Teknoloji Haberleri

EVGA Nvidia ile Yollarını Ayırdı

EVGA Markasını Sinirlendiren Olaylar


EVGA markası geçen günlerde yaptığı duyuru ile Nvidia ile yeniden çalışmamaya karar verdiğini ve partnerlik antlaşmalarını sonlandırdığını bildirdi. Başarılı grafik kartlarıyla ünlü markanın Nvidia kartları üretmeyeceğini açıklaması özellikle oyuncular için büyük bir şok oldu. Peki bu durumlar neden yaşanıyor,Nvidia EVGA’yı nasıl sinirlendirdi detayları konu başlıklarıyla haberimizde.

EVGA Markasını Sinirlendiren Olaylar

Firma bu konuda çok fazla detaya girmemiş olmamasada markayı en çok sinirlendiren şey Nvidia tarafından hiçbir bilginin kendileriyle paylaşılmamasıydı. Kartların yapım tutarları toplam harcanacak bütçe ve ne kadar üretileceğine dair detaylar bile antlaşma yaptıkları partner bir firma olmalarına rağmen kendileriyle sadece son gün paylaşılıyordu. Hazırlanacak kart sayısı bu kartların tahmini ücretlerine dair hiçbir bilgi verilmeden EVGA’dan karşılıksız bir sadakat bekleyen Nvidia son hareketleriyle beraber firmayı ayrılık yönüne itti.

Nvidia Bu Sene Büyük Zarara Girdi

Firma oyuncu dostu olduğunu belirterek oluşturduğu anti madencilik politikası sebebi ile madenciler arasında sevilmemeye başladıkça Ethereum madenciliğinin sonlanacağının kesinleşmesi kart satışlarını P den fazla oranda düşürdü. En son duyurusunda NVIDIA depolarında RTX 3000 serisi kartların yüksek oranda durduğunu belirtti. Oyuncular için ekran kartları politikası madencilerin daha fazla AMD marka kaymasıyla beraber Nvidia’yı büyük bir zarar çukuruna götürmeye başladı. NVIDIA ise bu konuda suçu kendi politikası yerine diğer anlaştığı firmaları kötü kart üretimi ve satış yapamamak gibi fikirlerle suçladığı tahmin ediliyor. Bu durum için net bir kaynak henüz yok ama ileride dönemlerde yeni firmalarda EVGA ile aynı yolu tercih ederlerse daha çok haberinde ortaya çıkacağını düşünüyoruz.

Nvidia Partner Firmaları Dinlemeden Son Kararı Kendisi Veriyor

Nvidia CEO’su Jensen Huang toplantılarda bütün partner firmalarının tekliflerini redderek sadece kendi bildiğini doğru kabul eden bir kişi olarak görülüyor. Bu sebeple çoğu firma NVIDIA ile anlaşmak yerine Nvidia’nın istediği kurallarda oynamak zorunda. Bu tür durum firma gelir getiriyorken azda olsa kabul edilebiliyor olsada yüksek oranda düşen kart satışları varken partnerler bu durumu çözmeye çalıştıkça Jensen’in ben en doğrusunu biliyorum tavrı firmaları sinirlendirmeye başladı.

Bu bilgiler üzerindende anlayacağınız üzere EVGA Nvidia’dan ayrılan ilk firma olsada bir CEO değişikliği olmadıkça son firmada olmayacak gibi gözüküyor. AMD ile beraber Intel kartlarında uygun fiyatlarda yüksek oyun performanslarının ortaya çıkması Nvidia’nın pazar payını yakın sürede çok daha küçültebilir. Özellikle Intel’in madenciler için ayrı potansiyel kart ve çip üretimi yapacağını duyurmasıyla beraber Nvidia’yı çok zor günlerin beklediğini görüyor olacağız. Son olarak belirtmek isterizki EVGA ekran kartınız varsa kartlarınızın garantisi aynen devam edecektir. Firma NVIDIA ile anlaşmasını bozsada öncesinde alım yapan kullanıcılarla arasını bozmak istemediği için antlaşmanın iptalinden sonraki 2 sene daha garanti kapsamında kart sorunları ile ilgileneceğini belirtti. Bu kadar iyi bir firmayı kaçıran NVIDIA’nın geleceği ise tamamen bir soru işareti…

 

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.