Bilgisayar GenelGenelProgram Tanıtımı Ve İndirim DuyrularıTeknoloji

Video Birleştirme Programları

Film, video ve klip oluşturmak için kullanılan video birleştirme programları birçok farklı görüntünün bir araya gelerek sıra dışı bir görüntü oluşturmasını sağlar.  Profesyonelce video görüntüleri birleştirmek ve ortaya çıkan görüntüleri servis etmek için pek çok yazılım bulunuyor. Yazılımlardan bazılarının kullanımı kolay iken bazıları da daha detaylı ve zor olabiliyor ancak iyi bir video görüntüsü oluşturmak için kaliteli bir video birleştirme programı kullanmak gerekir. Ayrıca kullanıcının istediği gibi muhteşem görüntüler oluşturacak ve izleyenlerin dikkatini çekip sürükleyecek video görüntüleri için yaratıcı fikirlere ve bilgiye sahip olmanın yanı sıra program kullanım tecrübesi de gerekir. Kullanıcı, sık sık video birleştirme programları kullanarak program kullanım pratiği edindikten sonra alternatif yazılımları da kolayca kullanabilir.

Video Birleştirme Programları

Kimilerinin iş gereği kimilerinin ise hobi amaçlı olarak kullandığı video birleştirme programları şu şekilde sıralanmaktadır;

 

 • Windows Movie Maker: Programı ücretli kullanmanın yanı sıra programın ücretsiz olanı da temin edilebilen video birleştirme programları denilince akla gelen ilk programlardan bir tanesidir. Küçük boyutlu ve pratik olması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilen yazılım ile kesme, birleştirme ve müzik ekleme gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir.
 • Adobe Premiere Pro: Sağladığı çalışma kolaylığı ve katman kullanım özellikleri ile oldukça yaygın kullanılan bir yazılımdır. Bu yazılımı ilk 7 gün ücretsiz kullanımın ardından satın almak gerekir. Bilgisayar kullanıcıları internette ücretsiz bulabileceği ortalama 15 dakikalık eğitim videoları ile kolaylıkla kesme ve birleştirme yapabilecek seviyeye gelebilir.
 • Avidemux: Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan program çoğunlukla video bölme ve birleştirme işlemi için üretilmiş. Bu nedenle tek tıklamayla videonun içerisinden süre girerek hemen video kesilebilir ve iki farklı video kolaylıkla birleştirilebilir.
 • Vegas Pro: Bilgisayar kullanıcıları arasında Sony Vegas olarak bilinen video birleştirme programları içinde yer alan Vegas Pro, önemli bir kurgu özelliği sunuyor. Hem animasyon hem farklı efekt ve çizim gibi konularda çalışma yapılmasını sağlayan program ile oldukça pratik bir kesme ve birleştirme yapılabiliyor.  Programı ücretli olarak kullanılıyor ancak demo sürümü ile uygulamanın kesme ve birleştirme özelliklerine erişilebilir.
 • Avid Media Composer: Çoğunlukla Windows ve Mac cihazlarında kullanılabilen program, çoklu kamera desteği sunması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Çoğunlukla film düzenlemek için kullanılan bu program, oldukça geniş bir içeriğe sahip.
 • Machete Video Editor Lite: AVI ve WMV formatındaki videoların düzenlenebileceği yazılım, bu formattaki bütün videolara bölme ve birleştirebilme imkânı veren video birleştirme programları arasında yer almaktadır. Program içerisinden video bölmek ve birleştirmek oldukça kolay. Bunun için videoyu seçip bölünecek yerlere tıklamak yeterli. Kullanıcı, keseceği bölümün başlangıç ve bitiş noktasını seçerek hemen kesebilir.
 • VirtualDub: Video kesme ve birleştirmek için en çok kullanılan programlardan biridir.  Ücretsiz ve pratik olması nedeniyle kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilen program ile videolar istenilen formata çevrilerek çıktı alınabiliyor.
 • DaVinci Resolve: Bu yazılım ücretli veya ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Video kesme ve birleştirme özellikleri olan program çoğunlukla profesyonel montaj işlemlerinde kullanılıyor. Film ve dizi montajlarında ve özellikle renk vermek gibi ince ayarlarda bu yazılımın sıklıkla kullanıldığı görülebilir.
 • Lightworks: Ücretsiz video birleştirme programları arasında yer alan Lightworks yazılımı, çoklu kamera desteğine sahiptir. Kullanıcı aynı anda pek çok kanal ile işlem yapabiliyor ve böylece kurguyu daha kontrollü bir şekilde yapabiliyor.
 • MP4 Tools: Ücretsiz olarak sunulan ve açık kaynaklı bir veri tabanına sahip olan Mp4 Tools programı en pratik video birleştirme programları arasında yer alır. Sadece mp4 formatındaki videoları kesip birleştiren bu program, oldukça pratik bir yapıya sahip.  Ayrıca videoların formatlarını farklı formatlara dönüştürebilmek için de bu yazılım kullanılabilir.

MP4 Tools programında video görüntülerini birleştirmek için 4 yöntem uygulanır. Bu yöntemleri incelemek gerekirse;

 

Yöntem: Video dönüştürücü stüdyo ile video dosyaların yüzlerce video, ses ve cihaz formatına dönüştürülmesini sağlar.  Dosyaların son halini almadan önce video kodek, çözünürlük, bit hızı, çerçeve hızı, sample hızı, kanal, ses kodek gibi başka parametreleri kişiselleştirme imkanını sunar. Videoların 4K, 1080P HD, 720P, DVD kalitesi, mobil kalite, TV kalitesi ve orijinal kalitesinde dönüştürülmesine izin verir. Ayrıca düzeltme, dosyaları birleştirme, filigran ekleme, efektleri ayarlama ve alt yazı ekleme gibi çok sayıda kullanışlı video düzenleme fonksiyonu sunar.

Dosyaları birleştirmek için uygulanması gereken adımlar:

 • Video Dönüştürücü Stüdyo’yu bilgisayara indirip kurun.
 • Dosyalar iki şekilde yüklenebilir: ‘Dosya ekle’ butonuna tıklanabilir veya ana ekranda bulunan sol panele video sürüklenebilir.
 • Dosyaları yükledikten sonra ‘Tek dosyada birleştir’ sekmesine tıklayın ve çıktı formatını seçin. Ardından ‘Dönüştür’ butonuna tıklayın.

Yöntem: Apower Video Düzenleme, video dosyalarını en az uğraşla düzenlemek ya da video oluşturmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmıştır.

 • İndir butonuna tıkladıktan sonra ekrana gelen penceredeki adımları takip ederek programı bilgisayarınıza kurun.
 • Programı açtıktan sonra ekran oranını “4:3” ya da “16:9” olarak belirleyin. Dosyaları eklemek için ‘Aktar> Dosya/klasör aktar’ sekmesine tıklayın. Dosyaları sırayla Video zaman akışına ekleyin.
 • Dosyalar birleştirilmeden önce renk ve hızları ayarlanarak düzenlenebilir veya çeşitli efektlerle görüntü iyileştirebilir. Dosyanızı kaydetmek için “Dışa Aktar” butonuna tıklayın.

Yöntem: Free Video Joiner sadece video dosyalarını birleştirmek için tasarlanmış kullanımı kolay bir araçtır. MOV, MP4, DVD, VCD, WMV, AVI ve diğer sınırlı video formatları destekler. Birleştirilen dosyalar AVI, MP4, WMV, MOV, VCD, DVD, iPhone, iPod, Zune ve PSP formatlarında kaydedilebilir.

 • Resmî web sitesine giderek program bilgisayara indirilebilir.
 • Programı açtıktan sonra dosyaları eklemek için ‘Ekle’ sekmesine tıklayın. Dosya seçildikten sonra ‘Yukarı Çıkar’ veya ‘Aşağı İndir’ butonlarıyla yeniden sıralanabilir. ‘Kaldır’ butonuyla yanlışlıkla eklenen dosya kaldırılabilir.
 • Çıktı klasörünü seçmek için ‘Seç’ sekmesine tıklayıp ardından çıktı formatını seçin ve işleme başlamak için ‘Birleştir’ seçeneğine tıklayın.

Yöntem: MP4 Joiner, video görüntüleri daha büyük ve tam bir dosya haline getirme imkânı sunan etkili bir MP4 video birleştiricisidir. MP4 Joiner, kullanıcılarına İki birleştirme modu sunar: kodlama ile birleştirme modu ve doğrudan yayın birleştirme modu.  Eğer kullanıcı, dosyaları farklı parametrelerle birleştirmek isterse kodlayarak birleştirme modunu seçmelidir. Eğer aynı özelliklere sahip dosyaları varsa ve asıl kaynaklarıyla çıktı oluşturmak istiyorsa doğrudan yayın moduyla birleştirmek kullanıcı için daha uygun bir seçenek olabilir. Kullanımı oldukça kolay olan MP4 Joiner, kullanıcılarına profil parametreleri için kodek, bit hızı, çerçeve hızı, kanal ve sample hızı dahil çeşitli seçenekler sunar. Görmüş olduğunuz gibi MP4 Tools video birleştirme programları arasında en çok seçeneği bulunan uygulamalardan bir tanesidir.

 • com adresini ziyaret ederek bilgisayara programı indirin. Sadece MP4 Joiner’ı yükleme seçilirse paketle beraber MP4Splitter da beklenmedik şekilde yüklenecektir.
 • Çalıştırdıktan sonra ‘Dosya Ekle’ seçeneğiyle, birleştirmek istenen dosyaları ekleyin. Ana ekranın solunda yukarı çıkan, aşağı inen yukarıda ve aşağıda duran çok sayıda sıralama fonksiyonu olan seçeneklerden ilgili seçeneğe tıklanarak dosyaları ekli olan liste içinde yeniden düzenlenebilir.
 • Ekli dosyalar ‘Dosyayı Kaldır’ ya da ‘Tümünü Kaldır’ seçenekleriyle yönetilebilir. Yapılması gereken her şey tamamlandığında dosyanın son hali için ‘Birleştir’ seçeneğine tıklayın.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. teşekkür ederim video birleştirme programları arasında bilmediklerim de varmış deneyeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.