Apple & İosMobil Alemi

iPhone Pil Ömrünü Uzatmak İçin Harika İpuçları

iPhone kullanıcılarının en çok sorun yaşadığı konuların en başında herkesin bildiği üzere batarya geliyor. iPhone’ un pil ömrünün sistematik olarak daha hızlı azalmasına rağmen, bazı şaşırtıcı ipuçları, kabul edilebilir bir normda başarılı olacak ve bu sayede batarya değişiminden uzak kalacaksınız. Bu avantajı yakalayabilmeniz için bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

Aşırı Güç tüketimi Yapan Uygulamalara Dikkat

Kullandığınız bazı uygulamalar iyi tasarlanmadığı için telefonunuzun bütün güç kaynaklarını gereksiz yere kullanıyor olabilir. Bunu anlayabilmek için telefonunuzun güç tüketimi ile ilgili kısmı kontrol ediniz. Eğer kullandığınız uygulama çok elzem ise mağazada bir güncellemesi olduğunu kontrol ediniz. Bir sürenin sonunda pilinizin çok çabuk bittiğini gözlemliyorsanız uygulamayı işiniz bittiğinde arkaplanda çalışmayacak şekilde sonlandırmanız gerekecek.

Güncelleme İçin Sürekli Bildirim Veren Uygulamalar

iPhone’un sürekli güncel kalma anlayışıyla, hemen hemen tüm uygulamalar, özellikle oyun uygulamaları, her seferinde daha güncel sürümleri yüklemeniz için bildirim sağlar. Bu da kimsenin pek bilmediği bir nedenden dolayı iPhone’u sürekli yorar. Otomatik güncelleme seçeneğinin açık olup olmadığına bakılmaksızın, App Store‘a gitmek, yenilemeleri kontrol etmek ve fiziksel olarak yapmak daha akıllıcadır. Mümkünse otomatik güncellemeleri kapatmak iPhone pil ömrü için daha iyi bir fikirdir.

Önbellek Depolama Temizleme ve Gereksiz Dosyaların Kaldırılması

iPhone standart olarak 32GB, 64GB veya daha yüksek bir değiştirilemeyen depolama alanlarıyla gelir. iPhone satın alanlara aynı zamanda 5 GB ücretsiz iCloud depolama hediye ediliyor. Belirli bir miktar ödenerek bu depo alanı 50GB’a kadar çıkabilecektir. Çok az sıklıkla erişmek istediğiniz dosyaları bu bulut depolamaya depo ederek hem de daha fazla alan kazanmış olursunuz.

Kullanılmayan uygulamalar için ‘Boşaltma’ seçimini kullanın

Uygulamaları, özellikle de bir yılın 1 / 4’ünden fazla bir süredir kullanılmayan uygulamaları kaldırmanız İPhone’u yeniden canlandırmak için başka bir yaklaşımdır. Kullanılmayan uygulamalar her ne kadar kapatılsa da arka planda belirli hizmetleri çalışır halde olacaktır.

Uygulamalarınızı sık sık ‘durdurma’ dan Kaçının

IPhone satın alanlar, genel olarak uygulamaları hızlıca kaydırıp durdurmanın bağımlısıdır. Aynı şekilde, pil ömrünü tüketen uygulamaları durdurma konusunda da bir fantezileri var. Belirli süre zarfında kontrol ettiğiniz uygulamalar gerçekten çok fazla güç tüketmiyorsa ve sık sık kullanıyorsanız bu uygulamaları her seferinde durdurmak daha fazla güç tüketecektir.

İPhone Konum Hizmetinizi kontrol edin
Uygulamaların büyük bir kısmı, Konum Servislerini doğal olarak etkin halde kullanır. Konum servisleri, devasa bir pil kullanır. Konum kullanan uygulamaların ayarlarını değiştirmek için, Konum Servisleri’ne bir göz atmalısınız.

iPhone Pil Sağlığı Kontrol Etme

Genel olarak bir iPhone akıllı telefonun pil sağlığı %80- %85 arasında sağlıklı kabul edilir. Eğer bu değerlerin altında bir değer ile karşılaşırsanız bataryayı değiştirmek için uygun bir zamandasınız demektir. 11.3 sürümünden sonra  pil sağlığı kontrol etmek için:

Ayarlar> Batarya> Batarya Sağlığı adımlarını takip edin.

 

iPhone Nasıl Şarj Edilmeli?

İPhone tekrar şarj edilebilir lityum iyon pil kullanır ancak ölümsüz değildir. Yaklaşık 400 şarj döngüsü boyunca tam kapasite ile çalışır. Bundan sonra, pil yalnızca %80 kapasitede çalışabilir.

En genel tabiriyle bir pil 2 veya 3 yıl dayanır. iPhone’unuzu doğru şekilde şarj etmek, iPhone pil ömründen en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar. Doğru bir kalibrasyon ile iPhone’u tam kapasiteli kullanmak için şu adımları izleyin:

  • Bunu 6 aylık veya 1 yıllık döngüde gerçekleştirmek üzere telefonu kendi şarj kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın ve %100 şarj edin.
  • İPhone’un pilinin tamamen bitmesine izin vererek ayda bir kez kalibre edin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu işlemin ayda bir kez yapılmasıdır. Şarjı her gün tamamen doldurmak veya bitirmek bataryaya zarar verir.
  • iPhone pil ömrünü uzatmak için taşınabilir bir pil şarj cihazı kullanıyorsanız, iPhone’unuzun pilini kısmen bitirmesine izin verin. Boşaltma işlemi, pilin ömrünü uzatmanın önemli bir parçasıdır.

İPhone Şarj Yüzde Kaç Olmalı?

Bu konu, batarya ömrünü uzatmaya yardımcı olacak önemli ve en temel etkendir. IOS 13 ile, tam şarj etmek yerine pili %80 şarjda tutan gelişmiş pil şarj özelliği vardır. IOS 13 ve sonrası sürümler için pil ömrü uzatma konusu özellikleri nedeniyle daha efektiftir. Pili her seferinde tam kapasiteli doldurup ve boşaltmak gerilimi artıracağı için pil ömrünün daha kısa olmasına neden olacaktır.

iPhone pil ömrünü uzatma için daha fazla öneriye ihtiyacınız olursa şu noktalara dikkat edin.

Gerekmedikçe Bluetooth’u kapalı tutun.

  • İnternete erişmek için sadece Wi-Fi kullanıyorsanız uçak modunu aktif edebilirsiniz.
  • Otomatik Parlaklığı Açın
  • Düşük Güç modunu başlatın
  • Koyu Modu Kullanın

Bu önerilerin dışında iPhone şarj yükseltme kodu, iPhone pil sağlığı yükseltme hilesi gibi sonuç vermeyecek olan yollara başvurmak iPhone’unuza zarar getirecektir. Yukarıda belirtilen yöntemleri uygulayarak bir kullanım belirlemeniz telefonunuzun alışkanlıklarının da bu yönde olmasını sağlayacaktır.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Batarya konusunda gerçekten sıkıntılar yaşadığım dönemler oldu. iphone un en sevmediğim özelliği bu bu söylediğiniz yöntemler inşallah işe yara çünkü sırf bu yüzden iphone kullanıcılığından çıkma kararı almıştım.

  2. telefon modeli eskidikçe batarya ömrü kısalıyor powerbank ile gezmek yada prize bağlı yaşamak zorunda kalıyor insanlar. bu yöntemi test edecem. teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.