Bilgisayar Genel

Chrome Web Mağazası nedir? Nasıl kullanılır?

Google Chrome WEB Mağazası Ne Zaman Kuruldu


Chrome web mağazası Google tarayıcısının mağazasıdır. En çok kullanılanlar listesinde yer alan bu tarayıcı ile çeşitli uygulamalar, tarayıcı tema seçenekleri, uzantılar barındıran bir platformdur. Aynı zamanda mağazada yer alan dil seçenekleri tarayıcının konumu ve dil seçeneğinin kullanabileceği öğelere sahiptir. Google Chrome mağazası kullanıcıları mağazada bulunan çeşitli uygulamalar ile belge oluşturup fotoğraf düzenleyebilir, oyun oynayabilir ve daha pek çok işlem yapabilirler. Ayrıca mağazadaki uygulamaların kullanıcılarına daha çok farklı avantajlar sağlar. Bunun yanı sıra bütün uygulamalar Google tarafından onaylandıktan sonra kullanıma sunulur. Mağaza en çok tema ve VPN için tercih edilir. Bunlar dışında daha pek çok kategoride uygulamalar mevcuttur.

Google Chrome WEB Mağazası Ne Zaman Kuruldu

Uygulamaların uzantıların ve temaların bulunduğu Google Chrome web mağazası Google tarafından geliştirilmiş ve 2010 yılının aralık ayında kullanıcıların kullanımına açılmıştır.  Mağaza da yer alan tüm uygulamalar sadece Google tarayıcı içerisinde kullanılacak şekilde tasarlanmıştır

Chrome Web Mağazası ve Burada Yer Alan Uygulamaların Sağladığı Avantajlar

  Google Chrome mağazasında yer alan tüm uygulamalar çok hızlı ve etkin bir şekilde yüklenir. Böylece yüklemeden sonra bilgisayar ya da herhangi bir tarayıcıya ihtiyaç duyurmaz. Aynı zamanda buradaki uygulamalar senkronize edildiği için farklı bilgisayarlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Google Chrome web mağazası manuel güncellemeye ihtiyaç duyurmaz. Çünkü uygulamalar web mağazasında yer aldığı için   uygulamalar tamamı zaten günceldir.  Ayrıca buradaki uygulamalar bilgisayarın işleyicine herhangi bir etki yaratmaz. Herhangi bir sorun olması halinde ilgili bağlantı ya da sekmenin kapatılması yeterli olmaktadır. Chrome web mağazasını sağladığını avantajlardan bir tanesi de uygulama başlatıcı kullanılabilir olmasıdır.

Google Chrome Web Mağazası Nasıl Kullanılır

  Google Chrome son zamanlarda tarayıcılar içerisinde hızlı bir şekilde çıkış yaparak liderliği yakalamış   tarayıcıdır. Chrome web mağazasını en yakın rakibi ise firefox ve İE olarak bilinir. Fakat chrome rakiplerine göre başarılı olmasını en önemli nedeni ise tüm güvenlik standartlarını bünyesinde barındırıyor olmasıdır.   Özellikle Google imzasını taşıyor olması ve açık kaynaklı kod ile tasarlanması sayesinde günümüzde ülkemizde ve dünyada internet kullanıcıların büyük bir ilgisini çekmiş durumdadır. Chrome web mağazası hızlı ve güvenli olması sayesinde popülerliğine popülerlik katmış ve tüm internet kullanıcılarını büyük ilgi odağı olmuştur. Chrome tarayıcı ile çalışabilen çeşitli araçları web mağazasında barındırmaktadır. Bu araçlar uzantı olarak adlandırılıyor. Kullanıcılar tarayıcılarına bazı özellikler yüklemek istediklerinde birtakım eklentiler yüklemeleri gerekiyor. Zaten Chrome şu anda uzantıları ile popüler olmuş durumdadır.  Bu uzantıları görmek   için Chrome web mağazası sitesine girilmesi gerekiyor. Böylece Google chrome web mağazası nasıl   kullanılır sorusunun cevabını bulmuş olursunuz. Mağaza çok başarılı bir şekilde tasarlanmıştır. Basit bir şekilde giriş yaptıktan sonra site içerisinde sol menüde bulunan kategorilerden sosyal medya araçları eğlence, eğitimi, yardımcı program ya da uygulamalar, temalar, yaşam tarzı gibi çok sayıdaki içeriğine erişim sağlayabilirsiniz. İster mağaza içerisinde manuel gezin, isterseniz de mağazada bulunan arama motoruna istediğiniz içeriği yazarak otomatik bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Tüm kullanıcılar mağaza içine giriş yaptığında içeriğin zenginliği ve hızlı çalışabiliyor olmasına hayran kalıyorlar.  Özellikle mağazadaki uzantıları yüklemek oldukça basit. Saniyeler içinde yüklenebilen bu uzantılara tıklayıp anında seçtiğinizi uzantının bilgilerini içeren sayfaya erişebiliyorsunuz. Ayrıca uzantıya ait geliştiricini tüm bilgilerini de  aynı sayfada görüntüleniyor. Metin bilgileri, ekran görüntüleri videolar, yükleme botun hepsi bir arada bulunuyor. Yükleme butonu tıklandığında uzantı indirilip otomatik olarak kuruluyor.  Mağaza içerisinde bulunan uygulamaları kullanarak bilgisayarınıza karmakarışık yazılımlar yüklemeye gerek duymadan hızlı ve güvenli bir şekilde belge oluşturabilir uya da müzik dinleyip, fotoğraf düzenleyebilirsiniz. Ayrıca benzer uygulama ya da mobil uygulamalarına göre en büyük farklı uygulama ya da içerikleri telefon ya da cihazlarınızın hafızasında yer kaplamadan ve bilgisayarınız ya da tarayıcınıza olumsuz etki yaratmadan her zaman kullanılabilecek şekilde saklama imkânınız vardır.

Google Chrome Web Mağazası Ücretli Midir

Google Chrome web mağazası kullanımı ücretsizdir. Hem ücretli hem de ücretsiz öğeleri içerisinde barındırır   Ücretsiz uygulamaları kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Fakat mağaza içerisinde bulunan ücretli uygulamalar, temalar ve uzantıların ödemesi Google payments hesabı üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca Google Payments   hesabının   ülkenizde kullanılabiliyor olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca Chrome web mağazası büyük bir çoğunlukla hem konumuna hem de tarayıcı dilinize göre kullanılabilen ögeler ve uygulamaların gösterilmesine izin verir.  Popüler ve en çok yüklenene ücretli uygulamalar ile içerikleri ülkenizin yerel para birimi ile görmek istiyorsanız ayarlar sekmesinde dil seçeneği ve ülkenizi girmeniz yeterli olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.