GenelMobil Alemi

Google, casusluk uygulaması ToTok’un Play Store’a geri dönmesine izin verdi

GOOGLE SESSİZ UYGULAMAYI YENİDEN BAŞLATTI

Google, hizmetin Birleşik Arap Emirlikleri’nin casusluk aracı olarak işlev görmesi nedeniyle Play Store’dan yasaklandıktan sonra popüler sohbet uygulamasını ToTok’u tekrar indirmeye hazır hale getirdi.

ToTok, WhatsApp gibi Batı meslektaşlarının kısıtlanabileceği güvenli bir uygulama olarak satışa sunuldu ve hizmet, geçen yıl piyasaya sürüldükten sonra hızla milyonlarca kullanıcı kazandı. Ancak sınıflandırılmış Amerikan istihbaratından bahseden New York Times, geçen ay BAE tarafından hizmetin “telefonlarına yükleyenlerin her konuşmasını, hareketini, ilişkisini, randevusunu, sesini ve görüntüsünü izlemeye çalışmak için” kullanıldığını bildirdi.

GOOGLE SESSİZ UYGULAMAYI YENİDEN BAŞLATTI

Times, uygulamanın arkasındaki şirketin Abu Dabi merkezli siber güvenlik ve BAE hükümetine bağlı hack şirketi DarkMatter için “büyük olasılıkla bir cephe” olduğunu bildirdi.

Rapor yayınlanmadan önce, uygulama hem Apple’ın App Store’undan hem de Google Play Store’dan alınmıştır. Ancak o zamandan beri Google, uygulamayı sessizce eski durumuna getirdi. Uygulama hala App Store’da mevcut görünmüyor.

Bir Google sözcüsü, uygulamanın neden eski durumuna getirildiğini veya neden kaldırıldığını yorumlamayı reddetti. Ancak Google’ın uygulamayı kaldırmayı ve daha sonra geri getirmeyi seçmesi, en azından hizmeti Play Store şartlarının ihlali açısından incelediğini gösteriyor.

Google sözcüsü, “Güvenlik ve gizlilik ihlallerine ilişkin raporları ciddiye alıyoruz,” dedi. “Politikalarımızı ihlal eden bir davranış bulursak, harekete geçeriz.”

ToTok, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada “açıklık, dürüstlük ve şeffaflığa” değer verdiğini ve bunun App Store ve Google Play’e döneceğini öngörerek herhangi bir yanlış yapıldığını reddetti.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu tip uygulamarı ilk alırken inceleyip ona göre onay verseler bence daha sağlıklı olmaz mı şimdi bu uygulamaya ve play storeye dava açacaksın biraz sıkıntı vereceksin ama tek başına olacak bir şey değil tabi toplu bir şekilde tok tok bilgilendirmesi için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.