Oyun Tanıtımları

Stellaris Bilim Kurdu Uzay Stratejisi

stellaris2
Stellaris Paradox ‘un yapmış olduğu bilim kurgu bir uzay oyunu. Oyunu ilk çıktığında alıp oynama imkanım oldu oyun bazı yönleri ile civilization v ‘e bazı yönleri ile de europa universalis 4 ‘e benziyor. Bu iki oyunları bazı yerlerde kesişiyor onlardan da bahsedeceğim.

Oyuna başladığında size bir başlangıç rehberi sunsa da daha önceden civ 5 ve eu4 oynayan oyuncular yabancılık çekmeyecektir. Oyun grand strateji kavramını sonuna kadar yansıtan bir oyun. Bir çok medeniyet var ve siz bunlarla gerek savaşarak gerekse diplomasi ile oyunu bitirmeye çalışıyorsunuz. Oyunda bir ülkeyi yıktığınızda vassalınız yapabilirsiniz ve ya bir ülke ile anlaşma yapıp dost olabilirsiniz. Hatta en güzeli ittifaklar birliği yapıp birkaç ülke ile önceleri dost olarak başlayıp ekonomik olarak yarar sağlayarak ilerleyebilirsiniz. Çok yönlü bir strateji anlayacağınız. Uzay oyunlarını seviyorsanız ve strateji de olsun diyorsanız almalısınız.

Ben başlarda çok önyargılıydım eu4 e uzay konsepti giydirip bize ittirmişler gibi görüyordum fakat oynadıkça kendine özgü bir oyun olduğunu anladım. Oyun steamde 59 lira gayet uygun bir fiyat bu tür bir oyun için, ayrıca coop olarak arkadaşlarınızla oynama imkanı da sunuyor. Ben oyunun büyük bir kısmını coop oynadım. Oyunda kendi uygarlığınızı yapabiliyor olmanız güzel bir özellik, ben hammadde üzerine bir uygarlık yapıp oyun boyunca ihtiyaç duyacağım hammadde ihtiyacını minimize ettim size de tavsiye ederim.

Oyunun artılarını ve eksilerini konuşacak olursak; oyununun fikri güzel yeni bir konsept ve ilgi çekici, ilk oyuna başladığımda büyük bir heyecanla oynadım ve oyun kendisine bağladı, atmosferi harika sanki o anı bize yaşatıyor büyük savaşlarda zamanı yavaşlatıp uzay gemilerinin savaşlarını izliyorum. Teknoloji ağacı güzel olmuş her şey tek tek düşünülmüş neredeyse. Oyunun genel olarak menüsü ve oynanış ekranı çok temiz, ayrıca başlangıç rehberi de gayet açıklayıcı. Oyunun grafikleri ve optimizasyonu güzel insanı sıkmıyor. Müzikleri güzel denilebilir. Oyunda ben bir fps sorunu görmedim düşük özelliklerdeki bir bilgisayar ile de rahatça oynanabilir. Oyundaki liderler güzel ayarlanmış bir farklı bilim türleri için farklı bilim adamları alabiliyorsunuz bu da sizin gelişiminizi hızlandırıyor ve ya yavaşlatıyor. Aynı zamanda oyunlar genelde uzun sürdüğü için kayıt özelliği mevcut ve aynı kayıttan bir başka arkadaşınızı oyuna dahil ederek devam edebiliyorsunuz.

Eksilerini konuşacak olursak; oyunda yapay zeka bazen çok saçma şeyler yapabiliyor. Oyundaki korsan denilebilecek hiçbir ırka mensup olmayan düşmanlar can sıkıcı olabiliyor. Bazen yanınızdaki vassalınız sizinle birlikte savaşa girmişken yanındaki düşman birliğine saldırmak yerine yapılara saldırabiliyor. Bu da savaşı kaybetmenize bile sebep olabiliyor. Bence en büyük eksiği ise karşınızdaki düşmanın çok az bir askeri birliği varken bile işine yaramayacak bir teknoloji ağacını izlemesi. Bu oyunun bazı yerlerinde kazansanız dahi zevk almamanıza neden olabiliyor.

Genel olarak değerlendirdiğimde oyun alınıp oynanması gereken bir oyun, bu tür genelde ülkemizde rağbet görür ve sevilir. Fiyatında yeni çıkan oyunlara göre düşük tutulması oyunu daha çekici yapıyor.

 

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.