Genel

Bir YouTuber, Mac Pro’da 6000 Chrome Sekmesi Açtı

Apple’ın Mac Pro, piyasada bulunan en güçlü makinelerden biridir. 28 çekirdekli ve 1,5 TB RAM ile gelen en yüksek katman sürümü çılgınca.

Teknoloji meraklısı ve YouTuber olan Jonathan Morrison, Apple Mac Pro’yu makinenin tüm gücünü kontrol etmek üzere çeşitli şekillerde test etti. Tam bir pro-res 16K video dosyası oluşturdu ve Final Cut Pro’da aynı anda 16 video oynatırken bir Multi-Cam görünümü yayınladı. Bundan sonra, yüzlerce parça ve eklenti kullanarak Logic Pro X’te bir şarkı oluşturan iki ünlü müzik prodüktörü ile bir test yaptı.

WebHakim

Mac Pro, bu projelere devam eden bir teri kırmadı. Ancak, son zamanlarda Jonathan nihayet makineyi ve seçim silahını en üst düzeye çıkarmak için bir yol buldu? Google Chrome!

7 Ocak’ta YouTuber, Google Chrome’un güçlü bir 75 GB RAM kullandığını gösteren bir yayını tweetledi. O zaman Mac Pro’yu en üst düzeye çıkarmak için başka bir zihin bükme testi yapmaya karar verdi. Test mi? Aynı anda yasal web sitelerinin 6000 Google Chrome sekmesini açma!

Şimdi, 6000 web sayfasını tek tek açmak, elbette çok zaman alacak ve YouTuber boş sekmeler açmak istemiyordu. Böylece Jonathan, “Automator” ı kullanarak bir senaryo hazırladı ve 50 yasal web sitesinin bir listesini yaptı. İlk olarak, 1000 sekme oluşturmak için bu listeyi 20 kez kopyaladı. Sonra sayıyı yavaş yavaş arttırdı. 5000 sekmeye ulaştığında, CPU çekirdekleri tahta boyunca yükseliyordu, ancak RAM kullanımı 200-300GB’dı. Daha sonra işlemi 1000 sekme daha yürütmeye karar verdi ve işte o zaman yapışkan oldu. 6000 sekmeye ulaştığında, makine 1.5TB’den 1.440GB (1.44TB) RAM kullanıyordu ve hızla artıyordu.

Bu noktaya kadar Chrome kullanılabilirdi. Yani sekmeleri değiştirebildi. Ancak 6000 işaretinden sonra, Mac’in “Etkinlik Monitörü” sistemin 1.49 TB RAM kullandığını ve yanıt vermeyen bir Chrome sekmesi olduğunu (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) gösterdi. Chrome’u tekrar kullanılabilir hale getirmek için yanıt vermeyen sekmeyi “Zorla Çıkmaya” çalıştı. Bu, tüm uygulamanın çökmesine neden oldu ve makineye 1.49 TB bellek verdi.

Testi ne kadar çılgın olursa olsun, tüm makineyi hala çökertemedi. Ancak, hiçbir uygulama Google Chrome’a ​​kadar Mac Pro’nun tam RAM’ini kullanamamıştır. Ortalama bir kullanıcının  6000 Chrome sekmesiyle çalışacağından, bu test sadece meraklı zihinlerde yapıldı.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.