Apple & İos

Çalınan İphoneları Geri Almak için Neler Yapılabilir

Find My Phone Uygulamasına Başvurun

Teknoloji hayatımızın büyük bir parçasında yer alır iken son dönemlerde akıllı telefon kullanımındaki artış dikkat çekiyor. Artık eski tip telefonlar üretilmez ve kullanılmaz iken milyonlarca kişi akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefon kullanım oranlarına bakıldığında ülkemizde Apple’ın akıllı telefonu olan iPhone’un en çok tercih edilen telefonlardan biri oluyor. Oldukça yüksek olan bu akıllı telefonların başına gelebilecek en kötü senaryo ise çalınması veya kayıp edilmesidir. Eğer bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız çalınan iPhoneları geri almak için neler yapılabilir ona göz atalım. iphone

Sakinliğinizi Koruyun

Telefonunuzu kaybetmenin üzüntüsü ile panik yapmayın ve kendinizi kaybetmeyin. Öncelikle sakin bir şekilde en son nerelere gittiğinizi ve neler yaptığınızı düşünerek kontrollerinizi yapın.

Find My Phone Uygulamasına Başvurun

Telefonunuzu belki de yatağın altına veya kanepenin kenarına düşürmüş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda cihazınızı bulabilmek için Find My Phone uygulamasından faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise başka bir Apple ürünü bulmak ve Find My Phone uygulamasını çalıştırmak. Find My Phone uygulamasını kullandığınızda sizin telefonunuzda yüksek sesli bir alarm çalacak ve telefonunuz yakınlarınızda ise bulmanızı sağlayacaktır. Eğer bir Apple ürünü bulamıyorsanız iCloud üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz.

Bulduğunuz Cihazı Tek Başınıza Almaya Gitmeyin

Cihazınızı bir şekilde bulduysanız almak için tek başınıza gitmeyin. Telefonunuzu bulan ve size haber vermeyen kişiler kötü niyetli davranabilir. Bu yüzden yanınıza en yakın arkadaşlarınızı veya güvenlik güçlerini alarak gitmenizde fayda var.

Telefonunuzu Geri Alamıyor, Bulamıyorsanız

Her şey yapmanız vedenemenize rağmen bir türlü telefonunuzu geri alamıyorsanız yapmanız gereken bilgilerinizi güvene almaktır. Telefonunuzdaki tüm kişiler bilgilerinizi silmek için ikinci adımdaki uygulamayı kullanabilirsiniz. Find My Phone uygulaması ile cihazınızdaki kişisel bilgilerinizi temizleyebilirsiniz.

Cihazınızdaki kişisel bilgilerinizi silmek için iTunes üzerinden Find My Phone uygulamasını çalıştırın ve “ iPhone’u Sil “ seçeneğini tıklayın.

Telefonu Güvende Tutmak için Öneriler

  1. Cihazınıza sizden başka kimsenin bilmeyeceği bir şifre veya parmak izi koruması koyun. Bu şekilde cihazınızı daha kolay bir şekilde güvende tutabilirsiniz. Bu güvenlik şifresini kimse kolay kolay çözemez.
  2. Düzenli olarak verilerinizi yedekleyin. Herhangi bir telefon çalınması durumunda verilerinizi silmeniz gerekir ise dosyalarınıza tekrar erişiminiz daha kolay olacaktır. Yeni bir cihaza bilgilerinizi kurabilirsiniz.
  3. Cihazınızı elinizde taşımak yerine cebinizde taşıyın. Bu şekilde çalınması daha zor bir hale gelecek, güvende olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.