Bilgisayar GenelKücük BilgilerOnarım,Hata Cözümleri.

Windows 11 Bluetooth Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 11 Bluetooth çalışmıyor sorunu ile karşılaşıldığında çözüme kısa sürede gitmek mümkün olmayabilir. Eğer az rastlanan bir sorunla karşı karşıyaysanız problemi çözmeniz o kadar zorlaşacaktır.

Bluetooth teknolojisiyle kablosuz bağlantı imkanımız olsa da, kablosuz bağlantıların hassas olması gibi bir dezavantajı var. Birden fazla şart sağlanmadığında bağlantı kopabilir ve dosya transferi gibi önemli işleriniz yarıda kesilebilir. Bluetooth cihazlar arasında yaşanan sorunlar farklılık gösterebildiği için genel kullanıcılar bazen işin içinden çıkamazlar. Bu tarz bir durumda uzmandan veya internetteki rehber içeriklerden destek alarak Windows 11 Bluetooth çalışmıyor sorununu çözmeye çalışmalılar.

Windows 11’de Bluetooth’un Çalışmama Sebepleri

Bluetooth cihazınızın Windows 11 üzerinde çalışmamasının birden fazla sebebi var. Bu sebeplerden yola çıkarak çözüme kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 • Bluetooth adaptörünün hasar görmesi
 • Bluetooth cihazın hasar görmesi
 • Windows 11 işletim sistemi hataları
 • Doğru eşleştirme yapılmaması
 • Kapsama alanı dışına çıkmak
 • Cihazın şarjının az olması
 • Diğer yazılımsal sorunlar

Windows 11 Bluetooth Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

Yukarıdaki sebeplerden yola çıkarak kendi başınıza çözüm bulamadıysanız aşağıdaki yöntemleri sırasıyla uygulayın. Bu yöntemler cihaz eşleştirmeyi göstermez. Bluetooth açma ve eşleştirme için diğer alt başlığa geçin.

1- Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Windows 11 veya üçüncü parti yazılım kaynaklı Bluetooth sorununu çözmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu sayede bilgisayarın geçici hafızası (RAM) sıfırlanır, hatalı veriler ortadan kalkar. Eğer sorun geçici verilerden kaynaklanıyorsa Bluetooth tekrar çalışır duruma gelecektir.

2- Bluetooth Cihazın Hasar Alıp Almadığını Kontrol Edin

Windows 11 Bluetooth çalışmıyor diyen kullanıcıların yöntemlere geçmeden önce cihazlarını kontrol etmeleri gerekir. Örneğin cihazı salladığınızda içerisinde kopmuş, düşmüş parça sesi geliyor mu? Bununla beraber cihaza öncesinde su döküldü mü? Su döküldükten sonra kurumasını bekleyip tekrar cihazı kullanmış olabilirsiniz. Ancak su dökülen cihazlarda gerekli bakım yapılmazsa bir süre sonra oksitlenme meydana gelebilir. Bu da cihazın kullanılma hale gelmesine neden olur. Eğer buna benzer fiziksel hasar sorunları yaşadıysanız öncelikle teknik servisten destek alın.

3- Bluetooth Cihazı Bilgisayara Yaklaştırın

Satın almış olduğunuz Bluetooth cihazın mesafesini önceden biliyor olmalısınız. Bazı Bluetooth cihazlar 10 metreden sonra kötü sinyal verirken, bazıları 50 metreden sonra kötü sinyal verir. Bu nedenle kapsama alanından çıkmamaya çalışın. Hatta mümkünse cihazınızı bilgisayara en yakın konuma getirin ve tekrar test edin.

4- Uçak Modunu Kapatın

Windows 11 veya diğer birçok işletim sisteminde uçak modu WiFi ve Bluetooth gibi kablosuz teknolojileri pasif konuma getirir. Eğer yanlışlıkla uçak modunu açtıysanız kapatmanız gerekir. Kapatmak için şu adımları izleyin;

 • Görev çubuğunun sağ alt kısmındaki WiFi ve ses simgesinin olduğu kısma tıklayın.
 • Açılan panelden aktif olan “Uçak Modu” butonuna tıklayıp pasif yani renksiz hale getirin.

5- Daha İyi Şarj ile Tekrar Test Edin

Bluetooth cihazlar düşük şarjla çalıştıklarında kararsızlık durumuna düşebilirler. Bazen de hiçbir şekilde çalışmayabilirler. Bu pil sağlığını korumak için üretici tarafından alınmış önlem de olabilir. Windows 11 Bluetooth çalışmıyor sorunundan kurtulmak için cihazınızı şarj edin ve tekrar test edin.

6- Cihaz ve Bilgisayar Üzerinde Test Yapın

Elinizdeki bağlamak istediğiniz Bluetooth cihaz dışında farklı bir Bluetooth cihaz varsa onu bilgisayara bağlamaya çalışın. Eğer sorunsuz bir bağlantı gerçekleştiyse, sorun asıl bağlamak istediğiniz Bluetooth cihazınızda demektir. Bu durumda asıl cihazı farklı bir bilgisayarda test edin. Orada da Bluetooth cihaz sorun çıkarırsa mutlaka bir uzmandan ya da teknik servisten yardım alın.

7- Sorun Giderici ile Problemi Giderin

Eğer herhangi bir cihaz Windows 11 üzerinde çalışmıyorsa klasik Windows sorun giderici yazılımı ile tespit çalışması yapabilirsiniz.

 • Başlat kısmına tıkladıktan sonra Ayarlar kısmına tıklayın.
 • Sistem sekmesinden Sorun Gider bölmesine tıklayın.
 • Seçenekler arasından “Diğer sorun gidericiler” kısmına tıklayın.
 • Listeden “Bluetooth” seçeneğini bulduktan sonra “Çalıştır” butonuna tıklayın.

8- Bluetooth Hizmetini Yeniden Başlatın

Windows 11 Bluetooth çalışmıyor sorunu ortadan kalkması için bir diğer yöntem arka plan hizmeti olan “Bluetooth Destek” hizmetini yeniden başlatmaktır.

 • Windows + R tuş kombinasyonu ile çalıştır uygulamasını açın ve satıra “services.msc” yazıp enterlayın.
 • Hizmetler uygulaması içerisinden “Bluetooth Destek Hizmeti” isimli hizmeti bulun ve sağ tıklayın.
 • Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın ve cihazınızı tekrar bağlamayı deneyin.

9- Sistem Dosyalarını Onarın

Windows’un çeşitli donanım ve yazılım hatalarına sebep olduğu hatta kullanıcıların maddi manevi ciddi zararlara girmesine neden olduğu bilinen bir gerçek. Sizde buna benzer bir işletim sistemi sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Sistem hatalarının tespiti ve onarımı için komut girebilir, bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 • Başlat’a tıklayın ve “CMD” yazıp çıkan sonuca sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.
 • Komut kısmına “/dism /online /cleanup-image /restorehealth” yazın ve enter’a basın.
 • Komut uygulandıktan sonra “/sfc scannow” komutunu da girin.
 • Bu işlemlerden sonra bağlantı testini tekrar yapın.

10- Bluetooth Sürücüsünü Güncelleyin

Bilgisayarımızdaki her aygıtın bir sürücüsü bulunmaktadır. Bu sürücülerde sorun olması durumunda aygıtlarda çalışmaz hale gelebilir. Bluetooth sürücüsünü güncellemek Windows 11 Bluetooth çalışmıyor sorununu ortadan kaldırabilir. Sürücüleri isterseniz manuel isterseniz de otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. Manuel olarak güncellemek için bilgisayarınızdaki Bluetooth modülünün marka ve modelini öğrenip resmi internet sitesinden sürücüyü indirmeniz gerekir.

Sürücüyü otomatik güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin;

 • Başlat’a tıklayın ve “devmgmt.msc” yazın ve açın.
 • Listeden Bluetooth sürücüsünü bulup sağ tıklayın ve sürücüyü güncelleştirin.

11- Güç Yönetim Ayarlarını Değiştirin

Güç yönetimi ayarları Bluetooth cihazınızın Windows 11 bilgisayara bağlanmasını engelleyebilir. Güç yönetimini doğru yapılandırmak için önceki yöntemde açtığınız aygıt yöneticisini tekrar açın. Sonrasında aygıta sağ tıklayıp özellikler kısmına girin. Açılan yeni pencereden güç yönetimi sekmesine tıklayın. Güç tasarrufuna dair özelliği pasif hale getirin ve değişikliği kaydedin.

12- Son Güncellemeyi Kaldırın

Windows 11’in kendisinin çeşitli sorunlara neden olabileceğini öğrendiniz. Yayınlanan Windows 11 güncellemeleri de birçok hata içerebilir ve Windows 11 Bluetooth çalışmıyor sorununa neden olabilir. Bu hatalardan en az seviyede etkilenmek için güncellemeleri yayınlandıktan 1 ay sonra indirin. Eğer güncellemeyi indirdikten sonra bu sorun ortaya çıktıysa güncellemeyi kaldırabilirsiniz.

 • Başlat simgesine tıklayın ve “Denetim Masası” yazıp tıklayın.
 • “Program kaldır” kısmına tıklayın.
 • Sol taraftaki “Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle” butonuna tıklayın.
 • Listeden en yeni güncellemeye sağ tıklayın ve kaldırın.

Windows 11 Bluetooth Açma ve Cihaz Eşleştirme

Telefon vb. Bluetooth desteği olan cihazınızı Windows 11’e bağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Başlat simgesine tıklayın ve ayarlara girin.
 • Sistem > Bluetooth ve cihazlar kısmına tıklayın.
 • Bluetooth kısmını açık konuma getirerek Windows 11 Bluetooth açma işlemini gerçekleştirin.
 • Ardından eşleştirme için yukarıdaki “Cihaz Ekle” butonuna tıklayın.
 • Bluetooth seçeneğine tıklayın.
 • Eklemek istediğiniz cihazı seçin.
 • Cihazınıza gelen PIN kodunu kontrol edin ve bilgisayardaki ile aynı olduğundan emin olun.
 • Son olarak hem telefon hem de Windows 11 üzerinde gerekli bağlantı onaylarını verin.

Bu makalede Windows 11 Bluetooth açılmıyor sorununa dair çeşitli yöntemler paylaşıldı. Sorun genellikle bu yöntemlerle ortadan kalkar. Eğer sorundan kurtulamadıysanız hem bilgisayar hem de Bluetooth cihaz için teknik destek almalısınız. İmkanınız yoksa Windows 11’e format atmayı düşünebilir ve tekrar test yapabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.