AndroidTeknolojiTeknoloji Haberleri

Android 11 Güncellemesi ile Gelen Yeni Özellikler

Android güncellemesi artık sık sık yapılmaya başlandı. Özellikle Android 9 sürüm güncellemesinden sonra gelen değişiklikler ile birlikte Android kullanıcılarının yeni bir döneme girdiğini gözlemlemek mümkün bir hal almaya başlamıştı. Android 11 güncellemesi ile birlikte gelen yeni özellikler nelerdir?

Android 11 güncellemesi ile birlikte telefonlarda performans artışının yanı sıra güvenlik düzeylerinde de artışlar yapılmış durumda. Söz konusu güncelleme ile birlikte uzun zamandır istenen yeni özellikler de eklenmiş durumda. Eklenen yeni özellikler sayesinde daha işlevsel Android deneyimi yaşayabileceksiniz.

“Önemli olana ulaşmak” sloganı ile birlikte güncelleme yayınlayan Google, Android 11 ile birlikte genellikle istenilen ancak daha önceden eklenmemiş özellikleri ekleme kararı aldı. Her ne kadar bu özellikler eklenmemiş olsa da bazı cihazlarda kendi güncellemeleri ile birlikte bulunuyordu. Android 11 güncellemesi sonrasında bu özellikler tüm cihazlarda entegre olarak sunuluyor olacak.

 

Android 11 Güncellemesi ile Eklenen Özellikler Nelerdir?

Android 11 güncellemesi sonrasında eklenen pek çok özellik bulunuyor. Özellikle bu güncellemeyi herkesten önce alan Android One kullanıcıları söz konusu özellikleri överek henüz güncellemeden yararlanamayan kişilerin heyecanlanmasına neden olmakta. Android 11 güncellemesi ile eklenen özellikler nelerdir? Söz konusu güncelleme ile eklenen özellikler hangi cihazları kapsamakta?

Ekran Kaydı Yapabilme

IOS cihazlarda hali hazırda bulunan bu özellik sonunda Android cihazlara da eklenmiş durumda. Her ne kadar ek yazılımlar ile bu özelliğe kavuşulabiliyor olunsa da bu güncelleme ile eklenen özellik kadar stabil bir çalışma sunamıyordu.

Bunun yanı sıra kullanıcılar dışarıdan yükledikleri bir ekran kayıt uygulamasına güvenmiyordu. Depolama ve özellikle ekran içeriğine erişen uygulamalar ciddi güvenlik zafiyetine neden olabilmekte. Eklenen özellik sayesinde artık hiçbir ek yazılım kullanmadan ekran kaydı alınabilecek. Söz konusu ekran kaydı sırasında, mikrofon sesini ayrı alma ekran sesini ayrı alma ya da hepsini bir şekilde alma seçenekleri de yer alacak.

Mesajlar ve Sohbetler Balon İçinde

Android 11 güncellemesi ile birlikte gelen ve en çok dikkat çeken özelliklerden birisi de mesajların ve sohbetlerin Balon şeklini alması. Messenger balonu şeklinde kullanılabilecek olan yeni mesajlaşma özelliği sayesinde sürekli Whatsapp a gir çık yapmanız gerek kalmayacak. Sadece Whatsapp için değil diğer uygulamalar için de kullanılabilir olacak olan bu özellik sayesinde Messenger üzerinden konuşur gibi hızlı ve pratik sohbetler geçekleştirebileceksiniz.

En Üstte Yer Alan Sohbet Bildirimleri

Android 11 güncellemesi sohbetlere yönelik yapılmış bir güncelleme gibi durmakta. Söz konusu özellik sayesinde artık sohbet bildirimleri en üstte duracak. Android 11’den eski sürümlerde gelen mesajlar diğer bildirimler nedeni ile aşağıya doğru düşmekteydi. Okunmasını ve yanıtlanmasını zorlaştıran bu özellik artık yerini en üstte duran mesajlara bıraktı.

Bildirim Geçmişini Takip Edebilme

Her ne kadar güncellemelerden bahsetsek de tüm kullanıcıların işini görebilecek güncellemelerden birisi de muhakkak bildirim güncellemesini takip edebilmektir. Söz konusu güncelleme sayesinde eski bildirimlerin geçmişi görüntülenebilecek.

Her ne kadar içeriklerini görüntülemeyi hayal etsek de Whatsapp ve benzeri uygulamaların içerikleri maalesef ki güvenlik nedenleri ile görüntülenemeyecek durumda. Bildirim geçmişinde saklanacak olan mesajlar ilerleyen zamanlarda silinen mesajların da okunmasına olanak tanıdığı için bu ve benzeri uygulamalarda bu özellikler kullanılamayacak.

Sesli Kontrol Özelliğinde Geliştirmeler ve Yaygınlaşma

Sesli kontrol özelliği günümüzde git gide yaygınlaşmaya başladı. Android 11 güncellemesi ile birlikte eklenen bu yeni can alıcı özellik de tam olarak bu konuda karşımıza çıkıyor. Sesli kontrol özelliği sayesinde artık uygulama içerisinde de müdahalelerde bulunabileceksiniz.

Söz konusu özellik sayesinde mesaj gönderimi sağlayabilecek, Tweet atabilecek. Youtube üzerinde kontroller sağlayabilecek ve hatta oturduğunuz yerden internet üzerine gezinti bile sağlayabileceksiniz.

Zamanlanabilir Karanlık Mod

Android 11 güncellemesi ile birlikte eklenen bir diğer özellik ise zamana göre ayarlanabilen karanlık mod özelliği. Okuma modu zamana göre ayarlanabilen özelliklerden birisiydi. Karanlık mod günümüzde git gide yaygınlaşmaya başladı. Google, gözlemlerine göre eklediği yeni özellik sayesinde kullanıcıların bu karanlık mod özelliğine belirledikleri saatlerde otomatik olarak erişmesini sağlayacak.

Güvenlik Güncellemeleri Play Store Üzerinden Gönderilecek!

Android 11 güncellemesi ile birlikte Play Store üzerinden güvenlik güncellemeleri gönderilebilecek. Daha önceki Android sürümlerinde güvenlik güncellemeleri yazılım güncellemesi olarak gönderilmekteydi.

Gelecek olan güncelleme sonrasına uzunca bir yazılım güncellemesi yapılmadan güvenlik güncellemeleri yapılabilecek.

Android 11 Güncellemesi Performans Artışı Sağlayacak Mı?

Android 11 güncellemesi ile birlikte performans konusunda artışlar bekleniyor. Özellikle oyuncuların sürekli sorduğu Android 11 performans artacak mı? Sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Söz konusu güncelleme sonrasında arka planda çalışan gereksiz uygulamalar otomatik olarak durdurulacak.

Bunun yanı sıra yeni oyun center sistemi sayesin oyunlarda yapılabilecek ayarlar daha detaylı olacak. Yenilenen işletim sistemi tasarımı tamamen performans odaklı olacak ve işlemcilerin sonuna kadar kullanılmasında büyük rol oynayacak.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Huawei P20 Lite kullanıyorum, maalesef Huawei, Android 11’i bu modele göndermeyecekmiş. Üzdü biraz, ama olsun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.