Genel

Ofiste odaklanma nasıl sağlanır?

Sadece odağı korumak için insanları görmezden gelin.

İş yerlerimizin çoğu, birçok farklı türden dikkat dağıtıcılarla doludur. Bu dikkat dağıtıcı noktalar, özellikle ekiplerin genel üretkenliğini gittikçe daha rahatsız edici hale getiren popüler bir açık ofis ortamında mevcuttur. Toplantılardan sohbet arayan iş arkadaşlarına kadar, modern bir ofiste anlamlı işler yapmak zordur. Odaklanma zor ve üretkenlik sıkıntıda. Peki, aslında her gün bazı işler yapmak için ne yapabilirsiniz?

Sizi daha iyi yapan tek bir formül yoktur. Ancak, sizin için neyin işe yaradığını bulursanız, daha kısa sürede daha fazlasını yapabilirsiniz. İşte odak noktanızı artırmak için deneyebileceğiniz birkaç ipucu.

Sadece odağı korumak için insanları görmezden gelin.

Çalışmak için bir zaman var ve sosyalleşmek için bir zaman var. Odaklanmaya devam etmek için, dikkat dağıtıcı boş zamanı engellemeniz gerekir. Bu, sosyal medyayı kapatmak, köşede açılan office dramına göz kulak olmak ve meslektaşların görüşmelerini veya isteklerini beklemeye almak anlamına geliyor. Diğer herkes kendi probleminin dünyanın en büyük krizi olduğunu düşünür ve dikkatinizi isterken, bir saatten fazla bekleyemeyeceğiniz çok az şey vardır.

Şahsen, 55 dakikalık bir blokta çalışmayı seviyorum ve sonra 5 dakika uzatarak, kahve içmeye veya kaçırdığım bir şeyi kontrol etmeye adadım. Bazı insanlar için etkin olarak odaklanabilecekleri en uzun süre 25 dakikadır. Sizin için uygun olan ritmi bulun. Bir ofisiniz varsa, kapıyı kapatmak yardımcı olur. Açık bir ofiste çalışıyorsanız, bir çift iyi kulaklık, konuşma konusundaki isteksizliğinizi belirtmek için genellikle en iyi yoldur.

E-postalarınızı yönetin

Bir keresinde öğleden önce e-postalarına hiç bakmamış bir menajerim vardı. Akıl yürütmesi, bu şekilde, dikkat dağıtıcı şeylere açılmadan önce anlamlı işler yapmasını sağlamasıydı. Birçoğumuz böyle bir lükse sahip olmasa da, çevrimiçi bilgi edinme şeklinizi düzenlemek hala mümkündür. E-postaları okuduğunuzda ve kimlerin mektuplarını hemen açtığınıza ilişkin kuralları belirlemelisiniz. İş arkadaşlarınızla yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi, acil e-postalar neredeyse hiç acil değildir. Şahsen, yüksek öneme sahip bir e-posta olmadığı sürece, genellikle ertesi sabah e-postalarıma ulaşıyorum. Ve sadece 55 dakikalık çalışma sprint’imde olmadığım zamanlarda Slack dönüşümlerimi kontrol ediyorum.

Toplantılara “hayır” deyin.

Toplantıların tüm kötülüklerin kaynağı olduğu fikrini paylaşmasam da, çoğu zaman değerlerinden daha fazla kaynak israf ediyorlar.

Bir toplantı yaptığımda, çok katı bir gündem olduğundan ve sadece odadaki insanların doğru olduğundan eminim. Bu nedenle toplantılarımı 30 dakikadan az tutabilirim. Ancak, birçok yönetici onlardan çok olmasını ister. Öyleyse, eleştirel olmalı ve “hayır” demeyi öğrenmelisiniz, eğer toplantıya hiçbir şey katmayacağınızı düşünüyorsanız. Mümkünse, tüm haftalık toplantılarınızı bir günde planlamak iyi bir fikirdir. O zaman diğer günleri karıştırmazlar ve haftada 4 gün daha fazla odaklanmanıza izin verir.

Ofise gitme.

İş yeriniz bir tür uzaktan çalışmaya izin verdiğinden yeterince şanslıysanız, kullanın. Evden çalışmak, zamanınızı daha iyi odaklamanızı sağlar. Yolculukta zaman kazanacaksınız ve insanlar konuşmak için masanıza gelmeyecek. Genellikle haftada birkaç gün evde çalışıyorum. Bu beni seyahat etmekten ve hazırlanmaktan dört saat kadar kurtarıyor. Zaman sonra aileme ve hobilerime harcayabilirim. İş-yaşam dengesi önemlidir, bu nedenle işinizi mümkün olduğu kadar çabuk yapmanın bir yolunu bulmak önemlidir!

Yararsız olmaktan daha sert olmak daha iyi.

Evet, bunlardan bazıları sert görünebilir, ancak işi gerçekten halletmenin tek yolu budur. Weekdone’da çalışmaya başladığımdan beri, tüm bu yöntemleri son 4 yılda denedim. Bazılarını yapmaya başlamak garip gelse de, zaman içinde insanlar bu davranışları kabul edeceklerdir. Özellikle, ne kadar üretken olacağınızı görürlerse.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.