Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Yasaklı Sitelere Giriş


Birçoğumuz yasaklı sitelere nasıl girilir bilmiyoruz. Bunun için internette arama yapanlar var. İşte bu yüzden bizde yasaklı site giriş dns hakkında bir blog yazmaya çalıştık..

Yasaklı Site Nedir?

Yasaklı site, erişimi yasa dışı veya kısıtlanmış olan bir web sitesidir. Bu kısıtlamalar genelde bir ülkenin veya bölgenin yasaları, bir kuruluşun politikaları veya bir internet servis sağlayıcısının (ISS) yönergeleri tarafından uygulanmaktadır.

Yasaklı sitelere erişim, genellikle bir IP adresi veya URL’nin engellenmesiyle engellenmektedir. Bu, Issnin, kullanıcıların belirli bir web sitesine erişmesini önlemek için web sitesinin IP adresini veya URL’sini engellediği anlamına gelir.

Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

Yasaklı sitelere giriş için çeşitli yöntemler kullanılıyor. Yasaklı site giriş dns Bu yöntemlere bakmamız gerekirse kullanıcının konumuna, erişmek istediği sitenin içeriğine ve tercihlerine göre değişmektedir.

1. Proxy Sunucusu Kullanmak

Proxy sunucusu, kullanıcının IP adresini gizleyerek yasaklı sitelere erişmesine olanak tanımaktadır. Bu yüzden de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Proxy sunucuları, genellikle ücretsiz veya düşük maliyetli olarak sunulmaktadır.

Eğer siz de Proxy sunucusu kullanarak yasaklı sitelere girmeyi planlıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin. Ama öncesinde bir proxy sunucusu sağlayıcısı bulun.

 • Proxy sunucusunun IP adresini ve bağlantı noktasını öğrenin.
 • Tarayıcınızın ayarlarında proxy sunucusunu yapılandırın.

VPN Kullanmak

VPN, kullanıcının internet trafiğini şifreleyerek yasaklı sitelere erişimini korur. VPN’ler, genellikle proxy sunucularından daha güvenli ve daha hızlı olarak karşımıza çıkar.

VPN yardımıyla yasaklı sitelere girmenin yollarını arayanlar içinse şunları öneriyoruz:

 • Bir VPN sağlayıcısı bulun.
 • VPN sağlayıcısının yazılımını indirin ve kurun.
 • VPN sağlayıcısının ayarlarında ülkenizi değiştirin.

DNS Adreslerini Değiştirmek

DNS adresleri, bir web sitesinin IP adresini çevirerek kullanıcıların web sitelerine erişmesini sağlayacaktır. DNS adreslerini değiştirerek, kullanıcının ISP’sinin yasakladığı sitelere erişmesini sağlayabilirsiniz.

DNS adreslerini değiştirmek içinse aşağıdaki adımları izleyin:

 • Bilgisayarınızdaki DNS ayarlarını bulun.
 • DNS adreslerini, yasaklı sitelere erişmenizi sağlayan DNS adresleriyle değiştirin.
 • Tor Tarayıcı Kullanmak

Tor tarayıcı;  kullanıcının IP adresini gizleyerek ve trafiğini şifreleyerek anonim olarak internette gezinmesini sağlayan bir tarayıcı. Tor tarayıcı kullanarak yasaklı sitelere erişebilirsiniz.

Tor tarayıcı kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Tor tarayıcısını indirin ve kurun.
 • Tor tarayıcısını açın.
 • Yasaklı siteye erişmek için sitenin URL’sini girin.

Yasaklı Sitelere Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yasaklı site giriş dns girmek, bazı riskler taşımaktadır. Bu riskler arasında, kişisel verilerin güvenliğinin ihlali, virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşması ve yasal sorunlar yer almaktadır. Yasaklı sitelere girerken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi şiddetle öneriyoruz.

 • Güvenilir bir yöntem kullanın.
 • Virüs ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korumalı olun.
 • Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.
 • Yasal sorunlardan kaçının.

Yasaklı sitelere girmenin cezası, sitenin içeriğine ve yasaklanma nedenine bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda yasaklı sitelere girmenin herhangi bir cezası yoktur. Diğer durumlardaysa yasaklı sitelere girmek; para cezası, hapis cezası veya her ikisine birden karşılaşmanıza neden olabilir.

Yasaklı Sitelere Girmek Suç mu?

Türkiye’de yasaklı sitelere girmenin suç olup olmadığı, sitenin içeriğine ve yasaklanma nedenine bağlı olarak değişiyor. Ama suç olma ihtimali daha yüksektir.

Yasaklı sitelerin içeriği yasadışı ise bu sitelere girmek suç teşkil edebilir. Örneğin; çocuk pornografisi, telif hakkı ihlali veya terör propagandası yapan sitelere girmek suçtur.

Yasaklı sitelerin içeriği yasadışı değilse elbette bu sitelere girmek genellikle suç teşkil etmez. Örneğin, siyasi veya dini görüşleri ifade eden veya hükümet tarafından eleştiri yapan sitelere girmek genellikle suç değildir.

Fakat,  yasadışı olmayan bir siteye girmek, yasadışı bir faaliyette bulunmak için kullanılıyorsa, bu siteye girmek suç teşkil edecektir. . Mesela şu örneği ele alalım. Herhangi  bir kişinin, yasa dışı bir silah satın almak için silah satışı yapan bir web sitesine erişmesi suçtur.

Yasaklı Sitelere Girmenin Cezası

Yasaklı sitelere girmenin cezası da sitenin içeriğine ve yasaklanma nedenine bağlı olarak değişmekte. Bazı durumlardaysa yasaklı sitelere girmenin herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Diğer durumlardaysa  hapis cezası dahi söz konusu olabilir.

BURAYA DİKKAT: Yasaklı sitelere girerken, yasal risklerin farkında olmanız gerekiyor. Çünkü karşınıza birçok farklı sorun çıkabilir. Eğer daha evvel yasaklı bir siteye giriş yaptıysanız ve  korkuyorsanız en kısa zamanda bir avukata danışmanızı öneririz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.