Oyun Dünyası

Counter Strike: Global Offensive’de Daha İyi Olmak İçin Taktikler

CS:GO Global Taktikleri


CS:GO’da başarılı olarak adını efsaneler arasına yazdırmak hemen her oyuncunun hayalidir. Hemen her alanda olduğu gibi CS:GO’da profesyonel bir oyuncu haline gelmek için yüksek düzeyde tecrübe elde edilmelidir. Tahmin edileceği üzere tecrübe elde etmek içinse daha çok oyun oynanması gerekir. Bununla birlikte CS:GO ekosisteminde başarının kapılarını aralayacak tecrübeye ulaşmak adına sadece daha fazla oynamak yeterli değildir.

Cs Go taktikleri kapsamında, belli başlı püf noktalara özen göstererek en iyi şekilde gelişmek ve deneyimi bu yolla elde etmek gerekir. Aksi durumlarda taktiksel ve stratejik olmayan bir gelişim, adaptasyon sorunu ortaya çıkarabileceği gibi uzun vadede kalıcılık içermez. Biz de CS:GO’da en iyi olabilmeniz adına sizler için en iyi CS:GO taktiklerini derledik. İşte en iyi CS GO taktikleri ve oyun içerisinde dikkat edilmesi gereken püf noktalar;

CS:GO Global Taktikleri

CS:GO Global taktikleri kapsamında birçok bileşen ve belirleyici bulunuyor olsa da temel olarak oyuncunun sahip olduğu tecrübe oldukça kritik bir önem taşır. Dolayısıyla tecrübe edinmek ve çok daha fazla deneyimlemek CS:GO’nun en başarılı oyuncusu olmak adına en belirleyici husustur. Buna karşın deneyimlerken doğru stratejilerin belirlenmesi gerekir.

Özellikle gerçek maçlara katılmadan önce bol bol antrenman yapmak ve CS:GO haritalarına hakim olmak önemli düzeyde avantaj sağlayacaktır. Bununla birlikte CS:GO Global taktikleri kapsamında dikkat edilmesi gereken birkaç husus daha bulunur.

Aim Gelişimi ve Atölye Haritalar

CS:GO maçlarında oyuncular için en büyük zorluk doğru hedef alma ve aim becerilerinin gelişimidir. Özellikle nişangah kullanımı oldukça kritik bir önem taşır. Büyük oranda kas refleksleriyle ilgili olan aim gelişimi için daha fazla tecrübe edilmesi gerekir. Atölye Haritaları bu noktada CS:GO Global taktikleri kapsamında oyuncuların mutlaka kullanması gereken yöntemdir.

Atölye Haritaları herhangi bir rank kaybına sebep olmamakla birlikte aynı zamanda özel formatlarıyla son derece keyifli bir CS:GO deneyimi vadeder. Aynı zamanda aim gelişimi açısından da kısa sürede etkili bir gelişim vadeden bu haritalarda düzenli olarak antrenman yapılması, CS:GO’da başarıya giden yolun olmazsa olmazları arasındadır.

Maçlarda Alınan Rollere

Başarılı bir CS:GO oyuncusu olmanın yolu iyi bir takım oyuncusu olmaktan geçer. Dolayısıyla takım maçlarında takıma en iyi katkıyı vermek adına görevinizin ne olduğuna sağlıklı şekilde karar vermelisiniz. En iyi CS GO taktikleri kapsamında her bir takımın kendine özgü taktiği ve stratejisi bulunur. Burada oyunculardan kendilerine en uygun olan rolü bulmaları beklenir. Sizin için en uygun rolü tercih ederseniz, takıma çok daha fazla katkı yapma şansı yakalayabilmenizin yanı sıra girmiş olduğunuz mücadeleden elde ettiğiniz deneyimin karşılığını da almış olursunuz.

Özellikle E-Spor organizasyonlarında yer almak isteyen CS:GO oyuncuların takımlar içerisinde yer aldıkları konuma oldukça önem vermelidir. E-Spor organizasyonlarından bildiğimiz üzere takımların en iyi CS GO taktikleri 2021 üretebilmeleri adına gerçekleştirdikleri görev paylaşımı genel hatlarıyla şu şekilde rollerden oluşur:

 • EntryFragger
 • IGL
 • Support
 • Lurker
 • AWPer

Bu görevlerin her biri maçlarda takımın en efektif şekilde haritaya ve düşmana hakim olabilmesini sağlar. Görev tanımına en uygun oyuncunun görevle eşleşmesi halinde ise takım içerisinde muazzam bir uyumluluğun ortaya çıkacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

EntryFragger

EntryFragger yeni başlayanlar için çok da önerilen bir takım oyuncusu rolü değildir. Özellikle CS:GO adam vuramıyorum diyenler için EntryFragger doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü bu rolü üstlenen oyuncuların takım içerisinde en önde giderek, düşmanla burun buruna gelmesi gerekir. Üstelik düşmanla karşılaşılan andan sonra en az bir rakip oyuncunun öldürülmesi zorunludur. Yani EntryFragger rolünü üstlenen oyuncular, ölmeden en az 1 rakip oyuncuyu öldürmeli ve önemli ölçüde kaotik bir durumun ortaya çıkmasını sağlamalıdır. Burada takım stratejisine bağlı kalmak son derece kritik bir önem taşır.

IGL

IGL rolü ise CS:GO’da gerçekten profesyonellik seviyesine ulaşmış oyuncuların tercih etmesi gereken roldür. IGL yani “Takım Lideri” tüm takım stratejisinin belirlenmesinde oldukça önemli konuma sahiptir. Tüm stratejiyi IGL’ler belirlemiyor olsa da en azından uygulama aşamasında oldukça etkin bir rol oynarlar. Aynı zamanda IGL rolünü tercih edecek oyuncuların doğal olarak liderlik vasıflarının bulunması ve iletişim becerilerinin gelişmiş olması gerekir. Tüm bunlara ek olarak oyun tecrübesi yüksek olmalı ve haritalara hükmedebilmelidir.

Support

Support rolü başlangıç seviyesinde olan oyuncular için en ideal roldür. Dolayısıyla CS:GO adam vuramıyorum diyenler için Support rolü, hem daha fazla deneyim elde etmek hem de takım stratejisine uyum sağlamak adına son derece verimli olacaktır. Support oyuncusunun bir diğer ismi de “Destek” oyuncusudur. Dolayısıyla bu oyuncunun EntryFragger rolünü üstlenen oyuncuyla daima yan yana olması ve onun için bomba taşıyor olması gerekir. Kısaca Supportrolü, destek mahiyetine sahip ve yüksek düzeyde oyun hakimiyeti gerektirmeyen, buna karşın oldukça fazla dikkat gerektiren bir oyuncu rolüdür.

AWPer

Anlaşılacağı üzere AWPer rolü, takım içerisinde AWP kullanan oyuncuların üstlendiği roldür. Başlangıç seviyesinde olanlar için tavsiye edilmez. Takım içerisinde oldukça kritik bir öneme sahip olan AWPer oyuncuları, yüksek düzeyde ciddiyete ve beceriye sahip olmalıdır. Aynı zamanda iyi bir AWP kullanıcısı olmak için yine yüksek düzeyde AWP hakimiyeti ve beceri gerekir.

Lurker

CS:GO adam vuramıyorum diyenler için uygun niteliğe sahip başlangıç seviyesi takım oyuncusu rollerinden biri de Lurker’dır. Lurker rolünü üstlenen oyuncular, takımda en arkada bulunurlar. Büyük oranda takımın hakimiyet kurduğu alanı kontrol eden ve bu alan içerisinde kurulan stratejileri takip eden Lurker’lar, doğal olarak hareketli olmalıdır. Özellikle takımın ikiye ya da daha fazla gruba ayrılması halinde takım stratejisine göre her bir grup için özel görevler üstlenmelidirler.

İletişim Becerileri

İyi bir CS:GO oyuncusu olmak, hayatın içerisinde yer alan pek çok insani durumu doğru ve sağlıklı şekilde kullanmayı da zorunlulukla gerektirir. Özellikle takım stratejisine ve takım bütününe uyum sağlamak adına bazı temel ve karakteristik niteliklere sahip olunmalıdır. En iyi CS:GO taktikleri kapsamında en önemli hususların başında iletişim gelir. Takımın belirlediği stratejiyi uygulama geçirdiği süreç içerisinde doğru bir iletişim takım adına hayati bir önem taşır.

Dolayısıyla en iyi CS:GO oyuncusu olmak isteyenlerin etkili bir iletişim becerisine sahip olması ya da iletişim becerilerini geliştirme konusunda önemli adımlar atması gerekir. Tahmin edileceği üzere CS:GO çok hızlı koordine olunması gereken bazı özel anlara ev sahipliği yapar. İşte bu tarz durumlarda güçlü bir iletişim becerisi takımın doğru ve sağlıklı bir şekilde koordine olabilmesini ve takım stratejisinin aksaklığa uğramadan gerçekleştirilebilmesini sağlar. Bu bağlamda CS GO taktikleri kapsamında iletişim becerileri ve takım içi iletişimin son derece önemli bir yer bulunmaktadır.

Doğru Takım Tercihi

Takımlar, CS:GO ekosisteminin en önemli yapı taşlarıdır. Başarılı olmak ve güçlü bir CS:GO deneyimi yaşamak adına her bir takımın tek bir oyuncu gibi hareket etmesi zorunludur. Uzun süre birlikte oynayan oyuncular bu konuda oldukça avantajlı olduğu gibi yeni başlayanların takım tercihinde bulunurken son derece dikkatli davranmaları gerekir. Bu noktada takım tercihinde bulunurken üstlenmek istediğiniz rolün ne olduğuna ve tercih yapılacak takımda ne tarz oyuncuların eksik olduğuna bakılması önerilir.

Profesyonel Cs Go Taktikleri

Profesyonel Cs Go taktikleri, sadece deneyimle elde edilmez. En azından gerçek maç arenasına geçiş yapmadan önce öngörü sahibi olabilmek için bazı temel bilgilere videolar aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Usta ve gerçek bir CS:GO efsanesi olan oyuncuların videolarına çeşitli video paylaşım platformları aracılığıyla ulaşarak, neler yaptıklarını incelemek ve oyun içi etkileşimini takip etmek önemli ölçüde öngörü elde edilmesini sağlayacaktır. Özellikle profesyonel oyuncuların nasıl pozisyon aldığını ve rakiplerine nasıl yaklaştığını dikkatle takip etmeniz önerilir.

Oyun İçi Para Kullanımı

Başarılı bir CS:GO oyuncusu parasını daima en iyi şekilde kullanandır. Oyun parası kullanımı oldukça kritik bir eşiğe ev sahipliği yapar. Burada para kullanımı stratejisini belirlerken birden fazla değişene bakılmalı ve 2-3 raunt bir bütün olarak düşünülmelidir. Bazı durumlarda gerekmesi halinde hiç silah almadan sadece tabanca ile mücadeleye dahil olmak gerekirken bazı durumlarda ise sahip olunan tüm paranın tek bir silaha verilmesi gerekebilir.

Cs GO Püf Noktaları

CS:GO’da oyuncuların dikkat etmesi gereken oldukça geniş temel noktalar bulunmaktadır. Başarılı bir oyuncu için elde ettiği deneyimle artık rutin durumlar olarak ortaya çıkan bu püf noktalar, başlangıç seviyesi oyuncular için oldukça hayati bir önem taşır. Bu kapsamda CsGo püf noktaları arasında ön plana çıkan dikkat edilmesi gereken durumları genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kesinlikle nişangah yere ya da rakip oyuncunun ayak bölgesine nişan alacak şekilde tutulmamalıdır. Daima rakibin vücut bölgesinin üst tarafı ya da kafa nişan alınmalıdır.
 • Oyunda sahip olunan para 3500 ile 4000 Dolar aralığına kadar çıkmışsa, bu noktada sahip olunması gereken tüm teçhizatın alınması önerilir. Özellikle göğüs zırhı ve bombalar kesinlikle alınmalıdır.
 • Bir sonraki rauntta silah alınabilecek kadar para biriktirilmişse, içerisinde bulunan rauntta kesinlikle silah alınmamalıdır. Oyun parası olabildiği ölçüde en efektif şekilde değerlendirilmelidir.
 • Bomba ya da bıçak kullanırken daha az risk içeren bölgelerde bulunulmalı ve özellikle şarjör değiştirirken bu işlemin gerçekleştiği bölgenin güvenli olduğundan emin olunmalıdır.
 • Rakiple karşılaşılması halinde ilk 10 mermide rakibin ölmemesi halinde daha çok mermi harcamak doğru bir strateji değildir. Burada her 10 mermide bir tekrardan nişan alınması tavsiye edilir.
 • Olabildiğince “SHİFT” tuşuyla gezilmeli ve düşmana bulunulan konum hakkında bilgi edinme fırsatı verilmemelidir. Düşmanla karşılaşılması halinde ise sahip olunan konum terkedilemiyorsa artık SHİFT kullanmanın anlamı yoktur.

Tüm bu durumlar başarılı bir CS:GO oyuncusu olmayan isteyenler için Cs Go püf noktaları arasında en çok dikkat çekenlerdir. Belirtilenlere yeteri kadar dikkat edilmesi halinde profesyonel CS:GO oyuncusu olmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.