Oyun Dünyası

Riot Games 2 Haziran’da dünya çapında Valorant’ı resmi olarak tanıtacak. Valorant Detaylı Oyun İncelemesi

Bir aydan uzun süredir kapalı beta testinden sonra Riot Games, çok beklenen ücretsiz çevrimiçi taktik oyunu Valorant‘ın 2 Haziran’da piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Valorant’ın oyun direktörü Joe Ziegler ve yönetici yapımcı Anna Donlon, Twitter‘daki haberleri açıkladı ve oyunun 2 Haziran’dan itibaren “dünyadaki bölgelerin çoğunda” kullanıma sunulacağını duyurdu.

Riot Games 2 Haziran'da dünya çapında Valorant'ı resmi olarak tanıtacak
Riot Games 2 Haziran’da dünya çapında Valorant’ı resmi olarak tanıtacak – Gecbunlari.CoMResmi bir bölge listesi açıklanmamış olmasına rağmen, duyuruda Güney Kore, Brezilya, Okyanusya, Japonya ve Tayland gibi ülkeler alay edildi. Ancak, oyun Vietnam’da mevcut olmayacak ve Hindistan ve Orta Doğu gibi bölgelerde lansman sırasında özel sunucular bulunmayacak.

Riot Games ayrıca ‘yeni ajanlar, yeni haritalar, yeni kostümler ve yeni rekabet yolları’ başlatacak. Bunlar Riot Games tarafından yayınlandı. Valorant kapalı beta sürümü Kanada, Avrupa, Rusya, Türkiye, Brezilya, LATAM, Kore ve ABD‘de mevcuttu.

Valorant’ın Nisan ayında başlatılan kapalı beta sürümü 28 Mayıs’ta beş gün önce sona erecek. Riot lansman için hazırlanırken oyunun tamamı bakım için çevrimdışı olacak. Oyunu kapalı beta döneminde oynayan oyuncular hesaplarını sıfırlayacak ve resmi olarak başlatıldığında tüm oyuncular için eşit bir oyun alanı sağlayacaktır.

Geliştiriciler ayrıca “oyunun başlamasından kısa bir süre sonra” yeni oyun modları, karakterler ve haritalar eklemeyi planladığını ve yeni oyuncuların akışına ayak uydurmak için Atlanta, Dallas, Londra, Madrid ve Varşova’da yeni sunucular dağıtacağını belirtti.Volarant Güncellemelerin tam listesini kendi sitesinde paylaştı. Güncellemelerin tam listesi için resmi Valorant web sitesine bakmanız yeterli.


Valorant, 7 Nisan’da Twitch’teki rekor sayıda izleyiciye kapalı beta sürümünü başlattığında bir sıçrama yaptı. Kapalı beta’nın ilk günü boyunca, oyun 1.7 milyon milyon eşzamanlı izleyiciyi yayın platformuna çekti.

Valorant‘ı deneyenlerin raporlarına göre, oyunun Rainbow Six Siege’den gelen unsurlarla Counter Strike Global Offensive‘dan güçlü titreşimler aldığı ortada. Riot Games bununla birlikte bir oyunun rekabetetini arttıracak olarak zorluyor. Counter Strike‘da olduğu gibi, Valorent‘teki oyuncular 5 kişilik bir takımla 5 kişilik bir takımda oynayacaklar.

Oyunun amacı, başak adı verilen bir bomba yerleştirirken, diğer takım savunuyor. Söylemeye gerek yok, diğer takımın tamamını ortadan kaldıran takım raundu kazanır. Görünüşe göre bir oyunda toplam 25 tur olacak ve amaç diğer takımdan önce 13 tur kazanmak.

Valorant ayrıca son zamanlarda oyunculara oyun çalışmadığında Vanguard Anti-Cheat sistemini devre dışı bırakma seçeneği verdi. Oyuncular başlangıçta 24 saat boyunca oyuncuların bilgisayarlarında çalışacak çekirdek sürücüsü yazılımı ile ilgileniyorlardı.

Valorant Rank Sistemi

Favori yayıncılarınız, kapalı beta sırasında size ne kadar iyi olduklarını anlamanız için muhtemelen sıralamalarını veya sosyal medya deneyimini eşleştirdiler. Şimdi sistemin nasıl çalıştığına, safları nasıl öğütebileceğinize ve serbest bırakılıncaya kadar ne anlama geldiğine derinlemesine bakalım!

Valorant Rekabetçi Sıra Yapısı:

Valorant Rekabetçi Sıra Yapısı:
Valorant Rekabetçi Sıra Yapısı – Kaynak: Riot Games

Valorant Competitive’da sekiz (8) rütbe vardır. Her sıralamada Valorant (en yüksek seviye) hariç üç seviye vardır (League of Legends’a çok benzer).

Bu, rekabet deneyiminiz için toplamda 22 seviyeyi itebileceğiniz veya düşürebileceğiniz anlamına gelir. Sıralanan her seviye, size ve takım arkadaşlarınıza mevcut rütbenizin ne olduğunu görselleştirmek için bir simgeye sahiptir. Sırayla, elde edebileceğiniz toplam rekabetçi dereceler şunlardır:

 • Demir 1
 • Demir 2
 • Demir 3
 • Bronz 1
 • Bronz 2
 • Bronz 3
 • Gümüş 1
 • Gümüş 2
 • Gümüş 3
 • Altın 1
 • Altın 2
 • Altın 3
 • Platin 1
 • Platin 2
 • Platin 3
 • Elmas 1
 • Elmas 2
 • Elmas 3
 • Ölümsüz 1
 • Ölümsüz 2
 • Ölümsüz 3
 • Valorant

İlk Derecenizi Nasıl Alabilirsiniz?


İlk Valorant rekabetçi derecenizi elde etmek için başlangıç gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Kurulumdan hemen sonra yapmanız gereken ilk şey, 20 unranked oyunu oynamaktır. Zaten beta sürümünde oynuyorsanız, geçmiş oyunlarınız bu ilk 20 oyunda sayılır.

Bu, ne tür bir oyuncu olduğunuza ve sıralı oyunlarınızda nasıl başlamanız gerektiğine ilişkin sistem verilerini besler. Bu aynı zamanda yepyeni oyuncular için biraz zor olabilecek rekabet deneyimine dalmadan önce oyunun diğer oyuncularla nasıl çalıştığını öğrenmenize ve anlamanıza olanak tanır.

Sıralamanızı Nasıl Alabilirsiniz?

Sıralamanızı Nasıl Alabilirsiniz?
Sıralamanızı Nasıl Alabilirsiniz?- Kaynak: Riot Games

Unranked’da 20 maç oynadıktan sonra, unranked oyuncuları veya yerleşim maçlarını tamamlamış oyuncularla 5 sıralı oyun oynayacaksınız. Rekabet sistemi, derecelendirme kazanıp kazanmayacağınızı veya puan kaybedip kaybetmeyeceğinizi belirlemek için oyununuzdaki üst ve alt sıradaki oyunculara karşı ne yaptığınızı dikkate alır.

Bu önemlidir, çünkü yine de teknik olarak bir kazançta puan kazanabilir veya bir kazanımda puan kaybedebilirsiniz (her ikisi de çok nadirdir).

İlk 5 rekabetçi oyununuzu tamamladıktan sonra, Valorant size yaklaşan rekabetçi oyunlarınız için bir rütbe atayacaktır. Sizinkinin üstünde veya altında 5 seviye (veya iki derece) bulunan maçlara yerleştirileceksiniz (arkadaşlarınızla kuyruğun nasıl çalıştığı da budur).

Arkadaşlarınız sizinkinin üstünde veya altında 6 seviyedeyse, sizinkine göre puan toplayana veya sizinkine göre puan kazanana veya kaybedene kadar onlarla oynayamazsınız.

Derece Kazanma ve Kaybetme

Rekabetçi oyun modunu oynarken, rütbeniz kazançlar ve kayıplar, hedeflere katkınız, öldürmeler ve son olarak da kesinlikle yetenek ve fayda kullanımınıza bağlı olarak dalgalanacaktır. Derecelendirmeniz için en önemli şey kazanır, ancak bu oyunlardaki bireysel başarınız da önemlidir. Bombaları yerleştirip etkisiz hale getirmeniz, giriş / ilk kurbağaları veya “ilk kan” öldürmelerini almanız gerekir. Ayrıca, takım arkadaşlarınıza öldürme ve nesnel kazançlarda yardımcı olmak için dumanlarınızı, molotovlarınızı, asit bombalarınızı veya duvarlarınızı kullanmanız gerekecektir. Ne kadar çok katkıda bulunursanız, sıralanan sistem tırmanışınızı o kadar iyi hale getirir. Sıralama için sadece öldürmelere güvenemezsin.

Dikkate alınması gereken farklı sembollere sahip üç (3) farklı tür efekt efekti vardır.

Kazanma (Yeşil)
Kaybetme (Kırmızı)
Beraberlik (Gri)


Rütbenizin nasıl etkilendiğini anlamanın yolu, okun yönüne, rengine ve okun kaç / ne kadar kalın olduğuna bakmaktır. Daha fazla ok, daha fazla derecelendirme anlamına gelir. Ok ne kadar kalın olursa, derecelendirmenizin nasıl etkilendiği konusunda büyük bir değişiklik anlamına gelir. Okun etrafındaki daire, sıra değişikliği (yukarı veya aşağı) anlamına gelir.

Valorant Kapalı Beta’dan sonra sıralama


Valorant kapalı beta sürümünden sonra her şey (kaplamalar ve istatistikler dahil) silinecek. Bu rekabetçi rütbe sistemi, oyunu tam sürümde nasıl oynayacağınızı anlamaya başlamak için harika bir yoldur, bu nedenle rütbeleri silmek akıllı ve ortak bir harekettir. Dünyanın geri kalanı oynayabildiğinde, avantajınız bu sistemin Valorant’a öğütmek için sizin lehinize nasıl çalıştığını bilmek olacaktır!

KAYNAK: tr.steelseries.com – KAYNAK: www.nme.com – KAYNAK: www.bgr.in

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.