Genel

Ping Nedir? Neden Artar? Nasıl Düşer?

Online oyun dünyasının gelişmesiyle birlikte oyuncular ping adında yeni bir kavramla tanıştı. Oyuncular arasında online oyunlar için popüler bir terim olsa da aslında uzun süredir internet dünyasında önemini korumaktadır. Ping düşürme online oyunlar nedeniyle popüler olan bir terim olsa da aslında internet bağlantısı ile ilgili bir kavramdır. Gecikme olarak ta adlandırabileceğimiz bu terim internet ağlarından yapılan bütün işlemlerde etkilidir.

İnternet dünyasında her bağlantının bir gecikme süresi vardır. İdeal gecikme süresi ise 50 ms ve altında olan gecikmelerdir. Eğer bu değer 150 ms ve üzerine çıkarsa internet bağlantısında sorunlara neden olabilir. Online olarak oynanan oyunlarda ideal gecikme süresi her oyuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bir oyunda 60 ms gecikme sorun oluşturmaz iken bir diğer oyunda bağlantı sorunlarına neden olabilir. Peki bu kadar önemli bir kavram olan ping nedir ve ne gibi etkileri vardır gelin birlikte inceleyelim.

Ping Nedir?

Tarayıcınızdan bir web sitesine girdiğinizde, online oyun oynamak için bir oyun platformuna bağlandığınızda ya da bir video izlediğinizde bilgisayarınız işlemi sunan karşı tarafın sunucularına bağlanır. Bir diğer deyişle ise bilgisayarınızdan çıkan verilerin karşı taraftaki sunucuya gönderilir. İşte bu verilerin bilgisayarınızdan karşı tarafın sunucularına ulaşma süresine ping adı verilir. En kısa tabiriyle bilgisayarınızla sunucu arasındaki iletilen verilerin iletilme hızıdır.

Gecikme olarak ta bilinen bu terim milisaniye üzerinden ölçülmektedir. Eğer ortaya çıkan değer ne kadar düşükse o kadar hızlı veri alışverişi vardır. Değer ne kadar yüksek ise veri iletimi o kadar yavaş demektir. Gecikme özellikle video veya film izlerken ve online oyun oynarken önem arz etmektedir. Video izlerken gecikme süresi artarsa video da donmalar yaşanır, video duraklatma ve başlatma işlemleri anlık olarak gerçekleşmez. Online oyunlarda ise gecikme süresi gecikmeyi yaşayan oyuncu için sorun oluşturur ve oyunda anlık donmalar yaşanır. Eğer bir silah oyunu oynuyorsanız sıktığınız mermi rakibinizin sunucusuna geç ulaştığı için rakibin ölme süresi de aynı oranda artar.

Ping değeri internet siteleri ve uygulamalar tarafından yapılan ping testi ile öğrenilebilir.

Ping Değeri Nasıl Ölçülür?

 

Ping değeri yani gecikme süresi internet hız değerlerini ölçen web siteleri veya uygulamaları kullanılarak ölçülmektedir. Eğer internetinizin gecikme süresini ölçmek istiyorsanız arama motorunuzu kullanarak internet hız testi ölçen web sitelerini kullanabilirsiniz. Bu hizmeti veren çok sayıda web sitesi bulunmaktadır. Bu web siteleri arasında en popüler olan sitelerden bir tanesi SpeedTest sitesidir. SpeedTest web sitesini kullanarak internet değerlerinizi ve gecikme sürenizi ölçmek için;

  • İnternet tarayıcınıza SpeedTest yazın ve aramayı başlatın. Arama sonuçlarında yer alan SpeedTest web sitesine tıklayın.
  • SpeedTest web sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza internet değerlerinizi ölçebileceğiniz sayfa gelecektir. Bu sayfada yer alan Git ya da Go yazısına tıklayarak testi başlatabilirsiniz.
  • Testi başlattığınızda SpeedTest internetiniz ölçümlerini yapmaya başlayacaktır. Bu aşamada yapmanız gereken testin bitmesini beklemek.
  • Ping testi tamamlandığında web sitesi sonuçlarınızı ekranınıza getirecektir. Sonuçlarda yer alan değerlerde Ping yani gecikme süresi, download yani indirme hızını ve upload yani yükleme hızınızı görebilirsiniz.

 

Yukarıda kırmızı ile işaretlenmiş bölgede yer alan değer internetinizin Ping yani gecikme değeridir.

 

Ping Nasıl Düşürülür?

Ping ‘‘Packet-Internet-Network Groper’’ teriminin kısaltılmış halidir. İnternetinizin gecikme süresi çok yüksek ve nedenini bilmiyor musunuz? Gecikme süresi bağlantı tipine, ağa bağlanan cihaz sayısına, sunucunun fiziksel uzaklığına ve DNS sunucularının kullanılmasına bağlı olarak yükselebilir. Gecikme süresini düşürmenin bazı yöntemleri mevcuttur. Bunlar;

  • Bilgisayarınızda ve ağa bağlı olan cihazlardaki internet kullanan gereksiz uygulamaları kapatmak
  • Aynı ağı kullanan bir başka cihazdan Youtube gibi yüksek internet tüketimi bulunan video izleme platformlarını kullanmamak
  • Bilgisayarın modem ve routere yakın olmasını sağlamak
  • Modem ve routera giren ve çıkan kablo bağlantılarını kontrol etmek olası kablo kopmalarında kabloları değiştirmek Ping düşürme yani gecikme süresini azaltmakta sizlere faydalı olur.

 

İnternette gezerken, video izlerken veya online oyun oynarken oldukça fazla önem arz eden Ping yani gecikme süresi bu şekildedir. Sizlerde yukarıda yer alan yöntemleri kullanarak pinginizi ölçebilir ve yüksek ise düşmesi için gerekli olan işlemleri uygulayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.