Android

10+ milyon Android kullanıcısı sahte Samsung güncelleme uygulaması kurdu

Son aylarda, kullanıcıları etkilemek ve reklam çiftlikleri aracılığıyla para kazanmak için tasarlanan sahte uygulamaları barındıran Google Play Store’la ilgili oldukça az sayıda rapor gördük. Son açıklamada CSIS Security Group’un raporu, Samsung telefonları için umut vaat eden güncellemeler için sahte bir uygulamanın 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından yüklendiğini ortaya koyuyor.

“Samsung için Güncellemeler” adlı uygulama, kullanıcılara Android cihaz yazılımı güncellemelerine söz verdi, ancak yükledikten sonra, güncellemeleri indirmek için para alan bir reklam grubuna yönlendirdi.

Maalesef, uygulama Google Play Store’da hala yayınlanıyor ve güvenlik araştırmacısı Aleksejs Kuprins, Google’la bağlantı kurmak için bağlantı kurduğunu söyledi. Daha fazla bilgi edinmek için şirketle de bağlantı kurduk ve yayını uygun şekilde güncelleyeceğiz.

CSIS’in raporunda, reklam göstermenin yanı sıra, uygulama Samsung bellenimini 34,99 dolara indirmek için de yıllık bir abonelik teklif etti. Ancak, ödeme Google Play abonelikleri ile gerçekleştirilmedi. Kredi kartı numaranızı yazmanız ve siteye güvenmeniz gerekiyordu. Ayrıca, sahte uygulama da herhangi bir SIM kilidini 19.99 $ için açtığını iddia etti.

Bunun gibi Bogus Android uygulamaları sadece paranızı dolandırmakla kalmaz, aynı zamanda veri toplayarak gizliliğinizi riske sokar. Google’ın, bu çöpü dışarı atmak için Play Store’a polislik etmesi için oyununu hızlandırması gerekiyor.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.