GenelGündem Haberleri

Coronavirüs ile Çin Petrol Talebi Düşüyor

Coronavirüs Ekonomiyi Tehdit Ediyor


Çin’deki petrol talebi, koronavirüs salgınının patlak vermesiyle birlikte günlük tüketimde yüzde 20 azaldı. Bu da her gün 3.000.000 varil demektir. Geçici de olsa, talepteki keskin düşüş nedeniyle varil fiyatlarında 5 dolar düşüş yaşandı. Bu da başta Suudi Arabistan ve Cezayir olmak üzere petrolle geçimini yapan ülkelerin paniklemesine neden oldu. Hatta geçtiğimiz gün OPEC ülkelerinin toplanması gerektiği yönünde S. Arabistan’ın bir talebi oldu. Coronavirüs tüm dünya ekonomisini etkiledi. Çin ekonomi alanında global piyasalarda etkili bir ülkedir. Bu ülkenin petrole olan talebi düştüğünde tüm orta doğu petrol gelirlerinde düşüş ve iş kaybı yaşayacaktır. Rusya dahi bu virüs salgınından sonra petrole olan talebini düşürdü. Büyüme yüzde 0,5 seviyesine kadar indi.

Coronavirüs Ekonomiyi Tehdit Ediyor

Coronavirüs, Çin ekonomisi üzerinde yıkıcı ve kısa vadeli bir etki yarattı. Virüs nedeni ile yaşamın normale dönmesi şimdilik beklenmiyor. Ülkenin önde gelen ekonomik merkezlerinden biri olan büyük şehir karantinaya alındı. Diğer bölgelerde, iş ve diğer faaliyetler de azaldı. Çin’de artık insanlar evde kalmayı tercih ediyor ve en azından ülke çapında seyahat etmemeye dikkat ediyorlar. Bunun en göze çarpan etkisi, taşımacılık endüstrisi üzerinde görüldü. Taşımacılık endüstrisi petrol türevi yakıt talebini düşürmek zorunda kaldı. Fabrikalarda çalışan makinelerin de durması ile beraber bu makinelerin yakıtı olan petrol ihtiyacı azaldığından tüm orta doğu ülkelerinde ekonomik bir kriz geçici de olsa yaşanıyor.

Bir Hafta içinde 3 milyon Varil Petrol Tüketilmedi

Çin 11 milyon varillik tüketimini hafta içinde 8 milyon varile indirdi. Küresel petrol tüketicilerinin yüzde 14’lük kısmını oluşturan Çin endüstrisi yakıt tüketimi, Coronavirüs felaketi ile durgun bir döneme girdi. Hindistan başta olmak üzere tüm doğu Asya ülkeleri de Çin nedeni ile gelişimini yavaşlattı. Çin’de azalan üretim Asya ve diğer kıtaları da olumsuz etkiliyor. Süper güç konumundaki ülkelere yansıyan her olumsuz durum, ona bağlı diğer ülkelerde de hissediliyor. Coronavirüs salgınının büyüklüğünün hala belirsiz olması ve bazı uzmanların beklediği gibi, salgının nisan ayına kadar yayılmaya devam etme tehlikesi, Çin ve dünya petrol piyasaları için toplam petrol ihtiyacını yüz milyonlarca ton kadar azaltabilir. Bu da varil fiyatlarının 40 dolara belki de 30 dolara kadar ineceğinin işaretlerini verdiğinden, büyük petrol stokçuları kendilerini şimdiden hazırlıyorlar. Çünkü salgın tehlikesi biterse her şey normale dönecek ve Global stokçular yine parayı vuracaklar.

 

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.