Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Windows Kurulum Tarihi Nasıl Öğrenilir? Format Atma Tarihi Öğrenmek


Windows kurulum tarihi nasıl öğrenilir? Kimi zaman bazı tarihleri hatırlamak önemli olabilir. Bilgisayarınıza ne zaman format attığınızı, işletim sisteminizi ne zaman kurmuş olduğunuzu öğrenmiş olmanız gerekebilir.

Windows, söz konusu durum için kendi içerisinde bir komut barındırıyor. Sadece kurulum tarihi değil pek çok bilginin gözler önüne serilmesini sağlayan komut, bilgisayarınızda aktif olarak kullandığınız sürümü ne zaman yüklediğinizi, saat bilgisine kadar sizlere sunabilmekte.

Format atma tarihi öğrenmek, bilgisayarınızdan silinen önemli bir bilginin ne zaman silindiğini öğrenmenize ve belki de yedekleme alanından kurtarabilmeniz için fikir sunacaktır.

Bu kimi zaman, bilgisayarınızı formatladığınızı ve verilerin kaybolduğunu kanıtlamanız için de yararlı olabilir.

Adım Adım Windows Format Tarihini Öğrenmek

Windows kurulum tarihi nasıl öğrenilir? Söz konusu işlemi yapabilmek için izlemeniz gereken birkaç adım bulunuyor;

  • Başlat simgesine tıklayın,
  • Arama alanına CMD yazın ve komut istemcisinin çalışmasını sağlayın (bunun yerine Windows + R tuşuna basıp açılan ekrana cmd yazabilirsiniz),
  • CMD Ekranı geldikten sonra komut satırına “systeminfo” komutunu girin,
  • Enter tuşuna basın ve bir süre bilgilerin yüklenmesini bekleyin.

Komut girildikten sonra ve bir süre beklendikten sonra sisteminiz ile ilgili olan tüm bilgiler bu şekilde karşınıza çıkacaktır.

Bu ekranda “Original Install Date” yazılı bölüm güncel işletim sisteminizi kullandığınız tarihin yer aldığı bölümdür. Maalesef ki bilgisayarınıza ilk işletim sistemi yüklediği tarihi değil ancak güncel olarak kullandığınız sürümün ne zaman yüklendiğini gösteren bir bilgilendirme mesajına ulaşabiliyorsunuz.

Sadece Windows Format Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Windows kurulum tarihi nasıl öğrenilir? Başlığında anlattığımız yöntem birden fazla bilgiye erişmenizi sağlıyor. Söz konusu durum kafa karışıklığı yaşatabileceği gibi bazı bilgilerin görünmesini istemeyebilirsiniz.

Peki, sadece Windows format tarihi nasıl öğrenilir?

  • CMD komut istemcisini yukarıdaki anlattığımız yöntemleri izleyerek çalıştırın,
  • Komut girme alanında “systeminfo” yerine “systeminfo | find /i “Date” şeklinde girin,
  • Enter tuşuna basın ve bilgilerin bulunmasını bekleyin.

Söz konusu komut çalıştıktan sonra bu sefer karşınızda sadece Windows kurulum tarihi olacaktır. Söz konusu komutun diğer komuttan farkı “find” ibaresini içererek karşınıza çıkacak olan listeden sadece kurulum tarihini bulmasıdır.

Windows Format Tarihi Neden Öğrenilir?

Windows kurulum tarihi nasıl öğrenilir konusuna değindik ve sonuca ulaştık. Peki, Windows format tarihi neden öğrenilir ve neden önemlidir?

Söz konusu tarih, format sonrası kaybettiğiniz bir verinin üzerinden ne kadar zaman geçtiğini öğrenebilmeniz için önemlidir. Söz konusu tarih, sadece bu bilgiler için değil. Yakın zamanda format atarak verileri kaybettiğinizi gösterebilmek için de önemli rol oynamakta.

Tüm bunların yanı sıra, sisteminizin ortalama ne kadar sürede format isteme aşamasına geldiğini de gözlemeyebilirsiniz. Bu sayede, yaptığınız hataların önüne geçerek sisteminizin uzun süre hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.