Genel

Zoom Nedir ve Zoom Canlı Derse Nasıl Girilir?

Gelişen teknoloji ile beraber çoğu görüşmeler online ortama çeşitli uygulamalar sayesinde taşınmaktadır. Ülkemizde özellikle salgın neticesinde iş ve eğitim internet üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Uygulama ile hem uzaktan iş görüşmeleri hem de ders eğitimleri sağlanabilmektedir. Yazımızda Zoom nedir ve canlı derse nasıl girilir sorularına cevaplar vereceğiz.

Zoom Nedir ve Ne İşe Yarar?

Uygulama şirketleri tarafından bireylerin hayatını kolaylaştırmak adına çeşitli üretimler gerçekleştirilmektedir. İnternetin gelişimi ile birlikte de çoğu işimizi online tabanlı gerçekleştirmeye uygun faaliyetler oluşturulmaktadır. Çeşitli konular gerekçesinde görüşmeler yapılabilmektedir. Etkileşimi internet bulunan her ortamda sağlayabilme fırsatını sunmaktadır. Özellikle son zamanlarda bireyler tarafından bu tarz uygulamalar çok sık tercih edilmektedir.

 

Zoom cloud meeting, bireylere internet tabanlı görüşmeler sağlar. Görüntülü ve

 

sesli iletişim sayesinde bireyler çeşitli toplantılar oluşturabilmektedir. İş sektörüne ciddi katkılar sağladığı gibi eğitim alanında da faydaları görülür. Ülkemizde etkileri görülen salgın neticesinde eğitimciler uygulamalar üzerinden eğitimleri sergilemektedir. Öğrenci etkileşimine de olanak veren bu programın kişilere katkıları oldukça fazladır.

 

Zoom Nasıl Yüklenir?

 

Genel olarak geçmiş zamanda çok kullanıma sahip olmayan uygulama şu sıralar kişiler tarafından araştırılmaktadır. Öncesinde giriş tecrübesi olmayan kişiler internet üzerinden bilgi edinmeye çalışmaktadır. Uygulamanın yabancı dil desteğinde olması özellikle ebeveynleri zorlayabilmektedir. Ancak izlenecek birkaç temel adım ile kolayca canlı derslere giriş sağlanabilmektedir. Bu sayede öğrenciler bilgiden mahrum kalmamaktadır.

Öncelikle bireylere uygulama nasıl indirilir sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Uygulama hem bilgisayar hem de telefon üzerinden indirilebilmektedir. Zoom meeting indir yazısına tıklayarak bilgisayara uygulama indirilebilir. Telefonda ise Google Play ya da Apple Store üzerinden arama yaparak uygulamaya ulaşılması gerekilir. Arama sonucu çıkan uygulamaya tıklayarak indirilmelidir. Gerekli kurulum sağlandıktan sonra uygulama açılacaktır.

 

Zoom Nasıl Kullanılır?

 

Uygulama temin edildikten sonra kullanıma hazır hale gelmektedir. Uygulamanın iki farklı versiyonu bulunur: Ücretli ve ücretsiz. Ücretsiz uygulama konferans oluştururken 100 kişilik sınırlandırma getirir. Aynı zamanda 40 dakikalık görüşme sonrası bağlantının yenilenmesi gerekir. Süresi dolan konferans görüşmesi otomatik olarak son bulmaktadır. Kalabalık ve uzun soluklu görüşmeler adına ücretli uygulama yolu tercih edilmelidir.

Uygulama ücretli kullanım elde edilirse katılımcı sayısı 100 kişiyi aşabilir. Genellikle kalabalık katılımlara uygundur. Üniversite dersleri adına ücretli uygulama daha kullanışlı olabilmektedir. Aynı zamanda salgın neticesinde uzaktan iş ortamına dönen şirketler de faydalanabilir. Aylık ücretlendirme tarifesi uygulamada bulunmaktadır. Aylık 14.99, 19.99 dolar üzerinden fiyatlandırma belirtilmektedir.

 

 

Zoom Canlı Ders Nasıl Yapılır?

 

Eğitim ve öğretim sürecinde ‘Hibrit Sistem’ yöntemi dile getirilmesi ile online eğitimler başlamaktadır. Başlangıçta EBA girişe uygun görülürken oluşan çökmeler neticesinde bu uygulamaya geçiş yapıldı. Diğer uygulamadan farklı olarak öğrencilerin birbirlerini görebildiği sistem daha çok tercih edilmektedir. Etkileşimi hem sesli hem görüntülü sağladığından öğretim alanına en yakın olanı sağlamaktadır. Üniversite öğretiminde kalabalık sınıflar adına da oldukça uygundur.

Zoom giriş yapıldıktan sonra birkaç adımı gerçekleştirerek canlı derslere erişmek mümkündür. Uygulamaya giriş yapılınca:

  • Karşınıza çıkan seçeneklerden ‘join’ butonuna tıklayın,
  • Meeting ID yazan butona ulaşın,
  • Öğretmenler tarafından verilen kodu girin,
  • Varsa verilen şifreyi de boş alana doldurun.

Adımlar izlendiğinde açık olan derse katılım sağlayacaksınız. Altta bulunan kamera ve mikrofon imgelerinden açıp kapama yapabilirsiniz.

 

Türkçe Dil Seçeneği

 

Uygulamanın yabancı dil destekli olması bireylerin zorlanmasında temel unsur olmaktadır. İnternet tabanlı bir girişte sayfayı Türkçeye çevirmek mümkün olabilmektedir. Ancak uygulama içerisinde direkt olarak bu mümkün olmamaktadır. Kullanıma başlayan birey İngilizce bilmiyorsa internet üzerinden Türkçe çeviriler yapabilir. Fakat bu durum da bireylerin uğraşmasını gerektirir ve vakit kaybını oluşturur.

Zoom Türkçe olarak araştırmalar gerçekleştirilse de uygulama üzerinde henüz bu dil desteği bulunmamaktadır. Uygulama güncellemeleri sık karşılaşan bir durumdur. Bundan dolayı ilerleyen günlerde uygulama içerisinde yenilikler eklenebilir. Dil desteği imkânı genişletme kararı alınırsa kullanıcılar farklı zamanlarsa Türkçe olarak uygulamaya erişebilirler. Ancak şu an için bu seçenek pek de mümkün görünmemektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. zoom resmen şu pandemi sürecinde tutunabildiğimiz dal oldu. iş görüşmeleri toplantılar olsun dersler olsun eğitimler seminerler olsun çok yardımcı oldu hayatımızı kolaylaştırdı bi çok kere yardımımıza koştu. insanlar zoom tadını aldı şahsi düşüncem ileriki dönemlerde de aynı şekilde devam edilebilir seminer konusunda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.