Sosyal MedyaTeknoloji Haberleri

TikTok Shop Özelliği ile Alışveriş Anlayışı Tamamen Değişiyor

TikTok Shop özelliği sayesinde kullanıcıları sıkmadan, daha kolay satış işlemi gerçekleştirilebilecek. Küçük ve büyük işletmeler için TikTok Shop güncellemesi.

TikTok son zamanlarda aldığı güncellemeler ile dikkat çekmeye devam ediyor. 30 dakikalık video paylaşma özelliğinin gündeme gelmesinin ardından TikTok, kullanıcıların uygulama içerisinde mağaza açarak satış yapmasını sağlayacak bir özellik duyurdu.

Instagram Shop özelliğine benzer şekilde çalışacak olan TikTok Shop, kullanıcıların henüz uygulamadan ayrılmadan satın alım işlemlerini gerçekleştirmesini hedefliyor.

TikTok Shop Özelliği Sayesinde Sıkıcı Reklamlar Olmayacak

Instagram başta olmak üzere TikTok gibi platformlarda işletmelerin yüklemiş olduğu reklam içerikli videolar kullanıcıları genel itibari ile sıkıyor ve son verilere göre uygulamayı kullanan kullanıcı oranını da ciddi oranda düşürüyor.

TikTok Shop, içerik üreticilerin reklam görünümünden uzak içerikler üretmesini ve içeriklerin içerisinde gösterilen ürünleri mağaza sayfalarında satmalarını sağlamayı hedefliyor.

TikTok, mağaza uygulaması olma yolunda ilerlerken işleri daha interaktif tutma yolunda da ilerlemeyi tercih ediyor. Öyle ki, içerik üreticiler sadece paylaştıkları videolarda değil. Canlı yayınlarda, TikTok Shop ile ilgili ibarelerin ekranda çıkmasını sağlayarak satış işlemini gerçekleştirebilecek.

TikTok Shop, satış yapabilen hesapların profiline girildiğinde bu şekilde gözükmekte.

Ayrıca TikTok Shop, sepet özelliği sayesinde bir hesabın paylaşımlarında gezinirken “Sepete Ekle” seçeneklerini kullanmanıza izin verir. Bu sayede, Profil içerisinde gezerken satın almak isteyebileceğiniz ürünleri tek seferde toplayabilirsiniz.

TikTok Shop Türkiye’de Var Mı?

TikTok Shop Özelliği henüz için Türkiye’de bulunmuyor, ancak ilerleyen süreçte diğer özelliklerin ülkemize eklendiği gibi. TikTok Shop güncellemesinin de ülkemize geleceği oldukça açık. TikTok Shop aslında sanıldığı kadar yeni bir güncelleme değil.

 • Endonezya,
 • Malezya,
 • Filipinler,
 • Singapur,
 • Tayland,
 • Birleşik Krallık,
 • Amerika Birleşik Devletleri,
 • Vietnam.

Gibi ülkelerde test edilerek kademeli olarak kullanıma açılmıştı. Sıradaki test ülkesi Türkiye olabilir. Özellik ile ilgili TikTok tarafından net bir açıklama gelmemiş olsa da. TikTok Shop için bilgilendirme sayfası şimdiden hazırlanmış durumda.

TikTok Shop Üzerinden Nasıl Satış Yapılır?

Özelliğin henüz ülkemizde olmadığını dile getirdin ancak gelmesi durumunda izlenmesi gereken adımlar şu şekilde;

 • Hesap ayarlarınıza girin,
 • İşletme hesabı yükseltmesi bölümüne girin,
 • Hesabınızın bir satış hesabı, bir işletme hesabı olduğunu seçin,
 • E-Posta ve Telefon bilgilerinizi doğrulayın ve hesabınızı işletme hesabına çevirin,
 • Buraya tıklayın ve TikTok sayfasına ulaşın,
 • Sağ üst bölümde yer alan Log in seçeneğine tıklayın ve giriş sağlayın,
 • Kurulum bölümündeki adımları izleyin ve sizden istenen bilgileri eksiksiz şekilde girin.

Söz konusu aşamaların tamamlanmasının ardından TikTok hesabınızı inceleyerek Shop sayfası açmak için uygun olup olmadığına karar verecektir. Kararın doğru olması ile birlikte, hesabınıza eklenecek olan Shop bölümüne.

Gönderi paylaşır gibi içeriklerinizi yükleyebilir, komisyon oranının karşılığında henüz TikTok platformundan çıkmadan satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

TikTok Pazar Yeri Olmak İçin Kolları Sıvamış Durumda

TikTok Shop özelliği ile birlikte TikTok, Pazar yeri olmak için ilk adımlarını atmış durumda. Söz konusu gelişmenin yaşanmasındaki temel sebep. Son zamanlarda açılan satış sayfalarının sayısı olabilir.

Küçük işletmelerin, Dropshipping yapmak isteyenlerin trafikleri TikTok üzerinden alması platform için iyi olsa da kullanıcıların uygulamadan çıkarak alışveriş yapıyor olması uygulama için bir kayıp olarak nitelendirilebilir.

Ancak, TikTok shop sayesinde artık kullanıcılar kolay şekilde satış yapabilirken TikTok’ta satışlardan komisyon alarak gelir elde edebilecek.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.