Bilgisayar GenelOyun Dünyası

Steam Deck Nedir? Steam Deck Türkiyede Neden Yok? Özellikleri Nelerdir?

Steam Deck Özellikleri Nelerdir?

Steam Deck Nedir? İnternet ile içli dışlı, teknoloji ve oyun sever birisi iseniz ismini en az bir kere duymuş olabilirsiniz.

Popüler oyun yapımcısı ve dağıtımcısı olarak bilinen Steam’in ana markası Valve tarafından geliştirilen mini bir el konsoludur. Aslında, kendisine el konsolu demek hakaret niteliğinde olacaktır. Çünkü kendisi, avuçlarınızın içine sığabilecek boyutta bir bilgisayar.

Bir bilgisayardan tek farkı boyutu ve klavye mouse yerine yanlarında konsol kontrollerinin olması. Özellikleri bakımından gelecek birkaç nesil oyunu daha açması planlanarak yapılan bu konsol, Cyberpunk gibi güçlü bilgisayar oyunlarını kolaylıkla açabilmekte ve oynayabilmenize olanak tanımakta.

Steam Deck Özellikleri Nelerdir?

Steam Deck’in şuan piyasada bulunan bir sürümü bulunuyor. Peki, Steam Deck Özellikleri Nelerdir?

  • İşlemci: AMD APU Zen 2 3.5GHz
  • Ram: LPDDR5 16GB
  • Depolama Seçenekleri: 64/256/512
  • Çözünürlük: 1280x800px 60Hz 7”
  • Ekstralar: Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi

Steam deck özellikleri genel olarak bakıldığında depolama yönünde bazı hayal kırıklıklarına neden oluyor gibi gözüküyor. Özellikle gelişen oyunlara bakınca 512Gb depolama alanının da yetersiz kaldığı durumlar yaşanabilmekte.

Her ne kadar bu özellikler kötü gibi gözüküyor olsa da Steam’in el konsolları konusunda attığı ilk adım Steam Deck ile birlikte oldu. Yeni sürümlerinde gelen yorumlara göre düzeltme yapacakları aşikar.

Gelen yorumlardan ziyade, rakip olarak çıkan bazı el konsolları maalesef Steam Deck’den daha fazla performans vermeyi başarmış durumda. Aokzoe markası Steam Deck’e rakip olmayı başarmış bir konsol.

A1, AMD 6800U APU işlemciye sahip olan konsol, Forza gibi ağır bir oyunda 100+ üzerinde FPS değerleri sunmayı başarmış durumda.

Steam Deck Türkiye’de Neden Yok? Satılacak Mı?

Steam Deck Nedir? Ve Özellikleri nelerdir ulaştık. Ancak, moral bozan bir detay bulunuyor. Steam Deck Türkiye’de Neden Yok sorusu.

Geçtiğimiz el konsolları maceralarında maalesef ülkemizden olan ilgi oldukça azdı. Konsol üreticileri de bunun farkında olacak ki Steam Deck’i resmi olarak Türkiye de satmaya çalışmadılar bile.

Konsolun resmi olarak ülkemizde satışa sunulması oldukça zor. Steam tarafından bu konuda hiçbir açıklama gelmedi, ancak. Valve’ın Türkiye alanında hem fiyatlar hem de hizmetler açısından ne kadar önem verdiğini biliyoruz.

Durum öyle ki, bazı oyunları satılması gereken fiyatların çok çok altında alabiliyoruz. Valve her ne kadar fiyatları ucuz tutmaya çalışsa da durumlar istediği gibi gitmeyebiliyor.

Steam Deck Nasıl Satın Alınır?

Steam Deck ülkemizde satılmıyor, almanızın mümkünatı yok. Ancak, ülkeden dışarı çıkarsanız veya hali hazırda dışarıda olan bir tanıdığınız varsa satın alabilme imkanı doğmaya başlıyor.

Steam Deck, ülke değiştirseniz bile çalışabilen. IMEI gibi durumları olmayan basit bir cihazdır. Yurt dışından sıfır veya ikinci el olarak satın alabileceğiniz konsolu Türkiye’ye getirmeniz ve kullanmanız mümkün durumda.

Öyle ki, pek çok Deck kullanıcısı bu yöntemi kullanarak konsola sahip oldu.

Her ne kadar sahip olabilecek olsanız da unutmamanız gereken oldukça önemli bir konu var. Garanti kapsamı.

Steam Deck ülkemizde satılmıyor olduğu gibi garanti konusunda da destek sunmuyor. Tamiri konusunda destek göremeyeceğiniz gibi güvendiğiniz bir elektronikçiye veya kendinize tamir konusunda teslim etmeniz gerekmekte.

Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan Trigger Buton sorunu konsola sahip olduktan sonra canınızı sıkabilecek konumda.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.