Gündem HaberleriHaberler

Tedbirleri Açıklandı! Detaylar ve Bakanların Açıklamaları!

Bilim Kurulu’nun son toplantısından sonra beklenen covid tedbirleri açıklandı. 17 Kasım itibari ile gerçekleşen açıklamalar doğrultusunda salgının gidişatına göre yaşam içerisinde değişik tedbirler alındı. Salgının yayılım hızını önlemek ve kontrol altına alabilmek adına Cumhurbaşkanı yaptığı toplantı sırasında alınan kararları tek tek açıkladı.

Salgının hayatımıza girmesi ile birlikte değişik bakanlıklar tarafından önlemler alınmıştı. Okulların tatil olmasından gündelik yaşama dair farklı önlemler geliştirilmişti. Mart ayında ortaya çıkan virüs durumu sadece ülke genelinde değil uluslararası tedbirleri de beraberinde getirdi. Başlangıçta alınan tedbirlerin yanı sıra bugün itibari ile açıklanan durumlar daha esnek bir hal alıyor.

Yeni Covid Tedbiri: Hafta Sonu Dışarı Çıkma Yasağı

 

17 Kasım covid tedbiri olarak ilk duyurulan konu hafta sonu dışarı çıkma yasağı oldu. Ülke genelinde uygulanacağı belirtilen yasaklar günün tamamını yansıtmamaktadır. Cumartesi sabah 10.00 ve akşam 20.00 arasında bireyler dışarıya çıkabilecektir. Ancak akşam saat 20.00 itibari ile dışarı çıkışlar yasaklanacak. Kişilerin bu saat sonrasında dışarı da bulunması doğrultusunda maddi cezalar uygulanacaktır.

Cumhurbaşkanı tarafından duyurulan tedbirler sonrası haber sitelerinin de yanlış başlıklar girmesi ile saatler konusunda bir kafa karışıklığı söz konusuydu. Yasakların gerçekleşeceği saatler konusunda tedirginlik yaşayan bireyler bu anlamda farklı arayışlara yöneldi. Ancak İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge incelendiğinde akşam 20.00 saatinden itibaren dışarıda bulunulmasının yasak olduğu netleşti.

 

Covid Tedbiri Restoran ve Alışveriş Merkezlerini Kapsıyor

 

Salgının en çok yayılım noktaları arasında restoran ve alışveriş merkezleri olarak gösterildiğinden covid tedbirleri bu alanda yoğunlaştı. Açıklanan genelge incelendiğinde artık restoranların sabah 10.00 itibari ile gel al ve paket servisi yapacağı duyuruldu. Kafe ve restoranlarda müşteri bulundurulması ise yasaklandı. Akşam saat 20.00 itibari ile gel al servisinin de son bulacağı sadece paket servis ile hizmet verileceği de aktarılanlar arasında yer alıyor.

Alışveriş merkezleri, kuaförler ve marketler ise sadece saat 10.00 ile 20.00 arasında hizmet verebilecek hale getirildi. Müşterilerin bulunması ise belirli sayılarla kısıtlandı. Sosyal mesafeyi korumak ve teması azaltmak adına aynı tedbirleri uygulanması bekleniyor. Belirtilen saatler dışında ise artık hizmet verilmesi durduruldu.

 

Okullar Kapatıldı Mı?

 

Cumhurbaşkanı tarafından 17 Kasım covid tedbirleri kapsamında açıklananlar arasında en çok okulların geleceği merak ediliyordu. Henüz yeni yüz yüze eğitime geçmiş öğrencilerin artan vaka karşısında nasıl bir ilerleme sağlayacağı endişe yaratmıştı. Açıklanan genelge sonrası şu an tatilde olan okulların tatil süresini uzattığı belirtiliyor.

Öğrenciler Aralık ayının sonuna kadar yani birinci dönem sonlanana kadar uzaktan eğitime geri dönüyor. Öğretmenler öğrencileri ile EBA ve ZOOM gibi uygulamalar doğrultusunda eğitim vermeye devam edecek. Bunun yanı sıra hafta sonu gerçekleşmesi beklenen ÖSYM tarafından yapılan sınavlar için kısıtlama ya da erteleme söz konusu değil. Bireyler belgeleri ile birlikte sınav merkezlerine gidebilecektir.

 

 

Maçlar Seyircisiz Oynanmaya Covid Tedbirleri Kapsamında Devam Ediyor

Futbol kulüplerinin de yaptığı açıklamalarda sürekli duyurdukları pozitif futbolcular sonrası covid tedbirleri kapsamında etkilendiği apaçık bir gerçektir. Stadyumların kapasitesi neticesinde birçok insanın bir araya gelip temas ettiği alanları oluşturduğu biliniyor. Önceki tedbirler kapsamında duyurulan maçların seyircisiz oynanma durumunun devam edeceği gözüküyor.

 

20 Yaş Altına ve 65 Yaş Üstüne Sokağa Çıkma Kısıtlaması

 

65 yaş üstü bireyler risk altında olan bir grup olduğundan salgın sürecinin başından itibaren korunmaya çalışılmaktadır. Başlangıçta dışarı çıkışları tamamen yasak olan vatandaşlar normalleşme süreci ile birlikte dışarıya çıkabilmekteydi. Son düzenlemeler neticesinde ise günün belirli saatlerinde çıkma izinleri bulunmaktaydı. Bugün itibari ile 65 yaş üstü bireyler saat 10.00 ve 13.00 arası dışarıya çıkabilmektedir.

17 Kasım tarihinde açıklanan covid tedbirleri arasında 20 yaş altındaki bireyler için de bu yönde bir kısıtlama getirildi. Özellikle küçük yaştaki çocukların salgından etkilenmesini önlemek amacıyla belirli saatlerde çıkış izni bulunuyor. Saat 13.00- 16.00 arasında dışarıya çıkışları serbest görünüyor. Bunun dışında dışarı da bulunan bireyler için ceza yaptırımı uygulanacağı belirtilmektedir.

 

17 Kasım Covid Tedbirleri Ne Zaman Uygulanmaya Başlayacak?

 

Açıklamalar sonrası vatandaşların bu kararın ne zaman uygulanmaya başlayacağına dair araştırmalar yaptığı görülmektedir. Yayınlanan genelgeye göre belirtilen her bir maddenin uygulanma zamanı 20 Kasım Cuma itibari ile gerçekleşecektir. Cuma gününden itibaren kurallara uymayan bireylerin ceza yaptırımlarına maruz kalması söz konusu olmaktadır. Kısıtlamaların hangi tarihe kadar süreceği ise ikinci bir genelge ve duyuruya kadar bilinmemektedir.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamalar Yaptı

 

Sağlık Bakanı genel olarak yaptığı açıklamalarına 17 Kasım covid tedbirleri sonrasında bir yenisini daha ekledi. Bugün gerçekleştirdiği toplantı da uzun zamandır vurguladığı virüsün yayılma hızının arttığına tekrar değindi. Özellikle son zamanlarda İstanbul için tehlike çanlarının çaldığı belirten Koca, bununla kalmayarak işin kontrolden çıkma üzere olduğunu vurguladı.

Daha önce İstanbul ilinde bulunan vatandaşlar özelinde tüm bireylere öneri ve tavsiyelerde bulunan Koca, son açıklaması doğrultusunda bunlara yenilerini de ekledi. ‘İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara özellikle virüs konusunda hızlı yayılım gösteriyor. Sadece İstanbul değil diğer şehirlerimizde de ciddi bir artış söz konusu. Bilim Kurulu olarak yaptığımız toplantı da salgını kontrol altına alabilmek adına tavsiye ve önerilerimizi sunduk.’ Diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.