Biyografi

Cenk Baş

Cenk Baş 07 Ekim 1998 senesinde Ordu’da dünyaya gelmiş müzisyendir. Kendisinin sahne adı Semicenk olup, aynı zamanda söz yazarlığı yapmaktadır. Kendisinin televizyon ekranlarında tanınması ise Acun Ilıcalı’nın sunduğu ve yönettiği O Ses Türkiye programı ile olmuştur. Kendisi O Ses Türkiye programına yarışmacı olarak katılmış ve programda Hadisenin takımında yer almıştır. Kendisinin tanınmasını sağlayan parçaları ise Yüzü Tanıdık Değil ve Kalbim Usandı olmuştur. Bu parçaların müzik sektöründe duyulması ile beraber çok sayıda müzik sever tarafından sosyal medya üzerinden tıklanmış ve bu parçalar dinlenmiştir. Yaklaşık olarak Semincenk’in bu parçaları, yüz milyon kişiye ulaşmış ve tıklanmıştır. Kendi şarkılarını aynı zamanda ekranların güçlü ses sanatçıları ile beraber düet yaparak da seslendirmiş olan Cenk Baş, Funda Arar ile de düet yapan müzisyendir. Funda Arar ile Ah Sevgilim şarkısını düet yapmıştır. Funda Arar dışında Mustafa Ceceli, Ziynet, Reynmen gibi şarkıcılar ile de çalışan Baş, 2022 senesinde ise Aşırı Doz adı ile EP albümü çıkarmıştır. 2023 senesinde ise yıl içerisinde en iyi çıkış yapan şarkıcı olarak Altın Kelebek ödülünün sahibi olmuştur. Ödül aldıktan sonra kendisi Doğu Swag ile beraber Pişman Değilim şarkısını söylemiş ve bu şarkı yılın en iyi şarkısı ödülü olmuştur. Genç müzisyen aynı zamanda 2023 senesinde Karışık Kaset isimli farklı bir albüm çıkarmış ve bu albümünün içerisine, Arabesk ve serbest çalışmanın en güçlü sesi olan Biz Babadan Böyle Gördük eserini eklemiştir.

 

Doğum Tarihi 15 Nisan 1980
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.85 metre
Eşi Aylin Baş
Çocuk (ları) Emir Baş (Oğlu), Elif Baş (Kızı)
Mesleği Yazar ve Gazeteci
“Dönemeçte” 2005 – Roman
“Sözlerim Sustu” 2010 –  Deneme
“Gökyüzüne Yazılanlar” 2015 – Makale
“İstanbul’un İzinde” 2018 – Gezi
2002 GazeteXYZ’de muhabir olarak göreve başladı.
2008 İlk romanı “Dönemeçte” ile edebiyat dünyasına adım attı.
2013 Türkiye Gazeteciler Birliği tarafından “Yılın Gazetecisi” ödülüne layık görüldü.
Başarı “Başarı, azimle çalışmanın ve asla vazgeçmemenin ödülüdür.”
Edebiyat ve Yaşam “Her kitap, bir insanın hayatından bir kesittir.”
Gazetecilik “Doğru haber, toplumun en güçlü silahıdır.”

Cenk Baş Özel Hayatı

Semicenk sahne ismi ile bilinen ve geleceğin en iyi müzisyenleri arasında gösterilen Cenk Baş evli değildir. Kendisinin basından gizlediği Ece Çınar isminde sevgilisi vardır. Kendisi sosyal medya fenomeni olup Ankara doğumludur. 1.80 cm boyunda ve 75 kilo olan Semicenk’in annesinin ismi Ayşe Çelik’tir. Babasının ismi ise Mehmet beydir. Cenk’in babası ise annesinden ufak yaşta iken ayrılmıştır. Koç burcuna sahiptir. Kendisinin kullanmış olduğu İnstagram adresi (@semicenk) olup, (tiktok.com/@semicenkofficial) adresi üzerinden de hayranları ile buluşmaktadır. İlk ve ortaokul tahsilini yaptıktan sonra Cenk lise eğitimini, denizcilik lisesinde yapmıştır. Daha sonra Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları bölümde eğitim almıştır.


Cenk Baş Müzik Kariyeri

Sıkı bir Müslüm Gürses hayranı olan Cenk Baş, tarz olarak pop, rap ve arabesk dallarında şarkılar yapmıştır. Şarkıcı ve söz yazarlığının yanısıra bestecilik ile de uğraşan Baş’ın çok sayıda single ve diskografi albümleri vardır. Diskografi albümlerini 2022 ve 2023 yılları arasında çıkarmıştır.

Bu albümler şunlardır.

  • Aşırı Doz albümünü 2022 yılında çıkarmıştır.
  • Karışık Kaset isimli eserini de 2023 senesinde albüm haline getirmiştir.

Kendisinin albümleri dışında çok sayıda single ismi ile bilinen eseri bulunmaktadır. Bu eserlerin bazılarını kendi başına, bazılarını ise değerli müzik insanları ile beraber seslendirmiştir.

Bu eserlerinden bazıları şunlardır.

  • 2021 senesinde Sen Kaldın, Yüzü Tanıdık Değil, Düşer Aklıma ve Kalbim Usandı şarkılarını söylemiştir.
  • 2022 yılında ise kendi başına Hangi Yüzüne Konuşacağım, Sevecek Sandım, Masal Gibi, Unutmak Öyle mi Kolay Sandın, Herkes Gibisin single parçalarını seslendirmiştir.
  • 2022 senesinde aynı zamanda Funda Arar ile Al Sevgilim, Mustafa Ceceli ile Dayan, İlkan Günüç ve Ziynet Sali ile Bozulmuş Kalbim parçasını söylemiştir.
  • 2023 senesi içerisinde ise Fark Ettim, Tanrım Reva mı, Geri Dönemedim, Canın Sağolsun single parçalarını çıkarmış ve söylemiştir.

2023 yılında beraber söylediği single parçalar içerisinde; Serdar Ortaç şarkısı olan Mesafe, Doğu Swag ile Pişman Değilim, Reynmen ile Yan Yana ve Doğu Swag ile Bir Anda Düşüverdim single parçalarını düet olarak seslendirmiştir. Semicenk Eva Records müzik şirketine bağlı gitar ve piyano çalmayı bilmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.