Genel

Telefon bağımlılığından vazgeçmeye mi çalışıyorsun? Bunun için bir uygulama var

Neden yardıma ihtiyacımız var

Telefonlarımızın dikkatini dağıtan, artan miktarda zaman harcıyoruz. Ve bu zihinsel ve fiziksel iyiliğimizi ciddi şekilde etkiliyor.

Belki de ironik olarak, yazılım geliştiricilerin kendileri, kullanıcıların aygıtlarından bağlantılarını kesmelerine yardımcı olacak uygulamalar oluşturarak bu sorunu çözme çabalarında ön saflarda yer almaktadır. Bazı uygulamalar, belirli bir süre için telefonunuzun kapalı kalmasından dolayı sizi ödüllendirir. Diğerleri, sizi belirli sitelere veya faaliyetlere tamamen erişmenizi “cezalandırır” veya engeller.

Ancak geçen yıl boyunca, bir New York Times analizine göre Apple, üst ekran zamanının veya ebeveyn kontrolü uygulamalarının bazılarını App Store’dan kaldırıyor veya kısıtlıyor. Aynı zamanda, uygulamaları kaldırmak için gizlilik endişelerini dile getiren Apple, yeni iPhone’lara önceden yüklenmiş olarak gelen kendi ekran zamanlı izleyicisini başlattı.

İPhone kullanıcılarının diğer uygulama türlerine erişimini sınırlamak kötü bir şeydir, çünkü bazı kullanıcılar bazı kişiler için diğerlerinden daha iyi çalışabilir. Ve kendi başıma ve başkaları tarafından yapılan araştırmalar, aşırı teknoloji kullanımının sorunlu olabileceğini göstermektedir. Aşırı durumlarda, depresyon, kazalar ve hatta ölüm ile bağlantılıdır.

Ancak bazı uygulamaların diğerlerinden daha iyi çalışmasını sağlayan şey nedir? Davranış bilimi, uzmanlık alanım biraz ışık tutabilir.

Neden yardıma ihtiyacımız var

Teknoloji bağımlılık yapacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca “mobil bağımlı” olan bir toplum, uygulama özellikli akıllı telefonlarından birkaç dakika uzakta bile olsa zaman kaybetmekte zorlanıyor.

2017 yılında, ABD’deki yetişkinler akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanarak günde ortalama üç saat 20 dakika harcıyorlardı. İnternet eğilimlerinin yıllık araştırmasına göre, bu rakam sadece beş yıl öncesinden iki katına çıkıyor. Bir başka anket, zamanın çoğunun Facebook, oyun ve diğer sosyal medya türleri gibi tartışmasız verimsiz etkinliklere harcandığını gösteriyor.

Bu bağımlılığın sonuçları vardır.

Tabi ki en ciddi olanı, dikkat dağınıklığı süren, hatta özçekimden kaynaklanan ölümler gibi.

Ancak, kendi araştırmamın gösterdiği gibi, zihinsel sağlığımız üzerinde ciddi bir etkisi var. Bir meslektaşımla yaptığım bir deney, partide eğlenen kişilerin Facebook profillerine bakmanın, yeni kolej öğrencilerine ait olmadıklarını hissettirdiğini buldu. Bir başka çalışma, sosyal medyayı kullanarak daha fazla zaman harcayan kişilerin daha az mutlu olduklarını göstermiştir.

Sonuç olarak, telefonlarımızın internetle sürekli bağlantısı – ve telefonlarımızla sürekli bağlantımız – en çok önemsediklerimizle bağlantı kurmayı özlediğimiz, bu süreçte herkesin mutluluğunu azalttığımız anlamına gelir.

Hedef belirleme anahtarıdır

Apple’ın ekran zamanı uygulaması iyi bir ilk adım çünkü uygulamalara ve web sitelerine ne kadar zaman harcadığınızı gösterir – ve muhtemelen bazı kırmızı bayraklar yükseltir. Ancak, birçok uygulama çok daha ileri gider.

Araştırma, sizden somut eylemlere bağlı belirli hedefler belirlemenizi isteyen uygulamaları indirmenizi önerir. Taahhütlerde bulunma, finansal teşviklerden daha da güçlü bir motivasyon olabilir.

Örneğin, Moment, kullanıcılardan, akşam yemeğinde telefonu açtığınızda bir uyarı ayarlama gibi, günlük işlemlerine bağlı olarak özel teknoloji sınırlamalı hedefler koymalarını ister. Offtime, belirledikleri bir çevrimiçi etkinlik için sınırları aşmak üzere olduklarında kullanıcılara uyarıda bulunur.

Flipd, bir adım daha ileri götürür ve kullanıcılar önceden belirlenmiş hedefleri aştığında (cihazı sıfırlamayı deneseniz bile) nihai taahhüt uygulaması haline getirdikten sonra belirli telefon uygulamalarını tamamen engeller. Benzer şekilde, Cold Turkey Blocker, kullanıcıların yazma gibi kendi belirledikleri hedefleri tamamlayana kadar masaüstü bilgisayarlarının başka bir işlevine tam anlamıyla erişmelerini önler. Bu, telefon kullanımını etkilemese de, işte daha üretken olmanıza yardımcı olabilir.

Varsayılanlar arkadaşın

Bir uygulamadaki bir başka yararlı özellik, daha az teknoloji kullanımını teşvik etmek için varsayılan ayarları yapılandırmayı içerir.

Ödüllü “Nudge” adlı kitabında Nobel Ödülü sahibi Richard Thaler ve Harvard hukuk profesörü Cass Sunstein, bir şirketin emeklilik planı için varsayılan ayarlamanın – çalışanların vazgeçmektense ayrılmalarını isteme gibi – başarmayı daha kolay hale getirdiğini gösterdi Altın yıllarınız için yeterli tasarruf gibi bir hedef.

Telefonunuzun uygulamaları bu teknikten de yararlanabilir. Örneğin, özgürlük, kullanıcıların sosyal medya ve video oyunları gibi “dikkat dağıtıcı” uygulamaları ve web sitelerini ziyaret etmelerini otomatik olarak engelleyen bir uygulamadır. Ne yazık ki, Apple’ın mağazadan kaldırdığı uygulamalardan biridir.

Fidye, bir odanın varsayılan ayarını değiştirir – yemek odası gibi – telefon ve ekranın serbest olması, çevresinde bulundukları tüm cihazları otomatik olarak kapatmak için bir sensör ve uygulama kullanarak.

Ödüller ve cezalar

Ödüller sunmak, davranışsal araştırmalara dayanan başka bir stratejidir.

Nakit değeri olmasa bile, çaba ile kazanılan ödüllere çok değer veriyoruz. Gerçekten de, akıllı telefon yazılımı sık sık bu fikrin avantajlarından yararlanıyor, örneğin günlük spor kilometre taşlarına vurmak için “rozetler” sunan çeşitli uygulamalarda.

Verimlilik uygulamaları, kullanıcılara ekran indirim hedeflerini yerine getirirken, alışveriş indirimleri ve yoga deneyimleri gibi ödüller için puanlar vererek bu ödülleri birleştiriyor. Statik ödüller zaman içinde motive edici hale geldiğinden, belirsiz ve şaşırtıcı ödüller sunan bir uygulama seçin.

Ödül kazanmaktan daha güçlü bir motive edici, onları kaybediyor olabilir. Bunun nedeni, araştırmaların kaybetmenin davranış üzerinde kazanmaya göre daha büyük bir etkisi olduğunu göstermesidir, bu nedenle davranışınızı değiştirmek konusunda ciddiyseniz kritik maliyetler taşıyan bir uygulamayı deneyin. Örnekler arasında, karşılamadığınız her hedef için kredi kartınızdan 5 ABD doları alan Beeminder ve güzel bir animasyonlu ağaç yetiştirme – veya yavaş yavaş ölüp ölme ve ölme – seyretme şansına sahip olmanızı sağlayan Orman yer almaktadır. teknoloji hedeflerinize ulaşmıyorsanız

Kalıcılık öder

Kalıcılık, kilo vermekten yemek yapmayı öğrenmeye kadar herhangi bir yeni hedefe ulaşmanın en zor kısımlarından biridir.

Araştırmalar, sosyal motivasyonlardan faydalanmanın – uyum sağlama ihtiyacı gibi – kalıcı davranışsal değişimi teşvik edebileceğini ileri sürüyor.

Teknolojiye sürekli bağlantı, mutluluğu, ilişkileri ve üretkenliği zayıflatır. Davranış biliminin en yeni kavrayışlarından yararlanan uygulamalar, yaşamlarımızı kesmemize ve yaşamlarımıza devam etmemize yardımcı olabilir.

 

Bu makale, Creative Commons lisansı altında Harvard İşletme Fakültesi İşletme Doçenti Ashley Whillans’ın The Talking tarafından yayımlanmıştır. Orijinal makaleyi okuyun.

Kaynak: TNW

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.