Sosyal Medya

Twitter Gitti Yerine X Geldi! Twitter Neden X Oldu? Twitter Kapatılacak Mı?


Twitter gitti yerine X geldi! Twitter kapatılacak mı? Twitter.com ne olacak? Gibi sorular söz konusu güncellemeden sonra sıkça sorulmaya başlandı.

Twitter, özellikle Elon Musk’ın kendisini satın almasından sonra pek çok değişiklik ile karşımıza çıktı. Söz konusu değişiklikler ne kadar ses getirmiş olsa da son yapılan değişiklik kadar ses getirme şansına sahip olamamıştı. Öyle ki, Twitter’ın yeni adı X oldu. Önce logo şimdi de isimi değişiyor.

Twitter, geçtiğimiz dönemlerde Elon Musk tarafından satın alındı. Satın alımdan bir süre sonra Twitter’ın bağlı olduğu şirketin ismi. Twitter inc. ‘den X Corp.’a dönüştürüldü.

Söz konusu değişim ile Twitter’ın kaderinin değiştiği kullanıcılar tarafından görülmeye başlamıştı. Ancak, işler düşünüldüğünden daha hızlı ilerledi. X.com adresi de artık Twitter’a girmek için yeterli.

X.COM Alan Adı Twitter.COM’a Yönlendiriyor

Elon Musk, Twitter güncellemeleri ile platformu daha işlevsel hale getirmeye çalışıyor. Söz konusu güncellemelerin büyük bir kısmının abonelik alan kullanıcılar tarafından kullanılması da dikkatleri üzerine topluyor.

Geçtiğimiz günlerde, büyük şirketlerin kolaylıkla iş ilanları oluşturmasını sağlayan güncelleme ile birlikte LinkedIn profillerinin de yerini almaya çalışması ile “her şeyin uygulaması” haline gelmek isteyip istemediği düşünüldü.

Söz konusu düşünce yanlış değil. Elon Musk, geçmişte x.com alan adını “Her şeyin uygulamasını geliştirmek için kullanmak istiyorum” sözlerinde bulunmuştu. Söz konusu açıklamaların da dikkate alınması ile birlikte Twitter’ın ne amaçla kullanılacağı da anlaşılır durumda olabiliyor.

X.com alan adı, Twitter.com’un logosunun X ile değiştirilmesinden önce kullanıldığında. Boş bir sayfada, sol üst köşede yer alan X yazısı ile kullanıcıları karşılamaktaydı.

X.Com, Twitter.com’un Kuş olan logosununX” Logosu ile değiştirilmesinden hemen sonra alan adını ziyaret eden kullanıcıları Twitter.com adresine yönlendirmeye başladı.

Twitter Dönemi Bitiyor Mu? Önce Logo Şimdi de Alan Adı

Twitter kullanıcıları Twitter döneminin resmen son bulmaya başladığına dair Tweetler atmaya devam ediyor. Nitekim de öyle oldu.

Twitter yerine gelen X.com, platformun yeni adını da belirlemekte. Twitter yerine X olarak hitap edilmesi beklenen platformdaki bazı oturmuş terimlerin yerine ne konulacağı da henüz bilinmiyor. X’e girmek kolay bir kullanım gibi gözükse de “Tweetleme” teriminin yerine kullanılacak kelimeler henüz türetilmiş durumda değil.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.