Bilgisayar Genel

Windows 10 ISO Dosyası İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni bir işletim sistemi kurmak ya da formatlamak amacı ile kalkışacağınız bir yolda elinizde olması gerekenlerden birisi mutlaka kuracağınız sistemin ISO dosyasıdır.

Windows 10 ISO Dosyası nasıl indirilir? Windows 10 ISO dosyasını internetten bulabilirsiniz anacak indireceğiniz sürüm ve adres oldukça önemlidir. Yanlış bir şekilde inecek olan ISO dosyası, uzun vadede önemli bilgilerinizin korsanlara kaptırılmasına neden olabilir bu nedenle indirme işlemi yapmadan önce indireceğiniz yerin ne kadar güvenilir olduğunu araştırmalısınız.

Windows ISO indirme işlemi için kullanacağınız adres mutlaka Microsoft’un kendi sitesi olmalı, söz konusu site üzerinden lisans sahibi olun veya olmayın kolaylıkla hiçbir engel yaşamadan ISO dosyasını indirme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

 

Windows 10 ISO Dosyası İndirme Nasıl Yapılır?

Adım adım Windows 10 ISO dosyası indirme nasıl yapılır? Göstereceğimiz yöntemler sayesinde hiçbir şekilde sorun yaşamadan indirme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Söz konusu indirme işlemi öncesinde Windows sizden hiçbir şekilde lisans talebinde bulunmaz.

Lisans konusunda insanları artık fazla sıkmayan Microsoft, kurulum sonrasında Windows sürümünü lisanssız kullanmanıza da olanak tanımakta. Söz konusu lisanssız sürümlerde sadece bazı özelliklerden uzak şekilde yaşamanız gerekiyor.

  • Buraya tıklayarak Microsoft Windows’un indirme adresine gitmelisiniz.
  • Açılan internet sayfasında “Aracı Şimdi İndirin” seçeneğine tıklayarak Windows indirme aracını ücretsiz şekilde indirmeniz gerekmekte.
  • 18Mb boyutuna sahip olan aracı indirme işleminden sonra tek yapmanız gereken ufak çaplı bir kurulum.
  • Çıkacak olan seçeneklerden sürekli Kabul Et seçeneğini seçerek programı hazır hale getirin.
  • Karşınıza çıkacak olan seçeneklerden “Başka bir bilgisayara yüklemek için ISO dosyası oluştur” seçeneğine tıklayın ardından İleri diyerek bir sonraki adıma geçin.
  • Bir sonraki adımda gelecek olan ekrandan Windows sürümünü ve dilini seçmeniz gerekmekte. Seçim işleminden sonra İleri tuşuna basarak bir sonraki adıma ilerleyin.
  • Bir sonraki adımda isteğe göre USB seçeneğini ya da ISO dosyası seçeneğini seçerek ileri butonuna tıklayın.
  • ISO dosyası seçimi sonrasında bir kayıt alanı seçmeniz gerekmekte.
  • Kayıt alanını da seçtikten sonra program sizin için en güncel sürümün ISO dosyasını oluşturacaktır.

 Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir Resimli Anlatım

Windows 10 kurulumu için bir ISO dosyasına mutlaka ihtiyacınız bulunmakta. Adım adım anlattığımız ISO dosyası indirme yöntemini bir de resimli anlatım ile destekleyerek sizlere yardımcı olmak için kolları sıvadık.

İlk olarak Buraya tıklayarak Windows 10 ISO indirme aracı sayfasına gitmeniz gerekiyor. Söz konusu sayfa açıldıktan sonra “Aracı Şimdi İndirin” seçeneğine tıklayarak ISO dosyası indirme programını ücretsiz şekilde indirmeniz gerekiyor.

15Mb boyutunda olan ISO indirme programını indirdikten sonra çalıştırmalı ve ufak bir kurulum yapmanız gerekiyor.

Gelecek olan ekranda ortalama olarak1 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Bu alanda program sizin için bazı ayarlamaları yerine getiriyor.

Bir süre bekledikten sonra gelecek olan lisans anlaşmasına “Kabul Et” diyerek bir sonraki adıma başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmekte.

Gelecek olan bu alanda ISO dosyasını indirmek için ikinci seçenek olan başka bilgisayar seçeneğini seçip ileri butonuna tıklamanız gerekmekte.

Gelecek olan bu ekranda ISO dosyanızın özelliklerini seçmeli ve ileri butonuna tıklamalısınız.

 

Bu alanda ISO dosyasını doğrudan USB sürücünse kurabileceğiniz gibi ISO olarak ayrı şekilde de alma ihtimaliniz de bulunuyor. İsteğe bağlı olarak ISO seçeneğini seçerek devam edin.

Gelecek olan bu alanda ISO dosyasının kayıt edileceği alanı seçip kaydet butonuna tıklamanız gerekmekte.

 

Daha sonra gelecek olan bu ekranı kapatmadan Windows 10 ISO dosyasının başarılı bir şekilde indirilmesini beklemeniz gerekiyor.

ISO dosyası Nedir?

ISO dosyası nedir? Son zamanlarda adını duyduklarımız arasında yer alan ISO dosyaları nelerdir? ISO dosyalarını tıpkı bir pakete benzetebiliriz. Söz konusu dosya uzantıları bir paket gibi içerisinde tüm bileşenleri bulundurur.

CD ve DVD şeklinin sanal ortamda kullanılan haline ISO denmektedir, programların veya işletim sistemlerinin içerisinde bulunduğu bu dosya türleri kolay taşınabilir ve kolay kurulum yapılabilir dosyalardan birisidir.

Değişen kurulum ve taşıma anlayışı nedeni ile yeni nesil CD ve DVD araçları olarak da bilinirler. Bir diğer isimleri ise Yanma Dosyasıdır, bu dosayalar CD veya DVD olarak görmek yanlış bir seçenek olmayacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.