler oldukça basittir.

Chrome Proxy Ayarı

Google Chrome tarayıcısına girerek sağ üst köşede bulunan üst üste üç nokta olan kısma tıklayın . Ekrana gelen küçük pencere üzerinde yazan “ayarlar” kısmına tıklayın .

Ekrana gelen yeni sayfanın sol kısmında yer alan  “gelişmiş seçenekler” kısmına tıklayarak “sistem” seçeneğine giriş yaparak ayarları yapın.

Proxy  Sunucusu Kullanmanın Avantajları

1. Daha Fazla Güvenlik

Proxy sunucuları, IP adreslerinin yapılandırılmasını sağlayarak tüm internet verilerinin şifrelenmesini sağlar.

Bu şekilde de hiçbir ek meblağ harcamadan mevcut konumunun  gizlenmesi sağlanır . Bu sayede de ,  kullanılan sunucu mevcut IP adresinin  ve  de diğer kişisel bilgilere  ulaşamaz. Bu durum da da bilgisayar korsanlığına  ve  de kimlik hırsızlığı gibi durumlara karşı üstü koruma sağlayacaktır.

2. Herhangi Bir İnternet Adrsine Erişim

Online ortamda gizli gezinmenin daha doğrusu gizli yanı sıra, IP adresinizi gizlemenin getirdiği birçok avantaj bulunmaktadır . Özellikle ülke genelinde görüntülemeleri kısıtlayan herhangi bir internet adresini ziyaret etmek maksadıyla , IP adreslerinin değiştirilmesi sağlanır . Böylelikle de web sitesi üzerinde yer alan yasal sınırlamalara maruz kalan hemen hemen bütün IP  adreslerine erişim sağlanabilir.

3. Yüksek Güvenlik Sağlama

İnternet ortamında gezinti yaparken tüm veriler gizli tutulacağı  ağ bağlantısı daha güvenli bir ortamda çalışacaktır.  Proxy sunucuların diğer bir avantajı, aynı zamanda bilgisayarın korunması ve de olası kötü amaçlı olan  yazılımlara karşın ağ kaynaklarını filtreleme özelliği de bulunmaktadır. Yani özetle sunucular bir web güvenlik duvarı olarak görev görür .

4. Proxy Performansı

Proxy türleri, ağ tarama performansını da arttırma özelliğine sahiptir. Bunun yanında , bir web sitesinin ziyaret edilmesinde , proxy tarafından önbelleğe  kaydı gerçekleştirilerek hizmet verir . Web sitelerine ait herhangi girişte , proxy web sitelerinin sunucularına bakıldığında herhangi bir değişikliğin yapıldığı için bir istek talebinde bulunmaktadır. Bu sayede de süre kısaltma dahi yapılabilmektedir.

Şayet işletme sahibisiyseniz Proxy konusunda detaylı bilgi almak için, yazılımcılardan destek almalısınız.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.