Bilgisayar GenelOyun Dünyası

Steam Oyun İadesi Nasıl Yapılır?


steam oyun iade etme sistemini sizlere anlatmaya çalışacağım, lafı uzatmadan konumuza geçmeden önce steam üzerinden satın aldığınız oyunların iadesi nakit olarak belli şartlarda yapılıyor. Steam ödemelerinde steam cüzdan kodu ile yaptıysanız steam oyun iadesi steam hesabınıza yapılacak ancak oyunu kredi kartınız ile satın aldıysanız ve ödeme işleminde kendi kredi kartı ödeme sistemini kullanarak oyunu aldıysanız iadeniz ancak o zaman kredi kartınıza nakit olarak yansıtılıyor.

 

steam oyun iade etme işlemleri için Ekran görüntüsünde kırmızı içine aldığımız kısımlarda görüyorsunuz visa, master card, american express, visa electron  seçenekleri ile yapılan ödemelerde steam bakiyesi olarak değil kredi kartınıza nakit olarak iade ediliyor. Boacompra ile yapılan iadelerde nakit olarak iade gerçekleştirilemiyor ve steam cüzdanınıza bakiye olarak yansıtılıyor bilginiz olsun. Bakiye iadeleri maalesef ki yapılamıyor, steam üzerinde kullanmanız gerekiyor, sadece satın alınan oyunlar iade işlemine tabi oluyor vede diyelim ki ödemenin 10 TL Kısmını steam cüzdan bakiyenizden geri kalanını kredi kart ile yaptıysanız 10 TL Steam cüzdan bakiyeniz steam cüzdanınıza geri kalan kredi kartınıza iade ediliyor.

Steam oyun iade sisteminde oyunu iade etmeden önce bilmeniz gerek 3 önemli nokta mevcut.

  1. Oyunu aldıktan 14 gün içinde iade isteği oluşturmanız gerekiyor.
  2. Oyunu 2 saatten fazla oynamamış olmanız gerekiyor.
  3. Oyun steam üzerinden alınmalı yani steam oyun kodu ile alınan oyunlar maalesef iade edilemiyor.

Bu 3 şartı sağlayan oyunları 14 gün içinde iade edebiliyorsunuz. Şartlarda 2 saat oynama süresi bence yeterli bir oyunu deneyimleyip oynanıp oynanamayacağına veya sistem özeliklerinizin oyundaki verdiği performansı görmenize yetecektir. Bu arada oyun performansınız yetmiyor diye artık oyunu iade etmenize gerek yok. Sitemizde sisteminiz kötü olsa bile oyunları nasıl oynayacağınız ile ilgili paylaşım yaptık.

Steam oyun iade talebi açmak

Steam oyun iadesi süreci için steam masaüstü uygulaması veya web uygulaması ile bu adımları gerçekleştirebilirsiniz. Oyun iade sürecini başlatmak için yardım kısmına tıklıyoruz, karşımıza son oynadığımız 4 oyun çıkıyor, burada satın aldığınız oyunu görmez iseniz oyunun steam mağaza sayfası üzerinden oyunun sayfasından iade sürecini başlatabilirsiniz.

Destek sayfasına girdik oyunu seçtikten sonra şartları sağlayıp sağlamadığınızı zaten sistem size gösteriyor, karşınıza çıkan sayfada oyunu iade ederken umduğum gibi değil seçeneğini seçebilirsiniz buradaki bir başka husus ise kredi kartı ile ödeme yaptıysanız kredi kartına iade et seçeneğini seçebilirsiniz. Hediye gelen oyunu iade etmek isterseniz baştan şunu diyeyim hediye oyun iadesinde hediye oyun göndereninde normal iade yapıyormuş gibi iade sürecini başlatacak ama önce hediyeyi teslim alan kişi iade sürecini başlatıp iade ekranında  ek bir ekran gelecek ve o ekranda ” bu hediyenin asıl alıcısının iade talebinde bulunmasına izin ver “ seçeneği çıkacak. Hediye oyun iade süreçlerinde benzer ancak iki tarafta iade işlemi başlatması gerekiyor.

 

Steam para iadesi süreci

Şartlara uyduğunuzu düşünerek talep açtınız ve talep sonuçlanması için zamanlar fazla uzun olmasa da steam paranızın üzerinize yatmaz ancak şartları sağlamanızı ve dürüst olmanızı bekliyor. Steam para iadesi için acılan taleplerde steam 24 – 48 saat içeresinde taleplerinize yanıt veriyor. İade işleminiz olumlu bulunur ise ki şartları sağlıyorsanız zaten olumlu bulunacaktır. Ancak sistemi kandırmaya yönelik birtakım şeyler yaptıysanız veya ceza almış hesaplarda olaylar farklı işleyebilir.

Para iadesi onaylandığı zaman paranın steam hesabınıza, kredi kartınıza bağlı olarak 1 haftayı bulabilmekte. Genellikle ama 2 – 3 iş gününde bakiye, nakit ödeme hesabınıza veya kredi kartınıza yansımaktadır.

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.