Teknoloji Haberleri

TCMB Açıkladı! QR Kod ile Ödeme Sistemi Geliyor!


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası açıkladı, sonunda QR Kod ile ödeme sistemi ülkemize geliyor. Atılan adımlar doğrultusunda kullanıma sunulması beklenen QR Kod sistemi. İlerleyen dönemlerde telefonlardan temassız ödeme sisteminin de hayata geçmesini sağlayabilir.

Karekod olarak da bilinen QR kod ile ödeme sistemi. Özellikle nakit para taşıma, takipsiz para kullanımı gibi durumların önüne geçerek. Hem usulsüzlükleri engelleyebilecek hem de her zaman nakit para ve kart taşıma gerekliliğini ortadan kaldıracak.

Geçtiğimiz günlerde, Resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre. TCZB yani Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, ödeme sistemlerinde yeniliklere giderek daha kolay ve daha hızlı ödeme sistemlerine geçme adımları atıyor.

QR Kod ödeme sistemi; genel anlamı ile. Kameranızı pos cihazının ekranında bulunan ibareyi okutarak ödeme yapmanıza imkan tanıyan bir sistem olarak karşımıza çıkmakta. Kolay ödeme sağlamasının yanı sıra hızlı olması nedeni ile yabancı pek çok ülkede kullanımı tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta.

FAST TR ödeme sistemi olarak karşımıza bilinen ödeme sistemi TROY ödeme sistemi aşamalarından farklı olarak ilerleyecek. Peki, QR Kod Nedir? QR Kod ile nasıl para çekilir?

QR Kod Nedir?

QR Kod nedir? QR kod ile ödeme sistemi nedir? QR Kod, geçmişi 1994 yılına kadar dayanan. Quic Response anlamlarını taşıyan. Makineler tarafından okunabilen bir barkod sistemidir. Japon firması olan Denso tarafından 1994 Yılında geliştirilen ve patenti alınan sistem. İlk olarak otomotiv üretim sanayilerinde kullanılması hedeflenerek geliştirilmiştir.

Başlarda Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde yaygınlaşmaya başlamış. Sonrasında tüm dünya tarafından bir dönem kullanılmış şimdi de ülkemizde oldukça popüler bir hâl almış durumda.

Peki, QR Kod ile ödeme sistemi nedir?

QR Kod ile Ödeme Sistemi Nedir?

QR Kod ile ödeme sistemi, fiyat ve ödeme bilgilerini içeren pos cihazlarının ekranında bulunan kare kodu telefon kameranız ile okutmanız sonrasında banka, hesabınızdan tıpkı bir banka/kredi kartı gibi ödeme yapmanıza imkan tanıyan sisteme denir.

QR Kod ile ödeme sistemi, ülkemizde kullanıma sunulabilmek için ilk adımlarını attı. Ancak, marketlerde A101 Hadi sistemleri gibi sistemler ile daha önceden de QR Kod ile ödeme sistemi bulunuyordu.

 

TCMB Tarafından alınan karar sonrasında; her bankadan her mağaza veya markete bu ödeme sisteminin yaygınlaşacağı yönünde adımlar atılmış durumda.

QR Kod ile Para Çekme Nasıl Yapılır?

QR Kod ile para nasıl çekilir? QR Kod ile para çekme nasıl yapılır? QR Kod ödeme sistemi ile ödeme yapma Teknolojisi gelişmiş durumda olmasa da, QR Kod ile para çekme sistemi neredeyse her ATM cihazında karşımıza çıkmakta.

QR Kod ile para çekmek için;

 • QR Kod ile para çekme imkanı tanıyan bir ATM’ye gidin,
 • Kart veya herhangi bir bilgi girmeden, ATM ekranında bulunan QR İle para çekme işlemi butonuna tıklayın,
 • Telefonunuzdan mobil bankacılık uygulamasını açın,
 • Para çekme menüsü altında bulunan QR İle para çekme seçeneğine gelin ve çekmek istediğiniz tutarı girin,
 • Kameranız açıldıktan sonra ATM ekranındaki QR Kod sistemini okutun,
 • Okutma sonrasında ATM ekrandan devam tuşuna basın ve birkaç saniye sonra Paranız ATMA üzerinden verilecektir.

QR Kod ile para çekimi sağlayan pek çok ATM bulunsa da QR kod ile para çekmenize imkan tanıyan banka uygulamaları oldukça sınırlı. Her bankadan QR Kod ile para çekmenize imkan tanıyan Papara ile bakiyeniz bulunduğu kadar QR ile para çekimi sağlayabilirsiniz.

QR Kod ile Ödeme Yapmanın Avantajları Nelerdir?

QR Kod ile ödeme sistemi Yaygınlaşarak pek çok alanda kullanıma sunulacak. Ülkemizde kullanılmaya başlanması beklenen bir diğer teknoloji de. NFC ile ödeme sistemi.

Özellikle yurt dışı ülkelerinde kullanılan NFC ile ödeme sistemi. Telefonlarınızı temassız banka kartları gibi kullanmaya imkan tanıyor. QR Kod ödeme sistemi, bu teknolojinin daha ilkel kalan bir sürümü. Ancak QR Kod ile ödeme sistemi hız ve güvenilirlik açısından atılan en doğru adımlardan.

Peki, QR Kod ile ödeme yapmanın avantajları nelerdir?

 • Nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır,
 • Herhangi bir kart taşıma zorunluluğu olmaz,
 • Kolay ödeme araçları sayesinde telefonunuzdan ödemelerinizi yönetebilir, hızlıca ödeme yapabilirsiniz,
 • Para çekme, para yatırma işlemlerinizi QR Kod sistemleri ile tamamlayabilirsiniz,
 • Para akışının takip edilmesini sağlaması ile hem siz hem de satıcı taraf için güven sağlar.

Tüm bunların yanı sıra, yakınınızdaki kişilerden IBAN, banka bilgileri almadan. Kolay bir şekilde para transferi yapma imkanını da sağlar. Bu sayede, para transferleri veya alımı sırasında ekstra uğraşlara maruz kalmaz. İşlemlerinizi en hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.