Teknoloji Haberleri

RTX ile Video Kalitesini Arttırma Özelliği Geliyor: SDR’den HDR’a

RTX ile Video kalitesini arttırma özelliği sonunda geliyor. SDR Videolar HDR Videolara dönüştürülerek kullanılabilecek. Yüksek kaliteli videolara hazır olun.

Açılımı Ray Tracing yani “Işın izleme” olan RTX. Grafik işleme konusunda adeta bir devrin açılmasına öncülük etti. Işın izleme teknolojisi ile sanal ortamlardaki yapay ışıklar gerçek ışıklar gibi davranmaya başladı. Grafik kalitesindeki direkt artışı etkileyen teknolojik yenilik. Daha gerçekçi görüntüler elde edilmesine de katkıda bulundu.

Şimdilerde, RTX özelliğe sahip olan Ekran kartlarının kullanabileceği düşük kaliteli videoları yüksek kaliteli videolara dönüştüren bir özellik üzerinde çalışılıyor.

RTX ile Video Kalitesini Arttırma Özelliği Sayesinde SDR Videolar HDR Olarak İzlenebilecek

SDR Yani Standart çözünürlüklü içeriklerin RTX Ekran kartlarından alacağı güç ile HDR Yani yüksek dinamik görüntülere dönüşmesi için yapay zekadan doğrudan destek alınacak.

Yapay zeka günümüzde geldiği nokta ile ağızları açık bırakıyor. RTX Ekran kartlarına güncelleme ile sunulacak olan yapay zeka. Özel olarak eğitilmiş bir sürüme sahip olacak. Söz konusu sürüm RTX Ekran kartlarına Standart kalitedeki videoların yüksek kaliteye çıkartılabilmesi için imkanlar sunacak.

RTX Teknolojisi, Standart kalitede eksik olan pikselleri yapay zekadan aldığı güç ile tamamlayacak. Sanal olarak oluşturulan ve gerçekçi ışık teknolojisinden destek alacak olan pikseller. Görüntülerin daha gerçekçi ve yüksek kalitede olmasını sağlayacak.

RTX Ekran katlarının kalite arttırma konusunda Opera GX Tarayıcısında yer alan kalite arttırıcı mod ile benzer şekilde çalışacağı düşünülüyor. Ancak, ekran kartının sağladığı yüksek performans sayesinde ortaya çıkacak olan işler daha kaliteli olacak.

Nvidia RTX ile Video Kalitesi Nasıl Arttırılır?

RTX ile Video kalitesini arttırma özelliği tüm RTX Ekran kartı sahipleri tarafından kullanılabilir durumda. Ancak, söz konusu özelliğin aktif edilebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmekte. Bu şartlar sırası ile;

 • Yeni nesil bir RTX ekran kartına sahip olmak,
 • HDR10 Destekli bir monitöre sahip olmak,
 • Windows 10 ve üzerine bir sürüme sahip olmak,
 • Microsoft Edge ve/veya Chrome tarayıcılarını kullanmak.

Söz konusu şartların yerine getirildiğini var sayacak olursak özelliği açabilmek için bazı adımların izlenmesi gerekmekte.

İşte, RTX ile SDR Videoları HDR Videolara dönüştürme adımları;

 • Buraya Tıklayın ve Nvidia Studio Driver uygulamasını bilgisayarınıza kurun,
 • Programı çalıştırın ve Sistem seçeneklerini bulun,
 • Ekran bölümüne giriş sağlayın,
 • HDR Bölümüne tıklayın ve “HDR Kalite Arttırma” seçeneğini aktif hâle getirin.

Nvidia Studio Driver ile bu işlemleri tamamladıktan sonra sıradaki adımları uygulamaya geçin;

 • Masa üstüne sağ tıklayın ve Nvidia denetim masasına giriş sağlayın,
 • Video ayarları bölümüne giriş sağlayın,
 • RTX Video geliştirmesi” veya “Süper Çözünürlük” olarak adlandırılmış olan başlığa ulaşın,
 • “HDR’i aktif et” seçeneğini seçin ve aktif olduğundan emin olun,
 • Hemen alt kısımda yer alan kalite sayacından kalite oranını seçin 1-4 arasında.

Bu aşamadan sonra Chrome veya Edge tarayıcı üzerinden gelişmiş HDR özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Özelliği, denetim masasında izlenilen adımları tekrar ederek devre dışı bırakabilirsiniz.

Henüz deneysel aşamada olduğunu ve kimi içerikte istenilenden daha kötü sonuçlar verme ihtimali olduğunu da gözler önünde bulundurmakta fayda var.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.