Genel

Sırt Ağrısını Nasıl Durduracağınıza Dair 8 Pratik İpucu

O FAREYİ YAKININIZDA TUTUN

Masa başında uzun saatler mi çalışıyorsunuz? Belinizde donuk bir ağrı veya belki de çarpıcı bir ağrı fark ettiniz mi? En yaygın iş yaralanmasının sırt yaralanması olduğunu biliyor muydunuz? İyi haber şu ki, sırt ağrısını nasıl durduracağınızı öğrenebilirsiniz ancak bu, çalışma yaşam alışkanlıklarınızda çok özel değişiklikler yaparak başlar. Sırt ağrısını önlemek ve daha sağlıklı, daha mutlu, daha üretken bir çalışma hayatı yaşamaya başlamak için en iyi sekiz ipucumuzu öğrenmek için okumaya devam edin. Hemen şimdi sağlıklı bir ofis yaşam tarzına başlayalım:

O FAREYİ YAKININIZDA TUTUN

Bunun sırt ağrısına neden olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak kolayca yapabilir: Fareniz klavyenizden çok uzaktaysa, tıklarken vücudunuzu bükme veya hizadan çıkarma eğiliminiz olabilir. Vücudunuzun bükülmesinden kaynaklanabilecek acıdan kaçınmak için, o fareyi klavyenize yakın tuttuğunuzdan emin olun.

BAŞINI HİZALA

Sırt ağrısı, başınızın ve boynunuzun omuzlarınızın üzerinde hizalı olmamasından kaynaklanabilir. Bu yüzden başınızın hareketine ve hizalanmasına dikkat edin. Boynunuzu ve vücudunuzu bilgisayarınıza doğru itmekten kaçının. Düz oturun ve hizalamanızı düzeltin. Ayrıca iki bilgisayarlı bir çalışma alanınız varsa ekranların gözlerinizle hizalı olmasına dikkat edin. Bilgisayarlarınız göz seviyenizden daha aşağıdaysa, başınızı aşağıda ve omurganızla uyumsuz tutma eğiliminde olabilirsiniz.

AYAKLARINI YERDE TUT

Hepimizin işyerinde kendimizi bulutlarda yüzerken bulabileceğimiz doğrudur, ancak sırtınızın mümkün olduğunca fazla acı ve yaralanmadan uzak durmasını sağlamak için o ayakları yerde tutun. Bazen gerçekten dikkat etmeye başlayana kadar ayaklarınızın masanızın altında ne yaptığını fark etmezsiniz. Bu yüzden masanıza oturur oturmaz ayaklarınızı yere sağlam basmak için bilinçli bir çaba gösterin. Ayaklarınızı rahatça, yaklaşık bir omuz genişliğinde ayırın. Bu, ayaklarınız yere basıldığında bileklerinizdeki ve dizlerinizdeki gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Masanızda otururken bazı temel nefes alma tekniklerini öğrenmek, yalnızca işyerinde tazelenmiş, daha enerjik ve yaratıcı hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sırtınızdaki iltihabı önlemeye de yardımcı olur. Şunu deneyin: Ofis koltuğunuzda nefes alırken, göbeğinizi içbükey bir şekil oluşturacak şekilde omurganıza doğru büktüğünüzü hayal edin. Midenizi yavaşça dışarı bırakın ve tekrarlayın. Mola vermeye ihtiyacınız olduğunda, günde birkaç kez 10 tekrarlamayı deneyin. Bunu yaparak sadece kendinize biraz nefes almak ve rahatlamak için alan bırakmakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda özünüzü de inşa ediyorsunuz. Bu, sırtınızı güçlendirmeye ve yaralanmalara karşı savaşmaya yardımcı olur.

İYİ BİR SANDALYEYE YATIRIM YAPIN

Sırtınızı korumak ve çok uzun süre yanlış oturmanın neden olduğu ağrıdan kaçınmak söz konusu olduğunda sadece herhangi bir sandalye yapmaz. Belinizin rahat bir şekilde dinlenebilmesi ve sandalyenin kıvrımı tarafından desteklenmesi için mükemmel bel desteği için tasarlanmış bir sandalye seçmek isteyeceksiniz . Sandalyenizi ara sıra hafif bir yaslanma pozisyonunda olacak şekilde geriye yatırmak da sırtınızı dinlendirmenin ve ona destek vermenin harika bir yoludur. Sadece odanızda çok rahat olmayın ve uykuya dalmayın!

MOLA VERİN VE MASANIZDAN ÇIKIN

Sağlıklı bir çalışma ortamında mola vermeniz gerektiğini hatırlamak her zaman önemlidir. Bunun teşvik edilmediği bir ofiste çalışıyorsanız, amirinizle konuşun. Çalışma günü boyunca birkaç kez kalkıp beş dakika dolaşsanız bile, bu sırt ağrısı ve iltihabı önlemeye yardımcı olacaktır.

 

SIK SIK ESNEME

Masanızda omuz ve boyun ruloları yapın. Kollarınızı ve bacaklarınızı uzatın. Birçok insan, sıkı hamstringlerin bel ağrısının nedenlerinden biri olduğunun farkında değildir. Her gün basit hamstring germe egzersizleri yapmak, belinizdeki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sırt rahatsızlıklarınız varsa, herhangi bir egzersiz türünü uygulamadan önce fizyoterapistinize veya doktorunuza danışmanız gerekir .

BİRKAÇ SAATLİĞİNE AYAKTA MASAYA GEÇİN

Yatırım yapmak için başka bir seçenek de, İK departmanınızın sizin için satın almaya uygun olabileceği bir ayakta çalışma masası olabilir. Ayakta duran bir masa, dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur ve çalışanların ara vermeden masada sekiz veya daha fazla saat oturarak geçirmesinden kaynaklanan sırt ağrısı ile ilgili sorunların çoğunu önler. İşyerinde hareketsiz bir yaşam tarzı, sırt ağrısı sorunu geliştirme olasılığınızı artıracaktır, bu nedenle bugün, sırtınızı gelecek için olabildiğince sağlıklı ve mutlu tutmak için yapabileceğiniz bu küçük şeyi yaparak başlayın.

Çözüm:

Birçok çalışan, işyerinde sırt ağrısı ve iltihabı önlemek için duruşlarında ve çalışma ortamlarında küçük değişiklikler yapabileceklerinin farkında değildir. İşyerinde sırt yaralanmalarını önlemek, alışkanlıklarınızı değiştirirken her gün yapabileceğiniz bir şeydir. Bu basit, kolay sekiz ipucunu bilmek, hissetme şeklinizi önemli ölçüde iyileştirebilir ve yaşlandıkça da size yardımcı olacaktır. Her gün işteyken sırt ağrısından nasıl kaçınacağınızı kendinize hatırlatmak için rehberimizi masanızda tutun.

Bunun gibi başka faydalı makaleleri mi arıyorsunuz? Eğer öyleyseniz, daha fazlası için bugün sitemizin geri kalanını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız!

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.