Film&Dizi

Yapay Zeka Teknolojisini Anlatan Başarılı Filmler

Yapay zeka teknolojisini anlatan başarılı filmler özellikle film severlerin son günlerde en çok merak ettiği konular içerisinde yer alıyor. Sizlere bu yazımızda yapay zeka teknolojisini detaylı bir şekilde anlatan ve aynı zamanda ödül almış olan başarılı filmlerden bahsedeceğiz. Yazımızı dikkatli bir şekilde sonuna kadar okursanız, yapay zeka teknolojisini konu edinmiş olan bu filmler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bilim kurgu ve macera filmleri gibi yapay zeka teknolojisinin önemini ön plana çıkaran filmler hit olmakta ve izleyici ile ekranlarda buluşmaktadır. Hem günümüzde hem de daha önce vizyona girmiş olan ve yapay zeka teknolojisini konu edinmiş filmler vardır. Bu filmlerden en önemlilerini sizler için derledik.

Bu filmler şunlardır.

  • Her
  • Artificial Intelligence
  • Simone
  • I Robot
  • Chappie

bu filmlerden sadece bir kaç tanesidir. Aynı zamanda 2000 yılının başında ekranlara gelmiş ve yapay zeka teknolojisini anlatan Bicentennial Man filmi de yüksek izleyici kitlesine ulaşmıştır. Yapay zeka teknolojisini konu alan başarılı filmler içerisinde yer alan Robot Frank ve Walle de izlenen filmler arasında ilk sıralarda yer almıştır. Şimdi bu filmlerin konuları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Her

2013 yılı yapımı Spike Jonze’un hem yazdığı hem de yönetmenliğini yaptığı Her filmi, yapay zeka teknolojisini anlatan başarılı bir filmdir. Filmin başrollerini Amy Adams, Scarlett Johansson ve Joaquin Phoenix gibi aktörler paylaşmışlardır. Her filminin ana karakteri olan Theodere Twombly yakın gelecekte ender olarak bulunmuş el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Filmin konusu ise şu şekilde gerçekleşmektedir. Theodere evlendiği karısından boşanmış ve sıradan bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlamıştır. Bir gün sıradan bir reklam ile karşılaşır ve bu onun hayatının değişmesine neden olur. Eksiksiz bir yapay zeka programı olan işletim sistemi onun, Samantha ile karşılaşmasına neden olur. Samantha Theodere’ye dünya ve hayat ile ilgili sorular sorar. Bu sorduğu sorular ise Theodere’yi başka bir geleceğe götürmüştür. Eşinden boşandıktan sonra ciddi olarak depresyona giren Theodere, Samanthanın hayatına girmesi ile depresyondan kurtulur ve hayattan zevk almaya başlar. Aradan zaman geçtikten sonra Samantha ile Theodere arasında olan ilişki farklı yerlere gitmeye başlar. Filmin başrolleri arasında yer alan Scarlett Johansson ise filme sesiyle hayat veriyor.

Artificial Intelligence

Başarılı ve izleyici kitlesi fazla olan Artificial Intelligence ise yapay teknolojisini konu alan bir filmdir. Filmin türü bilim kurgu ve dram yanında macerayı da içerir. 2001 yılı Amerika Birleşik Devletleri filmi olan Artificial Intelligence, 146 dakikadır. Filmin yönetmeni dünyaca ünlü yönetmen Steven Spielberg’dir. Filmin oyuncuları arasında; Jude Law, Frances O’Connor ve Haley Joel Osment yer almaktadır. Filmin konusu ise şu şekilde geçmektedir. David 11 yaşında kendi haline bir kişidir. Fakat bu çocuğun diğer çocuklardan tuhaf olan ve onlardan ayıran bir özelliği vardır. David bir insan değil robottur. Çocuğu olmayan ailelerin çocuk özlemlerini gidermek için tasarlanmış bir oyuncaktır. Fakat David kendisin robot olduğunu bilmemektedir. Zamanla robot olduğunu öğrendikten sonra David, gerçekliğe kavuşmak için maceraya atılacaktır.

Simone

2002 senesinde vizyona girmiş olan ve yapay zeka teknolojisini anlatan başarılı filmlerin başında gelen Simone, depresyona girmiş olan bir yönetmenin hayat hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda yazarı Andrew Niccol’dur. Filmin başrol oyuncularının başında Al Pacino gelmektedir. Jay Mohr, Chris Coppola, Simone karakterini canlandıran Rachel Roberts, Catherine Keener Al Pacinoya filmde eşlik eden diğer oyunculardır. Filmin IMDB puanı ise 6,1/10’dur. Alpacino filmde depresyona girmiş yönetmeni canlandırmaktadır. Filmde bunalıma girmiş olan yönetmeni tekrar eski sağlığına ve moraline kavuşturmak için farklı şeylerin olması gerekmektedir. Tam bu sırada sanal ortamda yaratılmış olan ve hiç bir kaprisi olmayan Simone isminde aktris, yönetmenin hayatına girmiş ve normal hayatına dönmesini sağlamıştır.

I Robot

Yapay zeka teknolojisini anlatan filmler içerisinde baş yapıt olan I Robot, 2004 senesinde izleyici ile buluşmuştur. Filmin yönetmeni Alex Proyastır. Film Isaac Asimov’un kitabından uyarlanmış ve beyazperde de yayınlanmıştır. Film 2035 yılında geçmektedir. Bu yılda robotlar oldukça popülerdir. Polis ofisinde görevli olan Del Spoonerin robot fobisi vardır. Bu arada ünlü bilim adamı Doktor Miles Hogenmiller’in öldürülmesi polisler tarafından incelenmeye alınmıştır. Bu cinayetin ise bir robot tarafından yapılmış olma ihtimali, robot fobisi olan Del Spooner’i oldukça endileşendirmektedir. Filmin oyuncuları ise; Will Smith, Bridget Moynahan ve Alan Tudyk’tir.

Chappie

Amerikan Bilimkurgu filmi olan ve yapay zeka teknolojisini konu alan Chappie, 2015 yılında izleyici ile buluşmuş, önemli bir baş yapıttır. Filmin yönetmeni Neill Blomkamp’dır. Filmin oyuncuları içerisinde önemli isimler yer alıyor. Bunlardan bazıları Dev Patel, Hugh Jackman ve Sharlto Copley’dir. Filmin konusu ise şu şekildedir. Film yakın gelecekte geçmektedir. Filmde mekanik güçlerden oluşan polis robotlar vardır. Bu robot polisler devletin önemli gücü olmuşlardır. Fakat insanlar bu robotlardan hoşlanmamakta ve bunlara karşı koyma hazırlığına geçmişlerdir. Polis robotlardan bir tanesi önemli bir çete tarafından çalınmış ve daha sonra önemli bir yazılım geliştirmeni olan Deon tarafından tekrar programlanmıştır. Bu Deon’un ilk defa bir robot yapışıdır. Bu yapılan robotun ismine ise Chappie verilmiş, zamanla da bu robot insanlığı tehdit etmeye başlayacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.