Biyografi

Ali Babacan Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

Ali Babacan Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

Ali Babacan kimdir merak ediliyor. Kendisi mühendis, ekonomist ve politikacı kimliği ile tanınır. Aynı zamanda Demokrasi ve Atılım Partisinin kurucusu ve genel başkanıdır.

Ali Babacan Kimdir?

Birçok internet kullanıcısı Ali Babacan kimdir sorusuna yanıt arıyor. Ekonomist, politikacı ve mühendis kimliği ile bilinen Ali Babacan, Ayrıca Demokrasi ve Atılım Partisinin yani DEVA Partisinin hem kurucusu hem de genel başkanı. 2002-15 seneleri arasında on üç yıl boyunca Türkiye Başbakan yardımcılığı, ekonomi bakanlığı ve Türkiye dışişleri bakanlığı yaptı. TBMM 22, 23, 24 ve 26’ncı dönem Ankara milletvekilliği görevinde bulunmuştur.

2001 senesinde AK Parti kurucu üyesi oldu. 58 ve 59’uncu hükümetlerde ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevini yürüttü. 60’ıncı hükümette 1 Mayıs 2009 tarihine kadar dışişleri bakanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

2005-09 seneleri arasında ülkemizin AB’ye tam üyeliği hususunda görüşmelerin yürütüldüğü makam olan başmüzakerecilik görevini üstlendi. 1 Mayıs 2009’da yapılan kabine değişikliğinde başbakan yardımcısı oldu. 61 ve 62’nci hükümetlerde başbakan yardımcılığı yapmıştır.

Ali Babacan, bakanlık yaptığı süreçte milyarlarca dolarlık IMF kredileri ile desteklenen ekonomik reform programını yürüttü. Ardından Türkiye ekonomisi, meydana gelen iki önemli ekonomik krizden sonra kayda değer bir toparlanma yaşadı.

9 Mart 2020 tarihinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisinin kurucuları arasında Babacan da vardı. Partinin genel başkanlığına oy birliği ile seçilmiştir. Sonrasında 29 Aralık 2020 tarihinde partisinin Büyük Kongresinde yalnızca tek bir aday olan Babacan, 523 delege arasından 515 delege oyunu aldı. Böylece tekrardan genel başkan seçilmiş oldu. Parti ilk defa gireceği 2023 genel seçimlerine ortak listeden katılma kararı almıştır.

Ali Babacan Kaç Yaşında ve Nereli?

Ali Babacan nereli ve kaç yaşında gibi sorulara yanıt aranıyor. 1967 senesinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Ankara Ulus’ta ticaretle uğraşan bir ailenin çocuğudur. Babası Şereflikoçhisarlı Hilmi Babacan’dır. Annesi ise Çorumlu Güner Babacan’dır. 1967-1990 senelerinde Ankara’da yaşamıştır. 1990-1994 senelerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago kentinde eğitim almıştır. 1994’ten bu yana Ankara’da hayatına devam etmektedir.

Babacan, 1985 senesinde TED Ankara Koleji’nden birincilik ile mezun olmuştur. Sonrasında da ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünü kazanmıştır. 1700 öğrenci içinde 4.00 not ile üniversite birincisi olmayı da başardı. 1990snesinde Fulbright bursu kazanmıştır. 1990–1992 seneleri arasında İllinois, ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Managementda İşletme alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Buna ek olarak Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi alanlarında da yüksek lisans eğitimi bulunmaktadır.

1992-94 seneleri arasında ABD’de finans alanının üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir firmada danışman olarak görev yaptı. Askerlik görevini 14 Aralık 1993- 14 Ocak 1994 arasında dövizle askerlik hizmeti dahilinde er olarak gerçekleştirdi. Ali Babacan, 1994-2002 senelerinde Ankara’da ticaret ile uğraşmıştır. 1994 ile 1995 seneleri arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e danışmanlık görevinde bulunmuştur.

Babacan Evli mi? Çocuğu Var mı?

Ali Babacan evlidir ve üç çocuk sahibidir. 1995 senesinde nişanlandı. Ülkü Zeynep Babacan ile evlidir. Çiftin üç çocukları bulunmaktadır. Çocukları Kerem, Dilara ve Emir’dir. Siyasetçi, mühendis ve ekonomist kimliği ile tanınmaktadır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.