Film&Dizi

Sense8 2. Sezon İncelemesi

Netfilix’in en fazla izlenen dizi projeleri arasında yer alan Sense8, dünya genelinde ciddi bir izlenme kitlesine sahip dizilerdendir. Başarılı oyuncu kadrosu ve ilginç senaryosu ile izleyiciyi kendine bağlamayı başaran dizi ilk sezon başarısını ikinci sezonda da göstermiş denilebilir. Sense8 2. Sezon incelemesi için söylenebilecek birçok olumlu taraftan bahsedilebilir. Başrollerinde Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton gibi önemli isimlerin yer aldığı dizi senaryosu en çok dikkati çeken yapımlar arasındadır. Dizide farklı ülkelerde yaşayan ve birbirini tanımayan kişilerin bağlantıları üzerinde duruluyor.

Sense8 Genel Değerlendirme

İkinci sezonda gelişen olaylara bakıldığında sezona çok hızlı bir giriş yapıldığından bahsedilebilir. İlk sezona göre daha da hareketli geçen ikinci sezonda olaylar oldukça iyi kurgulanmış. Hatta ilk sezonda üzeri kapalı olan olayların tamamı tek tek anlam buluyor. Dünyanın 8 değişik ülkesinde yaşayan ve birbirinden haberi olmayan sekiz farklı hayatın hikâyesini anlatan sense8, birçok değişik olayı üzeri kapalı bir şekilde işlemeyi çok iyi başarmış. Afrika’da ki kabile savaşları, Hindistan’da ki evlilik adetleri ve daha birçok konu dizinin ikinci sezonunda izleyiciye oldukça iyi bir şekilde anlatılabilmiştir.

 

Sense8 2. Sezon incelemesi konusunda değinilmesi gereken bir diğer konu ise ön yargıların yıkıldığı bir sezon olduğu söylenebilir. Dizide bahsi geçen karakterlerin her biri üzerinde oldukça detaylı bir şekilde düşünülmüş. Çekimler sırasında kaliteye önem verilen dizilerden biri denilebilir.

 

Dizide Eleştiri Alan Sahneler

Sense8 dizi her ne kadar çok başarılı olarak görülse de dünya genelinde çok fazla eleştirilere de maruz bırakıldı.  Birçok farklı konu ile suçlamalara maruz bırakılan dizi, özellikle cinsellik içeren ve sapkınlık boyutuna kadar geldiği düşünülen sahneleri nedeni ile eleştirilmiştir. Bu eleştirilerin odak noktalarından bir diğeri ise dizi projesinin başında yer alan Wachowski Kardeşlerdir. Kardeşlerden Andy Wachowski’nin cinsiyet değiştirmesi de dizi hakkında yapılan eleştiriler arasında yerini aldı.

 

Sense8 2. Sezonda Neler Oldu?

Birinci sezonda tek tek tanıtılan her karakter ikinci sezonda daha da öne çıkıyor. Bilim kurgu türünde tasarlanan dizi birçok alanda verdiği güçlü mesajlarla kendini bir hayli hissettiriyor. Bunların yanında karakterlerin her birinin duygusal travmaları ve bunlara ek olarak dünyada ki adaletsizlikler öne çıkarılıyor. Yan karakterlerin de ikinci sezon sahnelerinde etkili olduğunu söylemek mümkün oluyor. Dizinin her bir karakteri birbirine son derece bağlıdır. Tüm karakterlerin birbirlerine yardımcı olması dizide olumlu yorumlar alan detaylar arasındadır. Her karakter üzerinde detaylı düşünülmüş ve oyuncular da bu karakterlere en iyi şekilde hayat vermiştir. Ancak aldığı eleştiriler, eşcinselliğe yapılan vurgular, toplu seks sahneleri dizinin bir anda bitirilmesi kararının alınmasına neden oldu denilebilir. Başarılı yapımlardan biri olan Sense8 dizisi bilim kurgu dizisi olmasının yanında aynı zamanda insanların sosyal yaşantısına çok fazla vurgu yapan dizilerdendir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.