Bilgisayar Genel

Windows 10’un Açılış ve Kapanış Hızı Nasıl Artırılır?

Peki, Windows 10'un açılış ve kapanış hızı nasıl artırılır?


Kullanmış olduğunuz kişisel dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarınızın işletim sistemi olan Windows 10’un zaman içerisinde yüklenmiş olan programlar ile birlikte yavaşlaması söz konusu olmaktadır. Bu yavaşlama hem açılışta, hem de kapanışta söz konusu olmaktadır.

Peki, Windows 10’un açılış ve kapanış hızı nasıl artırılır?

Hızlı Başlatma Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10’un açılış ve kapanış hızını arttırmak için yapılacak olan ilk işlem; hızlı başlatma özelliğini açmak olacaktır. Windows 10 işletim sistemlerinde yer alan ve bilgisayarınızın açılış ve kapanışta hızlıca başlatılmasını sağlayan özelliğini açmak için yapılması gerekenler:

Denetim masası -> Güç seçenekleri -> Güç düğmelerinin yapacaklarını seç -> Kapatma ayarlarına girerek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Kapatma ayarlarına girdiğinizde karşınıza çıkan “Hızlı başlatmayı aç” seçeneğini aktif ederek, Windows’unuzun açılış hızınızı arttırabilirsiniz.

 

Başlangıç Programlarını Pasif Duruma Getirin.

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızın açılışını hızlandırmak için yapabileceğiniz diğer işlem, başlangıç programlarından ilk açılışta gerekli olmayanların aktif edilmesi işlemi olacaktır. Bu işlemi ise:

İlk olarak Windows görev yöneticisine girmeniz gerekmektedir. Girdikten sonra yukarıdaki sekmelerde bulunan başlangıç sekmesine tıklamalısınız. Burada bulunan programlardan hangisinin ilk açılışta başlamasını istemiyorsanız, sağ tıklayıp devre dışı bırakı seçerek pasif duruma getirebilirsiniz.

Gereksiz Uygulamaları Bilgisayardan Kaldırın.

Kişisel bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz Windows 10 işletim sistemi ile birlikte birçok program ve uygulamada Windows 10 ile birlikte bilgisayarınıza yüklenmiş olmaktadır. Gereksiz uygulama ve programları bilgisayarınızdan kaldırmak için yapmanız gerekenler:

Denetim masası -> Programlar -> Programlar ve özellikleri.

Bu adımları takip ederek bilgisayarınızda yüklü uygulama ve programların listesini görebilirsiniz. Buradan gereksiz olanlarını kaldırmanız mümkündür.

Windows 10’un Hızlı Kapanması İçin Yapılması Gereken İşlem Nedir?

Windows 10 yüklü bilgisayarınızın kapanma işlemi biraz zaman alabilmektedir. Bilgisayarınızın hızlı bir şekilde kapanması için ise yapmanız gereken işlem:

Masaüstündeyken sağ tıklayıp, yeni -> kısayol yolunu izliyorsunuz. Açılacak olan pencerede bulunan gözat kısmındaki boşluğa; “Shutdown – %windir%\System32\shutdown.exe /s /t 0” yazarak ve sonra gelecek olan işlemde kapatma ismini vererek bilgisayarınızın hızlıca kapanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.