Para Kazanma

Blog Yazarak Para Kazanmak: Blog Sitesinden Para Kazanma Yolları

Blog sitesinden para kazanma yolları ile Blog yazarak para kazanmak mümkün. İster kişisel ister bir konuda Blog yazın ve para kazanmaya başlayın.

İnternetten para kazanma konusunda pek çok yöntem olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak, içerik üretmeyi seviyor ve ürettiğiniz içerikler yazı ağırlıklı ise bir blog açarak yazılarınızdan para kazanmayı tercih edebilirsiniz.

Kişisel bir blog sayfasından niş konularda düzenli içerik üreten bir blog sayfasına kadar tüm konulardan para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz. Her ne kadar yazmaya başlamak kolay olsa da para kazanma aşamalarına ilerleyebilmek için belirli bir zaman boyunca çabalamanız gerekebilmekte.

Peki, gelin en temelden başlayalım. Blog nedir? Nasıl yazılır? Blog yazarak para kazanmak için neler yapmak gerekir?

Blog Nedir? Nasıl Yazılır?

Blog nedir? Sorusuna kısa ancak etkili bir açıklamada bulunacak olursak; Blog, kelime oluşumu açısından web ve log yani internet ve kayıt anlamalarının bir araya gelerek oluşturduğu bir kelime olarak karşımıza çıkmakta.

Genel tanımı ile bakılacak olursa Blog içerikleri, metin türünde olabilen internet kayıtları, internet günlükleri olarak karşımıza çıkabilmekte.

Her ne kadar sadece günlük gibi kullanılabilecekmiş gibi gözüküyor olsa da durum böyle değil;

 • Teknoloji,
 • Finans,
 • Gündem haberleri,
 • Nasıl yapılır içerikleri.

Gibi ya da tamamen Niş yani özel konularda blog kurarak hakkında içerik üretmek de mümkündür. Blog, günümüz şartlarında güncel bilgiler içeren internet sayfaları olarak da karşımıza çıkabilmekte.

Blog Nasıl Yazılır? Blog Yazmak İçin Ne Öğrenmek Gerekir?

Blog, elbette kendi kararlarınızı verebilerek yazabileceğiniz bir yazı yazma biçimidir. Ancak, Blog yazarak para kazanmak isteyen birisinin doğru teknikler üzerinden ilerleyerek içerik üretmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle, blog yazmak isteyen birisinin öğrenmesi gereken terimler;

 • SEO Uyumlu içerik yazmak,
 • Web site SEO ayarları,
 • Anahtar kelime analizleri ve rakip analizi,
 • Grafik işlerini tamamlayabilmek için Photoshop, İllustrator gibi programlar,

Öğrenilmesi gereken ve tek başınıza bir Blog yönetebilmek için bilmeniz gerekenler arasında karşımıza çıkmakta.

Özellikle, üretilen içerikleri gelire dönüştürebilmek ve Google’da üst sıralarda yer alarak diğer kullanıcılara ulaştırabilmek için SEO yani Arama motoru optimizasyonu konusunun öğrenilmesi oldukça önemlidir.

SEO konusunda özel eğitimler, kurslar satın alabileceğiniz gibi YouTube ve internet gibi pek çok ücretsiz kaynak sunan alanlardan da eğitim alabilir, kendinizi geliştirebilir. İçeriklerinizi SEO uyumlu oluşturabilirsiniz.

Blog Sitesi Nasıl Kurulur? Blog Kurmak Ücretli Mi?

Blog yazarak para kazanmak ve blog sitesinden para kazanma yolları aşamalarına geçmeden önce bir blog nasıl kurulur ve neler gerekir kavramak gerekiyor.

Blog kurabilmek için önünüzde iki farklı seçenek bulunuyor. Bu seçenekler sırası ile;

 • Blogger alt yapısını kullanarak blog açmak,
 • Özel blog alt yapılarını kullanarak blog açmak.

Olarak karşımıza çıkmakta. Blogger alt yapısını kullanarak blog açmak oldukça basit olmakla beraber herkes tarafından ücretsiz şekilde erişilebilir durumda. Ücretsiz alan adı, ücretsiz hosting hizmeti ile birlikte Google üzerinden blog oluşturmaya anında başlayabilirsiniz.

Elbette bu durumun bir de ücretli çözümleri bulunuyor. Öze blog alt yapıları olarak da bilinen Wordpress ya da kendi adınıza oluşturabileceğiniz blog alt yapısı sayesinde daha kapsamlı ve modern bloglara erişebilirsiniz.

İkinci seçenek için Alan adı ve host harcaması yapmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Söz konusu harcamalar içinde bulunduğunuz döneme göre dolar bazında artış veya düşüş gösterebilir.

Alt yapı için para harcamadan, sadece alan adı ile yani .com, .net gibi alan adlarını satın alarak ilerleyebilmek için Blogger alt yapısını kullanmak mantıklı olacaktır.

Blogger ve özel blog hizmetleri arasında karşımıza çıkan en büyük fark kısıtlanma ve özgürlük olacaktır. Blogger alt yapısını kullanan bloglar modern çözümlerden uzak ve sadece içerik sunumu ile karşımıza çıkmakta. Ancak, Wordpress gibi özel blog çözümlerini kullanan hizmetler her zaman yeni nesil bir kullanım sunabilmekte.

Wordpress alt yapısını kullanan blog açabilmek için;

 • Domain satın almalı,
 • Hosting satın almalı,
 • Ücretsiz Wordpress paketini indirmeli ve satın aldığınız hostinge kurarak domain bağlantısını sağlamalı,
 • Ücretsiz veya ücretli temalardan faydalanmalısınız.

Blogger alt yapısını kullanarak bir blog açabilmek için;

 • Google hesabınız ile Blogger sitesine giriş yapmalısınız,
 • Yeni blog oluştur ile kolay bir şekilde birkaç adımda bloğunuzu oluşturmalısınız,
 • Domain satın alarak veya almayarak web sitenizi özelleştirmelisiniz,
 • Blogger içinde sunulan ücretsiz temalar ile veya dışarıdan alabileceğiniz ücretli/ücretsiz temalar ile bloğunuzu kişiselleştirmelisiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra blog sahibi olabilir ve para kazanma aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Ancak, işler her zaman burada anlatıldığı kadar kolay olmayabilir.

Blog Sitesinden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Blog sitesinden para kazanma yolları nelerdir? Blog yazarak para kazanmak için neler yapmak gerekir? Blog açmanın temellerine değindik ancak bir blog açma eğitim yazısı olmadığı için şuan için sadece temel bilgilere hakimiz.

Peki, temel bilgilerden yola çıkarak bloğumuzu kurduk ve artık temel bilgilerden de ilerideyiz. Peki, ürettiğimiz içerikleri nasıl paraya çevirebiliriz?

Blog sitelerinden para kazanabilmek için başta reklamlar olmak üzere birkaç farklı para kazanma yöntemi bulunuyor. Söz konusu para kazanma yöntemlerine göz atacak olursak;

 • Adsense reklamlarından para kazanma,
 • Sponsorlardan para kazanma,
 • Satış ortaklığı ile para kazanma,
 • Backlink satışı ile para kazanma,
 • Tanıtım yazısı ile para kazanma.

1 – Adsense Reklamlarından Para Kazanma

Sadece blog sitesinden para kazanmak değil pek çok siteden para kazanmak için reklamlar olmazsa olmazlardan olarak karşımıza çıkmakta.

Tıklama başına kazanç ya da reklam gösterim başına kazanç elde edebilmek için blog sitenizin belirli alanlarına reklamlar yerleştirebilir ve Google reklam servisinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Elbette sadece Google reklam servisi değil.

Pek çok Adsense alternatifi sistem ile reklamlar ile para kazanabilirsiniz.

Adsense onayı alabilmek için;

 • Güncel bir bloğa sahip olmalı,
 • Warez içeriklerden uzak ve kural ihlalleri yapmayan bir siteye sahip olmalı,
 • Yeteri kadar içerik üretimi sağlamış olmalı,
 • Sahte trafiklerden uzak, organik bir akışa sahip olmalısınız.

Uygun olduğunuzu düşündüğünüzde Google Adsense sistemine başvurarak reklam gösterimine başlayabilir ve aylık 200TL ödeme limitinden sonra paranızı anında çekebilirsiniz.

2 – Sponsorlardan Para Kazanmak

Blog Sitesinden Para Kazanma Yolları konusunda asıl gelirlerin nereden geldiğini unutmamak gerekir. İçerik üretimi yapan pek çok blog, site ve YouTube kanalı için asıl gelirler sponsor içerikler ile sağlamaktadır.

Özellikle trafik oranı olarak yüksek ve organik trafik getirisine sahip bir siteniz varsa sitenizde özel sponsor reklamları yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

Sponsor içerikler adsense reklamlarından farklı olarak manuel olarak çalışmakta olup, alacağınız miktarı kendiniz belirleyebilmektesiniz. Yani, temelde blog üzerinden para kazanmak için farklı bir reklam modeli tercih edebilirsiniz.

3 – Satış Ortaklığından Para Kazanmak

Blog sitesinden para kazanma yolları arasında yer alan ve belki de seçilen niş içeriğe göre en çok getiriyi sağlayan bir başka yöntem ise satış ortaklığı yöntemi ile para kazanmaktır.

Niş bir konuda blog sahibi olduğunuzu var sayalım. Bu, tasarım araçlarını tanıttığınız bir blog olabilir. Söz konusu blog sayfanız, sadece tasarım araçları ile ilgilenen kişiler tarafından ziyaret edilecektir. Edilmesinin yanı sıra içerikleriniz de sadece bu niş üzerinden olacaktır.

Bu nedenle, blog sitenizde tasarım konusunda yer alan bir firmadan satış ortaklığı linki alarak paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu konuda verilebilecek en doğru örnek Canva içerikleridir. Canva üzerinden tasarımın nasıl yapıldığını anlatan pek çok web sitesi Canva üyelik linklerini paylaşarak üye olmanızı, satın almanızı sağlamakta. Satın alımlarınız sonrasında Canva tarafından kendilerine sağlanan komisyonu herhangi bir ürün satmadan direkt olarak alabilmekteler.

4 – Backlink Satışı Yaparak Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanmak pasif gelir elde etmek için belki de seçebileceğiniz en doğru yol olacaktır. Öyle ki, günde sadece birkaç saat ilgilenme ile sıralama alabileceğiniz blog sitenize, başka web sitelerinin linkini ekleyerek. Konulara etiketleyerek bile gelir elde edebilirsiniz.

Backlink, yani değer sahibi olan bir web sitesinin yeni açılmış olan veya değer konusunda geride kalmış olan bir web sitesine bağlantı vermesine verilen isimdir. Backlink satışı sonrasında, kalite bazlı olarak yüksekte olan web siteniz, sizden hizmet alan sitelerin yükselmesini sağlamaktadır.

Backlink hizmetleri, reklam ve sponsorluk gelirlerinden sonra bir blog sitesine en çok kazandıracak hizmet olarak karşımıza çıkmakta.

5 – Tanıtım Yazısı ile Para Kazanmak

Blog sitesinden para kazanma yolları arasında yer alan bir başka yöntem ise başka sitelerin veya girişimlerin tanıtım yazısını blog sayfanızda anlaşmalı olarak paylaşmaktır.

Özellikle, kendi niş içeriğinize uygun olarak paylaşabileceğiniz tanıtım yazılarından hem Google sıralaması kazanabilir hem de Adsense reklamları ile para kazanabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, tanıtım yazısını sitenizde yayınlayabilmek için talep edeceğiniz ücret de bir hayli tatmin edici olacaktır.

Söz konusu Backlink, tanıtım yazısı gibi hizmetleri direkt olarak sunmanın mümkün olmadığını ancak yeni başlayan bir blog sitesinin önündeki 2 yıl içinde bu seviyelere kadar gelebilecek olması göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.