Film&Dizi

Bird Box İncelemesi

Josh Malerman’in Kafes isimli romanından sinemaya uyarlanan Bird Box filmi, gerilim-korku kategorisinde yer alıyor. 2018 ABD yapımı film, kıyamet sonrası yaşanan bir hikâyeyi konu alıyor. Yönetmenliğini Susanne Bier’in üstlenmiş olduğu Bird Box, Malorie adındaki bir kadınla iki çocuğun doğaüstü yaratıklarla savaşını anlatıyor. Başrolde ise Sandra Bullock karşımıza çıkıyor. Bu heyecan verici yapımla ilgili diğer detayları Bird Box incelemesi ile sizlere sunuyoruz.

Bird Box Film Konusu Nedir?

Netflix’in Bird Box filmi, Sandra Bullock’un çarpıcı performansıyla muhteşem bir filme dönüştürülmüş. Olağanüstü bir olay örgüsüne sahip olan film, Malorie’nin iki küçük çocuğu azarlaması ve emirler vermesiyle başlıyor. Onlara nehre ulaşmaları, bir tekneye binmeleri ve nehrin aşağısına güvenli bir şekilde gitmeleri gerektiğini anlatır. Yolculuklarını zorlaştıran şey, tüm bunları gözleri bağlıyken yapmak zorunda olmalarıdır. Film ilerledikçe olay örgüsü Malorie’den ve çocuklardan kıyamet sonrası dünyanın çözülmeye başladığı beş yıl öncesine geçiş yapar. Bu dönemlerle ilgili ilk sahnede ise hamile bir Malorie ve kız kardeşi Jessica’nın Doğu Avrupa’daki gizemli toplu intihar salgını hakkında bilgi aldıklarını görüyoruz. Ardından, salgının onlara ulaşması uzun sürmez.

Bird Box incelemesi hakkında şunu da belirtmeliyiz; The High Strung adlı bir grubun solisti olan Josh Malerman’ın romanından uyarlanan filmin bazı yerleri kitapla farklı şekilde ilerliyor. Kitap, salgının başlamasından beş yıl sonra Malorie’in hayatta kalmasına daha fazla odaklanırken, filmde ise önceki zamanla ilgili daha fazla öğeden söz ediliyor ve böylece en sarsıcı anlar yaratılmış oluyor.

Bird Box Filminde Neler Anlatılıyor?

Netflix’in en başarılı yapımları söz konusu olduğunda Bird Box da bu listeye girmeyi başarıyor. Milyonlarca kişi tarafından izlenmesi, Bird Box’ın güçlü oyuncu kadrosu dışında olay örgüsünden de kaynaklanıyor. Türünün en popülerlerinden biri olan Bird Box, heyecan verici şekilde ilerliyor. Film, ‘’duyularınızdan biri olmadan hayatta kalmak zorunda olma’’ konusunu gerilim temasında işliyor. Buna göre insan, görme duyusu olmadan hayatta kalmalıdır. Bu konsept, Hush ve A Quiet Place filmlerinde iyi bir şekilde yansıtılmıştı. Bird Box ile daha abartılı ele alınsa da, filmin etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.

Bird Box incelemesi için bir bilgi daha aktaralım; film, görünmez bir canavar kavramına da odaklanıyor. Normalde canavarın kendi versiyonunu yaratmak, bir canavar sergilemekten daha korkutucudur. Bu filmde izleyiciler, zihinlerinde bir canavar yaratmak için kendi derin korkularını kullanıyor. Bird Box’da görünmeyen canavarların varlığı, hikâyenin kahramanlarını dikkatle izlemeyi ve gerilim yaratmayı kolaylaştırıyor.

Son olarak, filmde annelik tasvirinin güçlü olduğunu görüyoruz. Oyuncu performansı, anneliğin sarılma ve çocuklarını şımartmaktan daha fazlası olduğunu gösteriyor. Film anneliğin, çocukları hayatın en kötü kısımlarına hazırlamanın yanı sıra, çocukluğun tüm deneyimlerinden zevk almayı öğretmek olduğunu da vurguluyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.