Genel

Windows 11 Klavye Dili Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 11 Klavye Dili Değiştirme (Adım Adım)

Windows 11 klavye dili değiştirme işlemine ihtiyaç duyan kullanıcılar genellikle bilgisayarı iki dilde kullananlar oluyor. Bazen İngilizce bazen de Türkçe olarak görüntüleme dili ayarlanıp, klavye dilin tam tersine olduğunda kullanım zorluğu ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle kullanıcılar görüntüleme diline uygun bir klavye ekleyip, gerektiğinde kısayollarla değişim yapmak istiyorlar.

Dil değişimi yapıldığında klavyedeki karakterler yazılımsal olarak değişmiş oluyorlar. Örneğin fiziksel klavyeniz Türkçe fakat Windows 11 klavyeniz İngilizce ise “ü” harfine basarsanız “]” çıktısını alırsınız. Yani kısacası klavye bilen kimseler için İngilizce dil ve dile uygun dizilime sahip olmuş oluyor. Dile ve klavye dizilimine hakim olmayan birisi bu tarz bir klavye değişimi olduğunda klavyeyi kullanamaz.

İster hata ile klavye dilini değiştirmiş olun, isterseniz ihtiyaçtan dolayı farketmiyor. Makalenin en sonunda klavye dilini birkaç saniye içinde nasıl değiştireceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Windows 11 Klavye Dili Değiştirme (Adım Adım)

Klavye dilini eklemeyi sonrasında da Windows 11 klavye dili değiştirme işleminin nasıl olduğunu aşağıdaki adımlardan bulabilirsiniz.

  • Başlat kısmına tıklayın ve Ayarlar bölmesine girin.
  • Sol bölmeden “Zaman ve dil” kısmına girin.
  • “Tercih edilen diller” kısmının sağındaki “Dil ekle” butonuna tıklayın.
  • Eklemek istediğiniz dili seçin ve “Sonraki” butonuna tıklayın.
  • Dil paketini “yükle” butonu ile yükleyin.
  • Yükleme tamamlandıktan sonra “Zaman ve Dil” bölmesine tekrar gelin.
  • Eklemiş olduğunuz yeni dilin sağındaki üç noktaya tıklayın ve “Dil Seçenekleri” kısmına tıklayın.
  • Klavyeler kısmında istediğiniz klavye yoksa “Klavye ekle” butonu ile ekleme işlemini gerçekleştirin.

Windows 11 klavye dili değiştirme işleminin ön adımı bu şekilde. İlgili dili bilgisayarımıza indirdik , yükledik ve değişime hazır hale getirdik. Eğer yanlışlıkla farklı bir klavye türü eklediyseniz klavye türünün sağındaki üç noktaya tıklayın ve “Kaldır” butonuna tıklayın.

Windows 11 Klavye Dili Değiştirme Kısayolu

Windows 11 işletim sisteminde klavye dilini değiştirmek için görev çubuğunun sağ altındaki dil bölmesine tıklayın. Türkçe klavye aktifse TUR, İngilizce klavye aktifse ENG yazacaktır. Açılan panelden değişimi sağlayabilirsiniz. Windows 11 klavye dili değiştirme kısayolu olarak daha pratik bir çözüm arıyor olabilirsiniz. Alt + Shift tuşlarına aynı anda basarsanız eklediğiniz klavye dilleri arasında değişim yapabilirsiniz. Eğer Q ve F gibi klavye düzenleri arasında geçiş yapmak isterseniz CTRL+ Shift tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor.

Windows 11 klavye dili değiştirme işlemi yukarıda anlatıldığı şekilde oldukça basit. Eğer yapamadıysanız YouTube vb. platformlardaki rehber videolarına bakarak klavye dili değişimini yapabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.