Teknoloji

Family Link Nedir? Nasıl Kurulur?

Family Link Google tarafından çocukların dijital etkinliklerini ve çevrimiçi güvenliklerini yönetmelerine yardımcı olmak için geliştirilmiş mükemmel bir hizmettir. Bu hizmet, ebeveynlerin 13 yaşın altındaki çocukları için Google hesapları oluşturmasına olanak tanır ve cihaz kullanımıyla ilgili çeşitli yönleri yönetmelerine yardımcı olur. Bunlar arasında ekran süresi sınırları, uygulama kısıtlamaları, içerik filtreleri ve konum takibi gibi özellikler bulunmaktadır.

 

Family Link Nedir?

İnternetin hayatımızın değişmez parçası olmaya başlaması ve çocukların hatta bebeklerin daha yaşlarına girmeden tanıştıkları teknoloji ve internet zaman zaman can sıkıcı noktalara ulaşabiliyor. Özellikle çocuklarımıza sahip çıkmaksak internet üzerinden kötü arkadaşlıklar edinebileceği gibi kötü alışkanlıklarda edinebilir. Google’nin tamda bu aşamada çıkarmış olduğu Family Link yapısı ile sizlerin de çocukları emin ellerde olacak. Google bu uygulamayı 13 yaş altı çocuklar için devreye almış durumda.

Family Link Nasıl Kurulur?

Family Link uygulaması veya web sitesini kullanarak ebeveynler, bu kontrolleri kurabilir ve yönetebilir, etkinlik raporları alabilir, uygulamaları onaylayabilir veya engelleyebilir, uzaktan cihazları kilitleyebilir ve ekran süresini sınırlamak için yatma zamanı programları oluşturabilirler.

Family Linki sizlerde Android ve iOS cihazlarınız için kullanılabilirsiniz. Çocuklarınızın sağlıklı kullanım alışkanlıkları geliştirmelerini sağlarken ebeveynlere çocuklarının dijital deneyimlerini denetleme ve yönlendirme imkanı sunmayı amaçlar. Bu hizmet sayesinde çocukların teknolojiyi keşfetmelerine izin verilirken bir diğer taraftan ebeveynlere çocuklarının sağlıklı ve dengeli bir dijital ortamda bulunmalarını sağlama konusunda araçlar sunmayı hedefler.

Family Link Kaldırma

Peki Family Link uygulamasını kullandınız ve bir süre sonra kaldırmak istiyorsunuz ne yapmam gerekir diye merak ediyorsanız hadi ona da bakalım. Adım adım bakacak olursak;

 1. Öncelikle çocuğunuzun hesabını, oturum açtığı Android cihazdan veya Chromebook’tan kaldırın. …
 2. Daha sonra cihazınızda Family Link uygulamasını açın.
 3. Çocuğunuzu seçerek devam edin.
 4. Denetimler Hesap ayarları Hesap bilgileri Hesabı sil’e dokunun.
 5. Çocuğunuzun hesabını silmek için ekrandaki talimatları uygulayın.

Hepsi bu kadar sizlerde 5 basit adımda Family Link hesabını kapatabilirsiniz.

Family Link gözetimi durdurma

Family link gözetimi durdurmak içinde aşağıda yer alan 5 adımı takip edebilir ve işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

 1. Daha önceden kurmuş olduğunuz Ebeveyn cihazınızda Family Link‘i. açın.
 2. Gözetimden çıkarılacak çocuğunuzu seçin.
 3. Ayarları Yönet Hesap Bilgileri. Gözetimi durdur’a dokunun.
 4. Gözetimi kaldırmak istediğiniz hesabı onaylayın.
 5. Gözetimi Durdur’a dokunup ekrandaki talimatları uygulayın.

Hepsi bu kadar artık sizlerde Family Link gözetimi altında değilsiniz tekrar kurmak isterseniz baştaki adımalrı izleyebilirsiniz.

Family Link kaç yaşından sonra iptal olur?

Bildiğiniz veya bugün öğrendiğiniz kadarıyla Family Link 13 yaşına kadar bir çocuğun sağlıklı internet kullanımı için sunulmaktadır. Çocuk 13 yaşına geldiğinde hesabının tamamen kapatılmasına Google olanak tanımaktadır.

Google’ın politikalarına göre, bir çocuk 13 yaşına geldiğinde, Family Link hesabı otomatik olarak kapatılabilir ve çocuğun kendi Google hesabını oluşturmasına izin verilebilir. Ancak bu yaş sınırı ülkelere göre değişim gösterebilmektedir. Bazı ülkelerde özellikle çocukların gelişim yaş aralıkları ve okula gitme dönemleri hükümetlerin politikalarına göre değişkenlik gösterdiğinden farklı yaş sınırları uygulanabilir. Ebeveynler veya çocuk dan sorumlu kişiler tarafından Family Link hesabının kapatılmasını veya geçiş sürecini yönetmek için Family Link hesaplarını kullanarak gerekli adımları takip edebilirler. Bu şekilde çocuklar, belirlenen yaş sınırına ulaştıklarında kendi Google hesaplarını kullanmaya başlayabilirler.

Family Link Kullanarak Neler Yapılabilir?

 • Bu güzel uygulamayı kullanarak sizlerde çocuklarınızın bilgisayar başında ne kadar geçirmeleri gerektiğine karar verebilirsiniz. Onların sadece sizin izin verdiğiniz zaman dilimleri arasında kullanmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun hangi uygulamaları indirememesini, hangi uygulamaları kullanabileceğine karar verebilirsiniz.
 • İçerik filtreleri uygulayarak çocuğunuzun erişeceği içerik türlerini belirleyebilirsiniz.
 • Raporlama servisi sayesinde çocuğunuzun hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiği, hangi sitelere girdiğini kontrol edebilirsiniz.
 • Konum takibi özelliği sayesinde de çocuğunuzun nerede olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Bu ve buna benzer birçok özelliği Family Link ile kullanabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.