Mobil Alemi

En Çok para ödenen mobil oyunlar açıklandı!


Akıllı telefon teknolojisinde 12 yıl önce atılan adımlar ilk meyvelerini vermeye başladı. Günümüze kadar bu alanda oldukça büyük bir büyüme gerçekleşirken, zaman ilerledikçe daha teknolojik hale gelen akıllı telefonları, insanların günlük hayatlarının en büyük vazgeçilmezlerinden birisi haline geldi. Bu sebepten dolayı mobil oyun sektörü, konsol ve PC platformlarının önüne geçmeyi başarıyor.

Mobil sektör analizi yapan Sensor Tower, geçtiğimiz günlerde şubat ayında en çok para ödenen mobil oyunları açıkladı. Şubat ayının birinci sırasında 225 milyon dolar ile Honor of Kings yer aldı. Bu oyuna en çok para ödeyen ülke ise yüzde 95,2 ile Çin oldu. Listenin ikinci sırasında ise yüzde 2,5 ile Tayvan, üçüncü sırada yüzde 1 ile Tayland yer almakta.

2022 yılının şubat ayında en çok para ödenen ikinci mobil oyun ise 205 milyon dolar ile PUBG: Mobile oldu. Bu oyuna Çin, yüzde 64.2 ile en çok para yatıran ülke olurken, ABD ise yüzde 7,7 ile listenin ikinci sırasında yer alan ülke oldu. Türkiye, Şubat ayı için PUBG: Mobile’a en çok para ödeyen ülkeler arasında yer almamakta.

Dünya genelinde mobil oyun pazarı, Şubat 2022’de Google Play Store’e ve App Store platformları üzerinden toplamda 6,6 milyar dolar gelir elde etti. Geçen seneki aynı döneme göre yüzde 7,6 oranında düşüş görülüyor. Aynı dönemde 2022 yılının şubat ayında mobil oyunlara en çok para ödeyen ülke 1,9 milyar dolar ile, bölümün yüzde 28, 6’sını oluşturan ABD yer alıyor. Japonya ise yüzde 18,8 ile ikinci sırada yer alıyor. Google Play Store’un son dönemlerde yaşanan yaptırımlar sebebiyle aktif olmadığı Çin’de ise yüzde 17’lik oran ile üçüncü sırada yerini almakta.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.