Genel

Yakında iPhone’unuzdaki Varsayılan Uygulamaları Değiştirebilirsiniz


Kullanıcılar hemen hemen her şey için Android’deki varsayılan uygulamalarını her zaman değiştirebilse de, iPhone kullanıcıları hiç bu kadar şanslı olmamıştı. Bununla birlikte, Cupertino devinin kullanıcılara iPhone, iPad ve HomePod’da varsayılan olarak üçüncü taraf uygulamaları kullanma seçeneği sunmayı planladığı bildirildi.

Bloomberg’e göre, şirket, kullanıcıların Apple cihazlarında varsayılan olarak üçüncü taraf uygulamaları seçmesine izin verme planlarını tartışıyor, ancak largesse çoğunlukla yalnızca web tarayıcısı ve posta uygulamaları ile sınırlı kalacak. Şu anda olduğu gibi, Apple’ın şirket içi Safari tarayıcısı ve Posta uygulaması, iPhone ve iPad’lerde varsayılan seçeneklerdir ve teknoloji şirketleri tarafından potansiyel tekelci ticaret uygulamalarını inceleyen milletvekilleri ve düzenleyiciler arasında ciddi antitröst endişeleri yaratmaktadır.

Buna ek olarak, Apple’ın HomePod eko sistemini üçüncü taraf geliştiricilere açması da olasıdır ve muhtemelen kullanıcıların Spotify veya Amazon Prime Music gibi üçüncü taraf bir müzik akışı hizmetini varsayılan müzik akışı uygulaması olarak ayarlamasına izin verir. Apple Music’in yerini alıyor. İsimsiz kaynaklara atıfta bulunan rapor, anlaşmanın yapılmaktan uzak olduğunu iddia ediyor, ancak şirketin sadece düzenleyicilerden daha fazla incelemekten kaçınmak için sonunda planı uygulaması oldukça mümkün.

Mobil ekosistemde zaten muazzam nüfuzunu artırmak için Apple ve Google’ın iPhone ve Android’deki varsayılan uygulamaları nasıl kullandığına dair artan antitröst endişeleri ile teknoloji devleri, dünyadaki düzenleyicilerden sansürden kaçmak için iş uygulamalarını değiştirmek zorunda kalıyorlar. Google, Android’de birinci taraf uygulama ve hizmetlerini bir araya getirdiği için Avrupa’da zaten büyük para cezalarıyla karşı karşıya kaldığında, Apple’ın yeni planının Google’ın Avrupa’daki ve diğer yerlerdeki kaderlerinden kaçınmasına yardımcı olup olmayacağını görmek ilginç olacak.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.